Kamusal Haberler

Tapu Masrafları Ne Kadar?

2019 tapu masrafları çeşitlerini, tutarlarını, hesaplamalarını, ödeme işleminin nasıl yapılacağını ve konu hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar.

Tapu işlemleri masrafları, farklı kalemler üzerinden talep edilmektedir. Masraflara ilişkin kalemlerin her biri için belirlenmiş olan ücret tutarı farklı yapılara sahiptir. Tapu masrafları evi alan ve evi satan kişiler tarafından ödenip, her iki tarafta kendilerine ilişkin masrafları ödemek ile yükümlüdürler. 2020 tapu masrafları çeşitlerini, tutarlarını, hesaplamalarını, ödeme işleminin nasıl yapılacağını ve konu hakkında bilinmesi gereken ayrıntıları, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

2020 Tapu Masrafları Çeşitleri

2020 tapu masrafları türleri, 3 farklı başlık altında sunulur. Konut alım ve satım işlemleri içerisinde ödenen tapu masraflarının türleri şu şekilde sıralanır:

 • Tapu harcı,
 • Tapu sermaye hizmet bebeli ödemesi,
 • Tapu ilave hizmetler bedeli ödemesi, tapu masrafının farklı çeşitleridir.

Bu masrafların tapu işlemlerinde ödenmesi ile birlikte satış ve alış işlemleri gerçekleşir.

2020 Tapu Masrafları Tutarları

2020 tapu masrafları miktarları, devletin yapmış olduğu belirlemeler üzerinden uygulanır. Masraf kalemlerine ilişkin maddi tutarlar şu şekilde sıralanır:

 • Tapu harcı ödemesi, satışı yapılan evin maddi değerinin % 1,5’i kadar ödenir.
 • Tapu sermaye hizmet bedelinin ödemesi, 128 TL olarak yapılır.
 • Tapu ilave hizmetler bedeli ise 17,50 TL olarak ödenir.

Bu ödemeler konutu satan ve alan kişi tarafından yapılır. Her iki tarafta aynı 2019 tapu masrafları türlerini, satış işleminde, aynı tutarlar üzerinden öderler.

2020 Tapu Masrafları Hesaplaması

2020 tapu masraf hesabı yapmak için satışa sunulan ve bir başka kişi tarafından alınacak olan evin maddi değeri bilinmelidir. Hesaplama işlemi için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Satışa sunulan evin maddi değeri temel alınır.
 • Satışa sunulan konutun maddi değerinin %1,5’ i hesaplanır.
 • Bu işlem için evin değeri, 100 rakamına bölünür ve çıkan değer, 1,5 rakamı ile çarpılır.
 • Hesaplama sonunda elde edilen değer, tapu işlemleri sonucu her iki tarafından ödemek zorunda olduğu tapu harcı tutarına denk gelir.

Örneğin, fiyatı 300 bin tl olan bir ev için bu hesaplama uygulaması sağlanarak, 300.000 % 100= 3000, 300x 1,5 = 4.500 TL, tapu harcı masrafı ödenir.

2020 Tapu Masrafı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2020 tapu masrafı ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında devletin yanlış beyanda bulunanlara yönelik uyguladığı yaptırımlar yer alır. Tapu masrafları evin satış değeri üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamalarda kullanılan devletin belirlemiş olduğu oranlar üzerinden masraf kesilir. Alıcılar ve satıcılar düşük masraf ödemek amacı ile ev değeri hakkında yanlış beyanda bulunurlarsa, devlet bunu tespit ettiğinde alıcı ve satıcıya yönelik yaptırım uygular. Yaptırımlar hakkında detaylı bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Alıcı ve satıcı tapuda, evin değerini aslında düşük göstermeye çalışarak, düşük masraf ödeme yoluna giderlerse, Gelir İdaresi Başkalığı’nın yaptığı araştırmalar sonucu bu ortaya çıkarılıp, her iki tarafa da vergi cezası uygulanır.
 • Yanlış beyan verilmesi halinde, tapu masrafları için ödenecek olan vergi tutarı yükseltilir. Her iki tarafta vergi oranına daha yüksek rakamlar üzerinden ödemek zorunda kalırken, vergi cezası ile de karşı karşıya kalırlar.

2020 Tapu Masraflarının Ödenmesi

2020 tapu masraflarını ödemek için internet yoluyla işlem yapılır. Bu işlem ile tapu masrafları online olarak, kısa sürede ödenir. 2020 Tapu masrafları arasında olan, tapu harcının ödemesi için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternetten, ‘’ ivd.gib.gov.tr/tdv_side/main.jsp?token ‘’ adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın orta bölümünde yer alan başlıklardan, ‘’ harç ve değerli kayıt bedeli ödeme’’ başlığına tıklanır.
 • Yeni açılan ekranda yer alan başlıklardan, ‘’ tapu harcı ödeme’’ başlığına tıklanır.
 • Görüntülenen ekranda yer alan boşluklara, Tc kimlik numarası ve konut satış işlemi yapılırken, ilgili tapu müdürlüğünce, SMS yoluyla alıcı ve satıcının telefon numaralarına gönderilmiş olan 13 haneli seri numarası rakamları yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Açılan ekranda tapu harcı masraflarına ilişkin bilgiler görüntülenir. Bu sayfada yer alan ‘’ öde’’ başlığına tıklanır.
 • Açılan sayfaya ödeme yapacak olan kişiye ait kart numarası bilgisi girilir ve ‘’ödeme yap’’ kutucuğuna tıklanır.

İşlem ile alıcı ve satıcı olan her iki tarafı kendilerine ait banka kartı şifreleri ile online ödeme sağlarlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu