Kamusal Haberler

T.C ile Gözlük Hakkı Sorgulama

T.C kimlik numarası ile gözlük hakkının sorgulanması, SGK birimleri tarafından vatandaşa sunulmakta olan bir hizmet ağıdır. T.C ile gözlük hakkı sorgulama işlemleri SGK internet sistemleri üzerinden yapılabilmektedir.

Gözlük kullanan vatandaşların, 3 yıl geçmesinin ardından yeniden gözlük alma hakları bulunmaktadır. Bu hakkın geçerli olma durumu, gözlük yenileme durumu herhangi bir kuruma gitmeden internet üzerinden de yapılabilmektedir.

Gözlük yenileme hakkının dışında, gözlük numarasında değişiklik olması, cam değişikliği durumlarında ise 3 yıl bekleme durumu dikkate alınmaksızın yeni bir gözlük alma hakkı da bulunduğu bilinmektedir.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Gözlük Hakkı Nasıl Sorgulanır?

SGK üzerinden gözlük hakkı sorgulama, öncelikle güvenlik nedeniyle belirli kimlik numaralarının girilmesi ile yapılmakta olan bir işlemdir. SGK web sitesi üzerinde ya da E-devlet sistemi üzerinde işlemler yürütülmektedir.

E-devlet hizmetleri içerisinde SGK hizmetleri sekmesinin açılması ilk adımdır. SGK hizmetleri içerisinde, Optik Sorgulama sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmenin içerisinde bir sorgulama kutucuğu bulunmaktadır.

Gözlük hakkı sorgulaması için buraya tıklayın

Sorgulama kutucuklarında, sigorta numarası ya da T.C kimlik numarası gibi bilgilerin girilmesi gerekli görülmektedir. Ardından ekrana gelen sekmede, gözlük alma hakkına kalan süre ve benzeri bilgilere erişmek mümkün olmaktadır.

Cep Telefonu ile Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonundan gözlük hakkı sorgulama, SMS ile yapılmaktadır. İnternet sistemleri üzerindeki işlemlerde olduğu gibi cep telefonundan yapılacak olan sorgulamada da kimlik bilgileri gerekli görülmektedir.

T.C ile gözlük hakkı sorgulama hizmetleri içerisinde yer alan SMS ile sorgulama yapma sürecinde 5502 numaralı hat kullanılmaktadır. Bu hat yalnızca gözlük hakkı sorgulamaya yönelik olup, istene bilgileri sunmaktadır.

T.C kimlik numarasının yanı sıra girilmesi gerekilen diğer bilgi aile sıra numarası olmaktadır. Bu bilgilerin öncesinde büyük harflerle, Türkçe karakter olmadan çerçeve yazılması gerekmektedir. Tüm bilgiler aralarında bir boşluk bırakılarak yazılmalı ve 5502 hattına mesaj olarak gönderilmektedir.

Aynı şekilde yapılacak sorgulamalarda, bilgilerin öncesine küçük harflerle cam yazılması halinde gözlük cam numarasına ilişkin bilgi almak mümkün olmaktadır. Gözlük kullanımına ilişkin cep telefonu üzerinden pek çok bilgiye bu şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

Devlet Destekli Gözlük Hakkı Nedir?

Devlet tarafından destek ile verilmekte olan gözlük hakkı, 3 yılda bir olmak üzere verilmektedir. Göz bozukluğu yaşayan vatandaşların reçete ile devlet tarafından sunulan gözlükleri almaları mümkün olmaktadır.

Devlet tarafından gözlük almak için Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak prim ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrenci olup, sağlık sigortası devlet tarafından karşılananlar da bu destek hizmetten yararlanabilmektedirler.

Doktor tarafından yazılan gözlüklerin belirli modelleri devlet desteği ile verilmektedir. Fakat destek sunulan gözlüklerden farklı bir gözlük almak istendiği durumlarda, fark ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

3 yıl sınır olarak belirlenen gözlük değişim hakkında, göz numarasının değişmesi ya da göz sağlığında farklılıklar oluşması durumunda doktor onayı ile yeniden devlet desteği almak mümkün olmaktadır.

Devlet Destekli Güneş Gözlüğü Almak Mümkün Müdür?

Devlet desteği ile güneş gözlüğü, sunulmakta olan bir hizmet değildir. Devletin destek vermekte olduğu hizmet içerisinde sağlık problemleri bulunmaktadır. Güneş gözlüğü ise herhangi bir sağlık problemine bağlı kullanılmadığı için destek ile alınmamaktadır.

T.C ile gözlük hakkı sorgulama durumu bu sebeplerle güneş gözlüğünde geçerli olmamaktadır. Sorgulama işlemleri yalnızca numaralı gözlükler için yapılmakta olup başka bir sorgulama hizmeti sunulmamaktadır.

Güneş gözlüğü, numaralı olarak satın alınmak istendiğinde de bir değişiklik olmamaktadır. Numaralı güneş gözlüğü alınırken de SGK tarafından sunulan bir destek hizmeti bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu