Finans ve Banka

Tarım Kredi Borcu Yapılandırma

Tarım kredi borcu yapılandırma işlemleri çiftçiler için bir kolaylıktır. Kredi borcu olan çiftçilere bu yapılandırma sayesinde ödeme kolaylığı sağlanır.

Tarım kredi borcu yapılandırma işlemi için Tarım Kredi Kooperatifi veya Ziraat Bankası gerekli işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Tarım kredi borcu yapılandırma işlemi için ilgili borcun belgelenmesi gereklidir. Çiftçilerin ödemekte zorlandıkları borçları kapatabilmeleri adına  sunulan bir hizmettir. Amaç 2020 ve 2021 yıllarında çiftçilerin tarım kredi borçlarından kurtulabilmelerini sağlamaktır. Uygulanacak olan cari faiz %11 seviyesinde olmasına rağmen bu destek ile beraber çiftçiler %5.5 oranında cari faiz ödemektedirler. Gelin he birlikte tarım kredi borcu yapılandırması işlemlerinin detaylarını inceleyelim.

Tarım Kredi Borcu Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Tarım kredi borcu yapılandırmasının koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 • Yapılandırma işlemi yapılacak olan borcun ait olduğu kredinin tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere alınmış bir kredi olması şartı aranmaktadır.
 • İlgili kredinin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nden veya Ziraat Bankası’ndan alınmış olması gereklidir. Eğer diğer bankalardan alınmış olan bir kredi ise bu yapılandırma işlemi yapılamamaktadır.
 • 31 Aralık 2016 tarihinden önce alınmış olan krediler için geçerlidir. İlgili borç tutarının ödenme zorunluluğu bu tarihten sonra oluşmuş ise veya kredi bu tarihten sonra alınmış ise yapılandırmaya dahil olmayan bir borçtur.

Tarım Kredi Borcu Yapılandırma Kredisi İçin Sağlanması Gereken Koşullar Nelerdir?

Tarım kredi borç yapılandırma kredisinin şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Tarım kredi borcu yapılandırma işlemi yapılana kadar borca %3 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır.
 • Borç yapılandırması yapılana kadar geçen süre içerisindeki faizin yarısı Hazine Müsteşarlığı’nın gelir kaybı ödeneğinden yapılmaktadır. Diğer yarısını ise çiftçinin ödemesi gereklidir.
 • Resmi Gazete’de Çiftçi Yapılandırma Kredi Mevzuatı yayımlandıktan sonra borç yapılandırması uygulamaya alınmaktadır.
 • 5 taksite kadar borçlar yapılandırılabilmektedir.
 • İlk taksit teminat olarak yapılandırma başvuruları yapılırken ödenmelidir.
 • Borçların ödeme için 5 yıl vadesi bulunmaktadır. Yılda bir kere borç geri ödemesi yapılması talep edilmektedir.

Tarım Kredi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tarım kredi borç yapılandırması için uygulanması gerekenler aşağıdadır:

 • Borç erteleme dilekçesi ile beraber Tarım Kredi Kooperatifi’ne giderek başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Ziraat Bankası şubeleri üzerinden tarım kredi borç yapılandırma işlemi yapabilmek mümkündür. Başvurunun borç yazısı ile yapılması gereklidir ve bu yazı da Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınabilmektedir.

Tarım Kredi Borcunun Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının sorgulanması için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • İlgili borcun alındığı kuruma gidilebilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi’nden borç alanlar bu kuruma, Ziraat Bankası’ndan borç alanlar da bu bankaya giderek borç sorgulaması yapabilmektedirler.
 • E-devlet sistemi üzerinden borç sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gereklidir. Ardından sağ üst köşedeki giriş yap butonuna tıklayarak e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi PTT şubeleri üzerinden alınabilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetlerden e-vergi sistemi bulunarak borç takibi yapılabilmesi mümkündür.

Yapılandırılan Tarım Kredi Borçlarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olmaktadır?

Borç yapılandırması yapılan tarım kredi borçlarının kapatılmaması halinde, ödeme için verilen 5 yıllık sürenin bitimine kadar herhangi bir işlem yapılmadan beklenmektedir. Ancak 5 yıllık vade süresi dolduktan sonra hala tarım kredi borcu yapılandırma işlemi yapılan borç ödenmez ise; bu durumda ilgili borca faiz uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca ilgili çiftçi artık borç yapılandırma sistemine dahil sayılmamaktadır. Ödemediği borç da yasal yollar aracılığı ile tahsil edilmektedir. Ayrıca yapılandırma borcunun ilk taksitinin ödemesinin geçirilmesi de mümkün değildir. İlk taksit için verilen son ödeme tarihi dolmadan eğer ödeme yapılmaz ise; bu durumda çiftçi yapılandırma sisteminden otomatik olarak atılmaktadır. Yapılandırma işlemi yapılmadan önceki şekilde borçlu olmaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu