Finans ve Banka

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilir mi?

Taksitleri devam eden kredi kartı borçlar ödenmeden kapatılamaz. Kartınızı iptal etmeden önce bankanız ile iletişime geçerek kart borç bilgisi almanız gerekir. Banka şubelerinden, telefon bankacılığından ve internet bankacılığından kredi kartı iptali başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca kart üzerinde otomatik ödeme talimatı bulunuyorsa, bu talimatı ayrıca iptal ettirmeniz gerekecektir. Ne zaman ki borçlar sıfıra düşerse, o zaman kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Kartınızı eğer bankaya vaad ettiğinizden daha kısa sürede kapatmak isterseniz, bunun için bankaya erken kapatma cezası ödemeniz gerekebilir. Bankalar kredi kartını kapatma için ceza kesme hakkına sahip değillerdir. Ne var ki eğer banka ile kredi kartı almadan önce sözleşmenizde belli bir süre için kredi kartını kullanacağınızı söyleyip, erken kapatırsanız bu ücreti ödemeniz yasal bir zorunluluk olarak karşınıza çıkacaktır.

Kredi Kartını Nasıl İptal Edebilirim?

Kredi kartının iptal edilmesi için birden fazla seçeneğiniz var. Bu seçenekler arasından hangisi tercih edeceğiniz size kalmış. İlk yöntem hangi banka ile çalışıyorsanız o bankayı müşteri hizmetlerinden aramak ve kart iptali yapmak istediğinizi müşteri temsilcinize söylemek. Eğer telefondan kart iptali yapmak istemezseniz, banka şubesine giderek de iptal dilekçesi verme yolu ile kredi kartının iptalini yapabilirsiniz. Son olarak bankanın internet bankacılıkları da kredi kartının kapanmasını sağlar. Bazı bankaların uygulamalarına göre yalnızca çağrı merkezleri üzerinden talimat vererek kredi kartını iptal ettirebilirsiniz. Bunu çalıştığınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartını İptal Ettirmek için İptal Ücreti Öder miyim?

Kredi kartını iptal ettirmek için iptal ücreti ödemeniz gerekmiyor. Yasal olarak kredi kartlarına dair böyle bir uygulama bulunmuyor. Eğer bankanız sizden böyle bir ücretin ödenmesini talep ederse, hakkınızı arayabilirsiniz. Kredi kartını kullandığınız süre boyunca zaten belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Kişiler kredi kartının kullanılması için önceden bankalara belli bir süre verebilirler. Örneğin kişi 3 sene boyunca bir kredi kartını kullanacağına dair bir sözleşme imzalamış olabilir. Böyle bir durumda kişi 3 seneden önce kredi kartını kullanıma kapatmak istediği zaman belli bir ceza ücreti öder. Bu ücret kişi kredi kartını kullanıma kapattığı için alınmaz. Ücret kişinin verdiği sözü yerine getirmediği için alınır. Bu ücrete kredi kartı kapatma ceza adı da verilir.

Kredi Kartını İptal Ettirdim, Taksitlerini Nereden ve Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartının iptalinden sonra taksitlerinin öğrenilmesi mümkündür. Bunu öğrenmek için birden fazla yönteminiz olabilir. Normal ödeme planı içinde taksitlendirme miktarını görüntüleyebilirsiniz. Aylık taksitlerinizi bitirdiğiniz zaman, hesap özetinde yer alan tutar kadar ödeme yapılabilir. Eğer zaten toplam görülen borç tutarı kadar paranız varsa, tek seferde bütün borcunuzu ödeyerek hemen kapatabilirsiniz. Böylece borcunuz kalmaz. Eğer bireysel ihtiyaç kredisi kulandıysanız aylık olarak da borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Taksitleri devam eden kredi kartı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aynı zaman faiz ödeyeceğinizdir. Bu nedenle öncesinden faizler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Aksi takdirde faizler ile birlikte ödeme yapmakta zorlanabilirsiniz.

Kredi Kartını Ne Kadar Sürede İptal Ettirebilirim?

Kredi kartının iptal edilme süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Kredi kartı iptali süreci Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’te geçer. Aksi durumla karşılaşırsanız, yani kredi kartınızın iptali 7 gün içinde gerçekleştirilmezse, BDDK’ya şikayet dilekçesi yazarak hakkınızı arayabilirsiniz. Dilekçe başında kime hitap ettiğinizi yazmayı, imza atmayı ve mutlaka tarih bildirmeyi unutmayın. Farklı dilekçe örneklerini inceleyerek formata uygun bir dilekçe yazdığınızdan emin olun. Aksi halde dilekçeniz değerlendirmeye alınmaz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu