Finans ve Banka

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama 2021

Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi için e devlet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kredi limiti, çek bilgileri risk merkezi raporu adı verilen diğer bilgileri de risk merkezi raporu ismi ile sorgulayabilirsiniz. Kredi notu bütün finansal geçmişin analizi şeklinde oluşturuluyor. Kredi notu, yeni yapılacak olan kredi başvurularında değerlendirme kriteri oluyor. Kredi notunu oluşturan 5 farklı bileşen bulunuyor. Bu bileşenler ücretsiz kredi notu sorgulama sırasında farklı yüzde ağırlığı ile hesaplanıyor. Örneğin; genel kredi notuna kredi kullanım yoğunluğu yalnızca yüzde 10 etki ederken, kredi ödeme düzeni etkisi yüzde 35 olarak hesaplanıyor.

E-devlet Üzerinden Adım Adım Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaparken TC kimlik no ile e devlet şifre bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Karşınıza gelen ekranda arama çubuğu kısmına ücretsiz kredi notu sorgulama yazın. Karşınıza gelen seçeneklerden risk raporunu seçin. Böylece notunuzu öğrenmiş olacaksınız.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kredi notuna etki eden faktörler başında kredi ödeme düzeni geliyor. Kredi notu düzeninin etkisi yüzde 35 olarak hesaplanıyor. Aynı oranda etki eden diğer bir faktör ise mevcut kredi borç durumudur. Borç miktarınızın fazla olması durumda banka size kredi vermek istemeyecektir. Yeni alınan kredinin kredi notuna toplam yüzde 11 etkisi bulunuyor. Bankalar yeni kredi alan kişilerden ziyade, güncel kredi kullanmamış kişilere kredi vermek istiyorlar. Aynı anda birden fazla kredi kullanmak, kredi notuna olumsuz şekilde yansıyor. Kredi kullanma yoğunluğu kredi notuna yüzde 10 oranında etki ediyor. Ne kadar sık kredi kullanmak için başvuru yaparsanız kredi notunuz da o kadar düşüyor. Son olarak diğer faktörler yüzde 9 etki ediyor. Diğer faktörlerin içine kişilerin mevcut durumları örnek verilebilir.

Hangi Kredi Notu ile Kredi Kullanabilirim?

Kredi notuna göre kredi kullanmak söz konusudur. Bir kişi bankaya kredi kullanmak için başvuru yaptığı anda bankanın bakacağı ilk şey kredi notu olur. Başvuru yapan kişilerin kredi başvurularının kabul olması adına, notlarını mümkün olduğu kadar yüksek tutmaları gerekmektedir. Eğer bankalar ile daha önceden hiç kredi alışverişi içine girmediyseniz (KMH hesabınız olmadıysa) kredi notunuz 0 olur. Bu durum ne iyi ne kötüdür. Bu kişilerin kredi kullanma ihtimalleri diğer faktörler de incelendikten sonra vardır. Kredi notunuz eğer 1 ile 699 arasında bir yerdeyse, kredi kullanma ihtimaliniz çok düşüktür. Bu kredi puan aralığı en riskli gruba işaret eder. Bankalar bu kişilere kredi vermek istemezler. Eğer kredi notunuz 1500 ile 1900 arasında bir yerde ise yüksek ihtimalle kredi kullanabilirsiniz demektir.

Kredi Notu Risk Grupları Nelerdir?

Kredi notu risk grupları toplamda 6 tanedir. Bu gruplar şu şekilde sıralanabilir:

  • 0 puanlı riskli kredi grubu. Kredi gelire göre kullanılabilir. Kefil ya da ipotek gerekebilir.
  • 1 ile 699 puanlı en riskli kredi grubu. Kredi kullanma ihtimali çok düşüktür. Kefil ya da ipotek gerekebilir.
  • 700 ile 1099 puanlı riskli kredi grubu. Kredi düşük ihtimalle kullanılabilir. Kefil ya da ipotek gerekebilir.
  • 1100 ile 1499 puanlı riskli kredi grubu. Kredi gelire göre kullanılabilir.
  • 1500 ile 1699 puanlı riskli kredi grubu. Kredi kullanma ihtimali yüksektir. Kefil ya da ipotek talep edilmez.
  • 1700 ile 1900 puanlı riskli kredi grubu. Kredi kullanma ihtimali çok yüksektir. Kefil ya da ipotek talep edilmez.

Ücretsiz kredi notu sorgulama ile hangi aralıkta olduğunuzu öğrenin!

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu