Kamusal Haberler

TC İle Gözlük Hakkı Sorgulaması

Devlet destekli SGK gözlük hakkı sorgulama işlemleri, T.C. ile e-devlet üzerinden ve SMS ile kişilerin T.C. kimlik numaraları ile yapılabilmektedir.

T.C. kimlik numarası ile gözlük alımı sorgulama işlemi, devletin belirli kriterleri gözeterek kişilere gözlük hakkı tanımasından dolayı yapılmaktadır. kişilerin her yıl belirli bir sayıda gözlük sahibi olabilmelerinden dolayı, gözlük hakkı sorgulama işlemi, özellikle yıl içinde zaten gözlük almış kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede kişiler, kaç gözlük alabileceklerini ve gözlüklerinin kriterlerini görebilirler.

E- Devlet Üzerinden Gözlük Hakkı Sorgulama

E- devlet sistemi üzerinden gözlük hakkı sorgulama işlemi,  kişilerin e- devlet sistemine girişlerinden sonra başlamaktadır. Buradan gözlük, çerçeve, cam, kolormatik, bifokal- progresif, organik gibi optik cihaz sorgulamalarını yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle alacağınız e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız. Şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. sonrasında yapmanız gereken, ekranın ortasında yer alan arama çubuğuna sadece ‘Gözlük’ anahtar kelimesini yazmaktır. Buradan ekrana ‘Medula Cam ve Gözlük Hakkı Sorgulama’ şeklinde bir ibare gelecektir. Bunun üzerine tıklamanız gerekir. Aynı pencereye en alt kısımda bulunan e- hizmetler penceresinden de ulaşabilirsiniz. Buradan da SGK hizmet hakları seçenekleri içerisinden gözlük hakkını bularak sorgulama yapabilirsiniz.

Medula Cam Gözlük Sorgulama seçeneğini tuşladığınızda karşınıza sağ ve sol gözlük camı, yakın ve uzak gözlükler ayrı ayrı gelecektir. Yakın ve uzak gözlükleri alıp almama durumunuz, sağ ve sol camı alıp almama hakkınız ayrı ayrı değerlendirilir. Eğer daha önce gözlük almışsanız, yeni gözlük alma hakkını ne zaman elde edeceğinizi de ekranda görebilirsiniz.

SMS İle Gözlük Hakkı Sorgulama

SMS kullanarak gözlük hakkı sorgusu, cam ve çerçeve konusunda ayrı yapılmaktadır. cam sorgusu için CAM boşluk T.C. kimlik numarası boşluk Aile Sıra No yazılarak 5502’ye gönderilmelidir. Eğer çerçeve sorgulanacaksa CERCEVE boşluk T.C. kimlik no boşluk Aile Sıra No yazılarak 5502’ye gönderilmelidir. Gözlük hakkı durumunuz ve ne zaman gözlük hakkınızın doğacağına dair tüm bilgileri cep telefonunuza gönderilecektir.

Devlet Destekli Gözlük Hakkı

SSK’dan gözlük almak, kişilerin sigorta sahibi olmaları ile mümkün olmaktadır. Kişilerin sigortalı çalışan olması ya da öğrenci olmaları halinde, alacakları gözlükler, devlet destekli olarak verilmektedir. Bu sayede sigortalılar alacakları gözlükler için, modele göre değişmekle birlikte , para vermez ya da daha az ücret öderler. Ancak SSK ile alınacak gözlüğün süresi 3 yıldır. Kişi, gözlük aldıktan sonra 3 yıl içinde başka herhangi bir gözlük alamaz. Ancak bu gözlük hakkının  3 yıl olması kuralının bazı istisnaları da bulunmaktadır.

Devlet Destekli İkinci Gözlük Hakkı

SSK’dan ikinci gözlüğü almak, göz doktorunun muayenesinin ardından gerekli görülmesi durumunda yapılabilir. Eğer göz doktoru hastanın sağlığında herhangi bir değişiklik görürse, özellikle 0,5 diyoptrilik söz konusu ise 3 yıl beklemeden yeni gözlük alınır. Görme bozukluğunda çok hafif derecede olan hastalar, gözlük harcamalarını kendileri karşılamaktadır. Bu gözlük değişimine gözlüğün çerçevesi de camları da dahildir. Bunun yanında kişi, seçeceği gözlük modeline göre hiç ücret ödemeyebilir, ya da daha az ücret öder. İleri derecede olmayan hastalar için doktor kararı doğrultusunda gözlük ödemeleri devlet tarafından yapılmamaktadır. 3 yıl gözlük değiştirmeme kuralı, 18 yaşından küçük çocuklar için geçerli değildir.

Gözlük Hakkı Sorgulama Güneş Gözlüğü İçin Kullanılır Mı?

Devletin verdiği gözlük hakkı ile güneş gözlüğü almak mümkün değildir. Verilen gözlük hakkı bir hak olduğundan, kişiler sahip oldukları bu hakkı kullanmak için gözleri bozuk olmasa da gözlük almak istemektedir. Ancak gözlük hakkı, sadece numaralı ve göz doktorunun verdiği gözlükler için geçerlidir. Bunun dışında gözlük alımı gerçekleşemez.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu