Kamusal Haberler

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası 2019 yılı itibari ile artış göstermiş olup bütün sürücüler ve araçları için zorunlu hala getirilmiştir.

Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu trafik sigortası, aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda, diğer aracın ve üçüncü şahısların maddi zararlarını karşılamaktadır. Yılda 1 kez yenilenir ve trafik sigortasını yaptırmamanın cezası, büyük külfetleri de beraberinde getirir. Makalemizde trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir, poliçesi dolan trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı ve yenilenmelidir ve sigortasız araç kazaya karışırsa ne gibi sorunlarla karşılaşabilir gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Türkiye Sigorta Birliği, 2018 verilerine göre trafik sigortasını yaptırmayan araç sahiplerinin sayısı neredeyse 7 milyonu bulmuştur. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası maddi yaptırımlarla karşılaşacağınız anlamına geliyor. Maliye Bakanlığı’nca belirlenen 2019 trafik sigortasının cezası 108 TL’dir. Trafikte sigortasız aracın tespit edilmesi halinde, yansıtılacak ceza tutarını, araç sahibi 15 gün içerisinde peşin öderse %25 indirimden yararlanabiliyor. Böylece ceza tutarı 81 TL olarak ödenebiliyor.

Trafik sigortasının yapılmadığı belirlenen araç, kazaya karışmamış olsa da sigorta indirimlerinden yararlanamıyor. Ayrıca yenilenmediği her ay için %5 oranında gecikme faizi sigorta tutarına ekleniyor. Trafik sigortasının gecikme faizi en fazla %50 oranına kadar artmaya devam eder.

Sigortasız Araca Trafikten Men Cezası

Trafik sigortası gününü geçiren sürücüler, trafik ekipleri tarafından tespit edildiğinde, araç trafikten men ediliyor ve poliçe yenilenene kadar aracı almak mümkün olmuyor. Bu durumda sürücüleri gecikme faizine ek ödemeler de bekliyor olacak. Buna göre, trafikten men edilen araç için hem çekici hem de otopark ücreti yansıtılıyor.

Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yenilenmelidir?

Sigorta poliçesi süresi dolan sürücüler için tanınan ekstra bir süre bulunmuyor. Poliçeler 1 yıl geçerli olacak şekilde hazırlanır. Bu süre sona ermeden, sigorta şirketleriyle görüşerek teklif almak ve yenileme işlemelerini gerçekleştirmek gerekiyor. Trafik sigortası yenileme işlemleri sırasında hasarsızlık tespitine göre ödenecek poliçe tutarı belirlenir.

Yeni Araç Sahipleri Kaç Gün İçinde Trafik Sigortası Yaptırmalıdır?

Trafik sigortasını ilk kez yaptıracak 0 km ve 2. el araç sahipleri için prosedürler farklı işlemektedir. Buna göre 2. el araç satın alımlarında, satışı yapan kişi noter sözleşmesiyle birlikte sigorta poliçesini iptal ederek, poliçeden kalan tutarı iade almaktadır. Poliçe iptalinden sonra araç 15 gün boyunca trafikte kalabilir. Bu süre içerisinde 2. el araç sahibi, sigorta şirketleriyle görüşerek teklif alabilir. 15 günlük süre sonunda sigortasız trafiğe çıkan araçlar hem para hem de trafikten men edilme sorunuyla karşılaşacaktır.

Sıfır kilometre araç sahipleri, trafik tescil işlemlerinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne araç ruhsatı işlemleri için başvurduklarında, trafik sigortasının yaptırılması istenecektir.

Trafik Sigortasız Araç Kazaya Karışırsa Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortasının, araç sahibinin kaza yapması ve suçlu olması halinde, karşı aracın maddi zararını karşılamaktadır. Sigortasız araç kazada suçlu bulunduğunda, araç masrafları ve gerekliyse hastane masrafları, hatalı sürücü tarafından karşılanacaktır. Sakatlanma ve ölüm durumlarında hem maddi hem de manevi tazminatla karşılaşabilirsiniz.

Aracınıza ait sigorta poliçesini sorgulamak için e-devlet‘i kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu