Pazarlama

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Ne İş Yapar?

Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü mezunları, tıbbi ürünlerin tanıtımını ve pazarlamasını yapmaktadır. Bölüm hakkında tüm merak edilenler yazımızda..

Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü mezunları, tıbbi ürünlerin tanıtımını ve pazarlamasını yapmaktadır. Tıbbi tanıtım temsilcileri, taraflarınca her türlü medikal ürünün pazarlaması yapılacağı için tıbbi terminolojiye sahip olan kişilerdir. Çünkü pazarlama sırasında yalnızca ürün fiyatları ve ödemeleriyle ilgili bilgi verilmemekte, ilaçlar ve medikal cihazların tanıtımı için de bu ürünlerle ilgili bilgi aktarımı yapılmaktadır.

Tıbbi Mümessil Nedir?

Tıbbi tanıtım temsilcisi olarak da bilinen tıbbi mümessil meslek grubuna mensup olan kişiler, bu bölümden mezun olan ve bu alanda hizmet veren kişilerdir. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte tıp alanında da yaşanan gelişmeler günden güne artar hale gelmiştir. Bu sebeple tedavide kullanılan ilaçlar, tıbbi cihazlar ve medikal ürünler de hızla değişim göstermektedir. Tıbbi mümessiller işte tam bu noktada hizmet vermektedir. Tıbbi tanıtım temsilcileri, tanıtım yaptıkları ilaçlar ve cihazlar hakkında bilgi sahibi kişilerdir. Bu bilgi birikimleri ile sağlık sektöründe çalışanlara ürünlerin tanıtımını, pazarlamasını ve satışını yapmaktadırlar.

Abdi İbrahim’de yeni mezun Tıbbi Tanıtım Temsilcisi işe alım süreci nasıl işliyor?

Tıbbi Mümessil Nasıl Olunur?

Tıbbi tanıtım temsilcisi olabilmek için üniversitelerin Tıbbi Tanıtım bölümüne kayıt yaptırmak gerekmektedir. Lise mezunları için tıbbi tanıtım temsilcisi olmak mümkün değildir.Bu program iki yıllık öğrenim süresine sahiptir ve özellikle geniş iş imkanları bulunması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Pek çok üniversite de bulunan bölümün eğitim programları içerisinde genellikle staj imkanı da bulunmaktadır. İlgili bölümü olan bazı üniversiteler şunlardır:

 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Harran Üniversitesi
 • Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 • Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 • Mardin Artuklu Üniversitesi
 • Üsküdar Üniversitesi
 • Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 • Kırklareli Üniversitesi
 • Bartın Üniversitesi
 • Karabük Üniversitesi

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü İş Olanakları

Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü iş olanakları özellikle özel sektörde yoğunlaşmaktadır. Medikal firmalar ve ecza depoları en çok iş olanağı sağlayan seçeneklerdir. Bunun yanında alacağınız eğitim sayesinde kendi işletmenizi açma imkanınız da bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp alanında yaşanan gelişmelerin takip edilmesi zorlaştığı için, tıbbi pazarlama temsilcilerine olan ihtiyaçlar artmıştır. Bu nedenle eleman alımı oldukça fazla yapılmaktadır. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çokluğu sebebiyle iş imkanının azalması şu an için öngörülmemektedir.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlamanın Alabildiği Maaşlar

Tıbbi tanıtım ve pazarlama maaşları, çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında genel olarak maaşların 3 bin ila 7 bin TL bandında değişiklik gösterdiği söylenebilmektedir. Tıbbı tanıtım ve pazarlama bölümünde faaliyet gösteren kişilere, sabit maaşlarının yanı sıra ek prim uygulaması bulunmaktadır. Tıbbi tanıtım temsilcileri, tıbbi ürünlerin satış ve pazarlamasında hizmet verdikleri için firmalar çalışanlarına genellikle satmış oldukları ürün üzerinden prim vermektedir. Firmaya göre prim yüzdesi de değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar primleri yüksek tutarak maaşları azaltmakta iken bazıları prim yüzdelerini azaltarak maaşları arttırmaktadır.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama DGS

Tıbbi tanıtım ve pazarlama Dikey Geçiş Sistemi ile farklı bölümlere geçiş yapılabilecek bir bölümdür. Bu bölüm 2 yıllık eğitim veren bir önlisans bölümü olduğundan, bölüm mezunları 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yaparak eğitimine devam etmek istemektedir. İlgili bölümde dikey geçiş sınavına girerek geçiş yapılabilecek bölümlerden bazıları şunlardır:

 • Halkla İlişkiler Bölümü
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
 • Pazarlama Bölümü
 • Uluslararası Ticaret Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü
 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu