Kamusal Haberler

Tapu Alım ve Satım İşlemleri

Tapu alış satış işlemleri gayrimenkul alım ve satımlarında yapılıyor. Konutlar, iş yeri ve arsalar genel olarak gayrimenkul olarak değerlendiriliyorlar. Tapu gününden önce yapılacak bazı işlemler daha güvenli olmanızı sağlar. Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken emlakçı ödemesi, tapu harcı, sigortalar ve buna benzer birçok farklı konu bulunur. Yalnızca tapu gününden önce işleme hazır olmak yetmez. Hem tapu gününde hem de tapu gününden sonra yapılması gereken bazı işlemler de bulunur.  Bu işlemleri takip etmeniz sizi olası yanlışlardan ve zaman kaybından koruyacaktır.

Tapu Gününden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tapu gününden önce dikkat edilmesi gerekenler başında kimin emlak vergisi ve tapu harcının ödeneceğine karar verilmiş olması gerekir. Kişilerin bu ödemelerin dışında emlakçı ödemesi, dosya masrafları ve tapu masrafları gibi diğer ödemeleri de göz önünde bulundurması gerekir. İşlemlerinizden önce uygun faiz oranlarına sahip bir banka araştırması yapabilirsiniz. Bankayı araştırdıktan sonra net kredi tutarının ve vade süresinin ne olacağını da belirleyin. Tapu işlemleri için tapunun sizden istediği belgeleri öncesinden hazır etmeniz gerekir. Tapu fotokopisi gibi bu belgeler tamamlanmadan başvurunuzun değerlendirmeye alınması mümkün değildir. Ev satın alıyorsanız, dikkat edilmesi gereken konuların başında zorunlu deprem sigortası yer alır. Diğer tabiri ile DASK mutlaka yapılmış olmalıdır. Eğer hali hazırda DASK varsa, bu sigortanın geçerliliğinin ne olduğunu kontrol edin. Bankadan ipotek evraklarını ve ipotek yetkilisinin bilgilerini almayı unutmayın.

Tapu Gününde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tapu gününde dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Her şeyden önce randevu saatinde tapu dairesinde olmalıdır. Yanlarında bütün tarafların kimlik belgesi bulunmalıdır. Eğer satıcılar okuma yazma bilmezlerse bu kişiler için mutlaka şahit getirilmesi gerekir. Şahitlerin aralarında akrabalık bağlarının bulunmaması şarttır. Harçlar ödendikten sonra ödenen harç dekontlarının memura ulaştırılması gerekir. Ayrıca akit odasında satış evraklarının mutlaka bütün alıcı ve satıcı taraflar tarafından imzalanması gerekir. Kişi eğer kredi kullanmışsa, bankada kredi açılış evraklarının da imzalanması lazım. Eğer kredi kullanılmadıysa böyle bir durum söz konusu değildir.

Tapu Gününden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tapu gününden sonra dikkat edilmesi gerekenler de bulunur. Elektrik su ve doğalgaz gibi fatura taşıma işlemleri için ilgili kurumları ziyaret etmeniz gerekir. Eğer emlakçı ile çalışıyorsanız, emlakçı bu işlemi sizin adınıza yapabilir. Yeni bir yere taşınıldığı için kişinin ikametgah adresini yeni yeri için güncellemesi gerekir. Bu güncellemenin yapılması için Nüfus Müdürlüğü’ne gitmek gerekir. Ayrıca ilgili belediyeye emlak vergisi için bildirimde bulunmayı unutmayın.

Unutulmaması gereken diğer bir önemli bilgi, tapu harcının ve döner sermaye ödemesinin alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı yapılması gerektiğidir. Bu da her iki tarafın yüzde 50 ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Tapuya gitmeden önce konutun bulunduğu belediyeyi ziyaret etmeyi unutmayın. Belediyeden mutlaka rayiç bedel alınması gerekir.

Tapu için Hangi Belgeler Gereklidir?

Tapu için gerekli olan belgeler arasında:

  • Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • Kredi kullanımı varsa bankadan ipotek evrakları,
  • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınacak rayiç bedel,
  • Zorunlu Deprem Sigortası ve sigortaya ilişkin belgeler,
  • Alıcı ve satıcı taraflarına ait nüfus kimlik belgesi yer alır.

Tapu işlemlerinde belgelerin herhangi birinin eksik olması halinde işlem yarıda kalır ve yeniden randevu almanız gerekir. Bu duruma düşmemek için bütün tarafların gerekli belgelere sahip olduğundan ve karar verilen zamanında tapu dairesinde hazır bulunduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu