Devlet Destekleri

Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Devlet Desteği

2019 yılında sürü yöneticisi istihdam devlet desteği alabilmek için başvurular Tarım İl Müdürlüklerine veya Tarım İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Sürü yöneticisi istihdam devlet desteği alabilmek için başvurular Tarım İl Müdürlüklerine veya Tarım İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Sürü yöneticisi istihdam devlet desteği başvurusu yapıldıktan sonra gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığını tespit edebilmek amacı ile Tarım İl Müdürlüğü’nün teknik personelleri yerinde tespit yapmaktadır. Sürü yöneticisi sertifikası olanlar bu destekten yararlanabilmektedirler. Bu sertifikanın alınabilmesi için ise Tarım ve Orman Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunulması gereklidir. Ardından kurumun düzenlediği 104 saatlik eğitimlere düzenli olarak katılmak gerekmektedir. Eğitim süreci başarı ile tamamlandıktan sonra başvuru işlemi yapılmalıdır. Çoban istihdam devlet desteği Ziraat Bankası üzerinden verilmektedir.

Sürü Yöneticisi İstihdamı Devlet Desteği İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Sürü yöneticisi istihdamı devlet desteği koşulları şunlardır:

  • Devlet desteğinden yararlanmak isteyenlerin en az 200 anaç küçükbaş ve üzeri sayıda hayvan bulunduran bir sürüye sahip olması gerekmektedir.
  • Sürü yöneticisinin işletmesinin ve işletmesinde yer alan bütün küçükbaş hayvanların havyan bilgi sistemi olan TÜRKVET’in sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Bakıcı olarak tutulan çobanların birinci dereceden yakın olmasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Çiftçi eşini ve birinci dereceden akrabalarını bakıcı olarak tutarak destek için başvuru yapabilmektedir.
  • Emekli, devlet memuru veya köy muhtarı statüsünde olanların başvuruları kabul edilmemektedir.

Video: Devletten 5 Bin Lira “Çoban desteği” (Kaynak: Show TV)

Sürü Yöneticisi İstihdamı Devlet Desteği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sürü yöneticisi istihdamı devlet desteği evrakları şöyledir:

  • İşletme sahibinin ve çobanın kimlik belgelerinin fotokopileri istenmektedir.
  • MEB ile Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenmiş olan 104 saatlik eğitime katılarak almaya hak kazanılan sürü yöneticiliği sertifikası talep edilmektedir.
  • İşletme sahibinden temin edilecek olan iş sözleşmesi gerekmektedir.
  • Sürü yöneticisi istihdam devlet desteği alınacak olan çobanın sigorta priminin en az 6 ay süre ile yatırılmış olması gerekmektedir ve bunu kanıtlayan belge ile başvuru yapılmalıdır. Bu belge e-devlet sisteminden çıkartılabileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek de alınabilmektedir.
  • Döner sermaye makbuzu ile başvuru yapılmalıdır.

Çoban İstihdamı Devlet Desteği Dilekçesi Nedir?

Sürü yöneticisi devlet desteği dilekçesi; çoban istihdamı başvurusu için doldurulması gereken bir dilekçedir. Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesi üzerinden bu başvuru dilekçesine ulaşabilmek mümkündür. Dilekçenin sol üst köşesinde evrak kayıt tarihi ve evrak no yer almaktadır. İşletme sahibinin T.C. kimlik numarası, işletme tanımlama numarası, anaç koyun keçi sayısı, toplam küçükbaş sayısı, Ziraat Bankası IBAN numarası, telefon ve adresi istenmektedir. Sürü yöneticisinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı ve telefon numarası yazılmalıdır. Alınan sertifikanın ve kurs katılım belgesinin numarası, tarihi, verildiği kurumun adı, il, ilçe bilgisi belirtilmelidir.

Sürü Yöneticisi İstihdam Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoban istihdamı devlet desteği başvurusu için öncelikle çoban istihdam desteği dilekçesinin doldurulması gereklidir. Ardından gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Bu dilekçe ve belgeler ile beraber Tarım İlçe veya İl Müdürlüklerine gidilmesi ve belgelerin elden teslim edilmesi gereklidir. Başvuru işleminin 31.12.2019 tarihine kadar tamamlanmış olması gereklidir.

Sürü Yöneticisi Çoban İstihdam Devlet Desteği Başvurusu Kabul Edilenlere Verilen Yardım Ne Kadardır?

Sürü yöneticisi devlet desteği yardım tutarı; 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Hibe olarak verilen bir tutardır. Herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. 12 ay için verilen bir tutardır. Sürü yöneticisi istihdam devlet desteğini almaya hak kazanabilmek için gerekli incelemeler sonucunda çobanın sürünün başında olduğuna karar verilmesi ve hayvanların HAYBİS’te kayıtlı olması gereklidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu