Devlet Destekleri

Tüp Bebek Devlet Desteği

Doğal yollarla çocuk sahibi olmakta zorlananlar tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Tüp bebek tedavisinde devlet desteği bulunmaktadır. Detaylar yazımızda!

Tüp bebek devlet desteği ile alabileceğiniz sağlık hizmetleri arasında yer almaktadır. Ancak bu hizmetten faydalanmak için genel şartlar bulunmaktadır. 4410 sayılı kanunun 63. maddesinde belirtildiği üzere üreme tedavilerinde finans sağlama kararı bulunmaktadır. Aynı yasada sağlık uygulama tebliğinde gerekli şartlarda yer almaktadır. SGK tarafından karşılanan tüp bebek masraflarının sürekli olarak yenilenen yönetmelik şartlarına göre destek vermektedir. Tüm 4a, 4B VE 4c Sigortasına sahip olan kişiler rapor ile ücretsiz tüp bebek tedavisi olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek devlet desteği ile her çiftin hayali olan çocuk sahibi olmaktadır. Evliliklerini bebek ile taçlandırmak isteyen çiftler bazı doğal yollar ile bebek sahibi olamamaktadır. Ülkemizde doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin sayısı 100 çiftten 15’i kadardır. Çareyi arayan çiftlerin yardımına tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak gelmektedir.

Çağımızda teknolojik olarak gelişmelerin tıp dalında da oldukça fazla ve yeni tedavi yöntemleri kendisi ile birlikte getirmektedir. Her geçen gün yeni yeni yöntemler gelişmektedir, teknoloji ile hayatımıza giren tüp bebek yöntemi çocuk sahibi olma hayalleri kuran çiftlere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanmakta ve çocuk sahibi olmayan isteyen çiftlere umut sağlamaya devam etmektedir. Tüp bebek tedavilerinde karşılaşabilecek olası riskler şunlardır;

Çoğul Gebelikler

  • Aşırı uyarılan yumurtalar
  • Çok nadir olabilecek bir durum olan iç kanamalar
  • Tüp Bebek İsteyenlere Devlet Desteği

Tüp bebek devlet desteği alabilmek için belirtilen şartlar hakkında bilgi sahibi olan çiftler şartları tam olması dahilinde durumunda rapor alarak ilaç desteklerini de kurum tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 3 Denemeye kadar verdiği hak ile destek sağladığı tedavi yönteminde kişinin daha önce evliliğinde çocuk sahibi olmaması kurum tarafından ret kararı verilmektedir. Doğal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftler Devlet Destekli Tüp Bebek ile 3 deneme hakkına sahip olarak tüp bebek yapmak isteyen çiftlere ücretsiz olarak hak tanır. Devlet desteğine engel olmayan çiftlere ise diğer bir durumda evlat sahibi olabilmeleri için evlat edinebiliyorlar. Daha önce evlat edinmiş çift ilse kurum desteği almalarına engel teşkil etmemektedir.

Tüp Bebek Devlet Desteği Tedavilerinde Yaş Sınırı

Tedaviye başlamış olacak kadınların yaşı 40 yaşın üzerinde ise tedavi bedelleri kurum tarafında ne yazık ki karşılanmamaktadır. Rapor tarihi ile alınan embriyo 30 gün içinde gerçekleşmiş olursa giderler kurum tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Tedavi Raporu Nedir

Tüp bebek devlet desteği ile tüp bebek tedavi raporu alınarak devlet desteğinden ücretsiz olarak faydalanmak mümkündür. Tüp bebek raporu için gerekenler şunlardır;

Tüp bebek raporunu alabilmek için tüp bebek ünitesinin bulduğu üniversite ya da devlet hastanelerine başvurmak gerekir.

Tüp Bebek tedavi raporunda istenilen bazı tahliller istenilmektedir, Bunlar FSH, AMH Değerleri, Rahim Filmi ve en az üç farklı zamanda verilmesi gereken sperm tahlilleri olmaktadır.

  • İlaç raporlarının süresi 1 ay geçerlidir, tedavi süresi ise rapor süresinin tarihine göre 6 ay geçerlidir.
  • Yapılan her uygulamada yeni rapor çıkarılması gerekir.
  • Düzenlenen raporların SGK Tarafından belirtilen şartlara uygun olması gerekir.
  • Rapor çıkarma süreleri ise hastanelere göre değişmektedir.

Tüp Bebek Fiyatları 2021

Tüp bebek devlet desteği 2020-2021 yılına göre diğer önceki dönemlerden daha fazla olmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha pahalı olan tüp bebek tedavileri maliyetli ve uzun süreç gerektiren tedaviler arasındadır. Tüp Bebek tedavilerinde ödenecek olan fiyatlar ise doktor ve hastaneler arasında değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde genel olarak değerlendirmek gerekirse en uygun tedavi fiyatlarının Marmara Bölgesinde olduğunu söylenebilir. İstanbul’da sadece tedaviye başlama ücreti düşünülürse ortalama 6000 TL civarları olmaktadır. Ankara ise tedavi masrafları ortalama 7.000 TL yada 10.000 TL Kadar yükselmektedir.

Tüp Bebek Bilgilendirme Merkezleri

SGK Tarafından Açılan Yeni Tüp Bebek bilgilendirme hattını ayarak merak ettiğiniz soruların cevaplarını almak mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden araştırma yaparak tercih ettiğiniz merkezlerin bilgilerine de ulaşmak mümkün olmaktadır. Ücretsiz olarak danışma hattını arayan çiftler, tüp bebek hakkında gerekli bilgileri ücretsiz olarak bilgi alabilir tedavi süresinde fiyatlandırma hakkında da bilgi alabilir.

Tüp bebek tedavisi için devlet desteği konusunda 2020 yılındaki gelişmeler ve 2021 güncel tedavi yöntemleri için Devlet destekli tüp bebek tedavisi 2021 içerikli konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu