Kamusal Haberler

Süt Parası ve Emzirme Ödeneği

2021’de süt parası, emzirme karşılığı, SSK’lı olarak çalışan ve doğum yapmış olan annelere verilir. Doğum yapan anne çalışmıyor ise babanın SSK’lı olması halinde süt parasını baba alır. Doğum sonrası evli çiftlere iletilen maddi destek olarak bilinir. Süt parası ve emzirme ödeneği erkekler için koşullar, kadınlar için koşullar, müracaat tarihi, hastane kaydı, nasıl başvuru yapıldığı hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Süt Parası Ve Emzirme Ödeneği Erkekler İçin Koşullar

Süt parası, emzirme karşılığı için erkeklere şartlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Eşin doğum yapmış olması,
 • Babanın SSK’lı olması,
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten önce 120 gün boyunca babanın SSK primlerinin yatırılmış olması,
 • SSK’ lı erkek çalışanın doğum yapan eşimin SSK’lı olmaması bilgileri, erkekler için süt parası ve emzirme ödemesi gerekli şartları olarak sıralanırlar.

Bu şartlara uygunluk sağlayan babalar süt parası ve emzirme ödeneğinden faydalanırlar. Süt parası ve emzirme ödemesi, ebeveynlerinden biri SSK kapsamında çalışıyor olan bebeklerin doğumları sonrası iletilen destektir.

Süt Parası Sorgulaması İçin Tıklayın

Süt Parası Ve Emzirme Ödeneği Kadınlar İçin Koşullar

Süt parası, emzirme karşılığında kadınlara şartlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kadının doğum yapmış olması,
 • Annenin SSK’lı olarak çalışmış olması,
 • Doğum yapılan tarihten önce 120 gün boyunca sigorta priminin yatmış olması,
 • Babanın çalışması veya çalışmaması bu durumda süt parası alımını etkilemez,
 • 120 günlük prim ödemesinin doğumdan önce olan 1 yıllık süreç içerisinde genel sağlık sigortası primleri kapsamında ödenmiş olması, kadınlar için süt parası ve emzirme ödeneği gerekli şartlarıdır.

Süt Parası Ve Emzirme Ödemesi Müracaat Tarihi

Süt parası, emzirme karşılığı başvuru tarihi, SSK’lı annenin doğumu sonrası geçen 5 sene olarak belirlenir. Her hangi bir sabit müracaat tarihi bulunmaz. SSK’lı anneler, doğum yapmalarının ardından geçen 5 yıl içerisinde, süt parası ve emzirme ödemesi alımı için başvuru yapma hakkında sahiptirler. Çalışmayan annelerin ise SSK’lı eşleri 5 yıl içersinde başvuruyu diledikleri bir tarihte sağlarlar.

Süt Parası Ve Emzirme Ödemesi İçin Hastane Kaydı

Süt parası, emzirme karşılığı hastane kayıt işlemi otomatik olarak yapılan bir işlemledir. SSK’lı olan ve 4A sigorta kapsamında çalışan annelerin doğum yapmaları halinde, doğum yapılan hastane SGK sistemi üzerinden otomatik olarak süt parası ve emzirme ödeneği talep kaydı sağlar. Hastanelerin yaptığı bu otomatik kayıt ile anne veya baba kendine ait olan Ziraat Bankası hesabından süt parasını kolaylıkla çeker. Doğum sırasında alınana kayıtlara göre çiftlerin alım şartlarına uygunluk sağladıkları veya sağlamadıkları hastane kayıtları üzerinden görüntülenir.

Süt Parası Ve Emzirme Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Süt parası, emzirme karşılığı müracaatı, otomatik hastane kaydının yapılmadığı durumlarda tercih edilir. Doğum sonrası her hangi bir süt parası kaydı yapıldığının iletilmemesi halinde kişiler kendileri başvuru sağlarlar. Süt parası ve emzirme ödemesi başvuru adımları şu şekilde sıralanırlar:

 • Eşlerden SSK’lı olan kişi ikamet edilen yerin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne gider.
 • Kurum çalışanlarına, süt parası ve emzirme ödemesi alım talebini birkaç cümle ile ifade eden, imzalı dilekçe iletilir.
 • Doğum raporu, anne, baba ve bebeğin nüfus cüzdanları, çalışanlara iletilir.
 • Dilekçe iletimi ardından çalışanların başvuru için sunduğu ‘’ süt parası ve emzirme ödemesi başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

Bu işlem doğumdan sonraki 5 sene içerisinde yapılma hakkı sunulan bir başvuru işlemidir. Adımlar ile süt parası ve emzirme ödeneği alımı başvurusu tamamlanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu