Güncel Konular

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

2021 yılında uygulanacak TÜVTÜRK araç muayene ücretleri 1 Ocak tarihinden itibaren %22,58 oranında bir zamla vatandaşın karşısına çıkmaktadır.

Her yıl milyonlarca aracın muayene işlemini yapan TÜVTÜRK 2021 yılı içerisinde de araçların muayenesini yapmaya devam edecek. TÜVTÜRK araç muayene ücreti hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar gerekli bilgileri makalemizden öğrenebilirler.

2021 TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri Nasıldır?

2021 TÜVTÜRK araç muayene ücreti fiyat listesi şu şekilde olmaktadır:

  • 2021 zammıyla beraber KDV dâhil olarak otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde araç muayene ücreti 377,60 TL’den 462,56 TL’ye yükselmiştir.
  • Otomobil, kamyonet, minibüs, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda ise 279,66 TL olarak ödenen araç muayene ücreti 342,2 TL’ye yükseldi.
  • Ayrıca traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde muayene ücreti fiyatları 142,78 TL’den 174,64 TL’ye yükselmiştir.

TÜVTÜRK araç muayenesi ücreti yukarıda kategorilere ayrılmış araç sınıflarının dışında kalan taşıtların hangi sınıfta değerlendirilip ücretlendirileceğini T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı belirlemektedir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödenir?

TÜVTÜRK araç muayene bedeli kredi kartı veya banka kartıyla yapılamamaktadır. Ödemeler tek tip olarak nakit işlemiyle gerçekleştirilebilir.

TÜVTÜRK Araç Muayene İşleminde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi hakkında bilinmesi gereken detaylar şunlardır:

  • Karayolları Trafik Kanunu maddeleri uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, geciktirme yapılan her ay için muayene ücreti %5 oranında daha fazla bedel talep edilmektedir.
  • Muayene ücreti fiyatlarına KDV dâhil olmaktadır.
  • Muayene işleminden sonra söz konusu araç için hazırlanan raporda ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak nitelendirilen araçların muayenesi onaylanmayacaktır.
  • Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içerisinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak tahsil edilecektir.

Muayeneleri Onaylanmayan Araçlar Muayene Tekrarını Nerede Yaptırabilirler?

Muayene işlemleri onaylanmayan araçların muayene tekrarı şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

  • Sabit muayene istasyonlarına muayene işlemleri onaylanmayan araçlar, tekrar muayene yaptırmak için aynı istasyonda veya ayni il içindeki diğer sabit muayene istasyonlarında işlemlerini tamamlayabilirler.
  • Gezici muayene istasyonlarında muayene işlemi onaylanmayan araçlar muayene tekrarını yine aynı gezici istasyonunda yaptırabilirler. Bunun dışında aynı il içindeki diğer sabit araç muayene istasyonlarında da araç muayenesi yaptırabilirler.
  • Gezici tekrar muayene istasyonunda veya gezici muayene istasyonunda muayene işlemleri onaylanmayan traktör ve benzeri araçlar için ise yapılacak muayene işlemi aynı ildeki diğer sabit araç muayene istasyonunda bir ay içerisinde ücretsiz olarak yapılabilir. Yine aynı araçların muayene tekrarı aynı il içerisindeki gezici muayene istasyonlarında veya gezici traktör muayene istasyonlarında yaptırılabilir.

Araç Muayene İşlemi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Aracı muayene işleminden geçirmek için randevu alımı ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur. Araçların muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden belirledikleri gün ve saatler için randevu alabilme fırsatına sahiptirler. Araç muayene randevuları; tuvturk.com.tr internet sayfası üzerinden ya da 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ücretsiz olarak alınabilir. Bu hizmet hemen hemen her ilin muayene istasyonlarda bulunmaktadır.

Randevu alma sürecinde ve muayene işlemi öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır. Borç kontrolünde aracın; trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi (MTV), köprü ve otoyol borçları sorgulanmaktadır. Bu borçlara sahip olan araçlara randevu alınsa dahi, araçlar muayene işleminden geçmemektedir. Bu sebeple araç sahipleri araçlarının borçlarını randevu almadan öğrenmeli ve eğer borç varsa mutlaka borçlarını kapatmalıdırlar.

Randevu alıp muayene istasyonlarına giden araç sahipleri için TÜVTÜRK araç muayene ücreti nakit olarak ödenecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu