Kamusal Haberler

T.C. ile Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 T.C. kimlik numarası ile kömür yardımı sorgulama işlemini, muhtaçlık durumu belirlenmiş ve tespit edilmiş ailelere yapılan karşılıksız yardımı internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile yapmak mümkündür. Karşılıksız kömür yardımı yasası ile kömür almış olan kişiler kömür yardımı sorgulama işlemini online olarak gerçekleştirebilir.

Kömür Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kömür yardımından yararlanacak kişiler;

 • İhtiyaç sahibi,
 • Muhtaç,
 • Kimsesiz,
 • Yoksul kişiler olmaktadır.

Kömür yardımı talepleri Belediye ve Sosyal Dayanışma veya Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile gerçekleşir. Bu kurumların denetimlerinden sonra ailenin ya da kişilerin muhtaçlık durumları tespit edilip, uygun koşulları sağladıkları takdirde kömür yardımından yararlanabilecekleri açıklanmıştır. Kömür yardımı almak isteyenlerin başvuru dilekçelerin doldurmaları gerekir.

Şayet kömür yardımı başvurusu kurumlar tarafından onaylanırsa her sene kış ayında kömür yardımı yapılacaktır. Kömür yardımı durumunun sorgulanması da e devlet üzerinden yapılabilir.

T.C ile Kömür Yardımı Sorgulama İçin Buraya Tıklayın

Kömür Yardımı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

2020 kömür yardımlarından faydalanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar karşılandığı takdirde yardım söz konusu olacaktır. Kömür yardımı başvuruları ihtiyaç sahipleri tarafından gerçekleştirilir. Sigortalı olan kişilerin de başvurmasının mümkün sayıldığı yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında dosyalarının açılması gerekmektedir. Bu dosyaların açılabilmesi için muhtarlığa dilekçe verilmesi gereklidir.

Yapılan yardım talebi başvurularında kişilerin ya da ailenin ekonomik ve sosyal açından yoksunluk durumlarının bildirilmesi gerekir. Başvurunun işleme koyulması sonunda başvuru sahiplerinin veya ailenin durumları araştırılır ve uygun görüldüğü takdirde yardım yapılır.

Başvurular kimlik belgesinin aslı ve 1 adet fotokopisi ile beraber gerçekleştirilmelidir. Ayrıca yardım talebi dilekçesinin de başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekir. Bu dilekçelerin ilgili kurum ve kuruluşlara ulaşmasının ardından kömür yardımı başvurusu işleme alınmış olacaktır. Ardından başvuru sahibi e devlet portalı üzerinden kömür yardımı sorgulama işlemlerini gerçekleştirip yardımı alıp alamayacağını öğrenebilir.

2021 Kömür Yardımı Sorgulama Nereden Yapılır?

2021 kömür yardımı sorgulaması internet üzerinden yapılabilir. Başvuru sahipleri kömür yardımı talepleri ve süreçlerini e devlet portalı aracılığı ile takip edebilir. E devlet sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresi yeterli olacaktır.

E devlet şifresi yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre alınabilir. Ardından sisteme bu şifre ve kimlik numarası ile giriş yapılarak sorgulama işlemi kısa süre içerisinde tamamlanmış olacaktır.

Kömür Yardımı Başvuruları Nereye Yapılabilir?

Kömür yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını şu kurumlar aracılığı ile tamamlayabilirler;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Belediyeler

Muhtaç ve ihtiyaç sahipleri aileler kömür yardımı başvurularını bu kurumlara yapacaklardır.

Kömür Dağıtımı Nasıl Yapılır?

2021 senesinde kömür yardımı dağıtımı şu şekilde yapılır;

 • Kömür yardımı başvurusu onaylanan ailelerin belirlenmesinin ardından 2020 yılı içinde vakıflara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kömür sevkiyatı yapılır.
 • Bu kömür sevkiyatının ardından kömür; Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen programa uygun şekilde dağıtımı yapılır.
 • Kömür yardımı yapılacak aileler tespit edilir, dağıtımı yapılan kömürler aileye ulaştırılır. Ancak bu kömürlerin satılması söz konusu değildir.
 • Dağıtımı yapan vakıflar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Kömür Yardımları Ne Zaman Yapılır?

Kömür yardımları dağıtılması her sene kış ayında gerçekleşir. Sigortalı olarak çalışan ya da muhtaçlık durumu kanıtlanabilir kişilere yapılan kömür yardımı kış aylarında yapılır. Isınma ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan kömür yardımı ve miktarı Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilir.

Yardımı yapılan bu kömürlerin satılması kesinlikle yasaktır. Kömür yardımı başvurularını gerçekli kurum ve kuruluşlara yaptıktan sonra e devlet sistemi üzerinden kömür yardımı sorgulama işlemi de yapılabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu