Finans ve Banka

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Yapılır Mı?

Şubeye gitmeye gerek kalmadan kredinin erken kapatılması, bankalar genelinde uygulanmayan bir süreçtir. Fakat bankaların müşteri hizmetleri ya da internet bankacılığı üzerinden erken kredi kapatma işlemlerinin adımları öğrenilebilir. Şubeye gitmeden erken kredi kapatma yerine banka şubelerinin ziyaret edilerek işlem başlatılması gerekmektedir.

Şubelerden yapılan kredi erken kapatma işlemleri, kredi taksitlerinin yapılandırılarak toplu bir şekilde ödenmesidir. Bu süreç, kredi kullanımlarındaki fazla faiz tutarlarının silinmesine ve daha uygun tutarlarla ödenmesine yardımcı olmaktadır.

Her kredi tutarı ve her ödeme planı için farklı bir erken kapatma süreci uygulanmaktadır. Bu işlemlerin detaylarının öğrenilmesi için müşteri hizmetlerinin kredi işlemleri birimiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Kredi Erken Kapatma İşlemleri Nedir?

Kredi erken kapatma işlemleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda gerçekleşmekte olan işlemlerdir. Müşterilerin mevcut kredi taksitlerini tek ödeme ile bitirmesi sonucu erken kapatma işlemi gerçekleşmektedir.

Kredi erken kapatma işlemi, ödeme gecikmelerini ortadan kaldırdıkları için kredi kullanan kişinin banka kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Kredi notu yüksek olan müşterilerin herhangi bir koşul aranmaksızın kredi kullanımları kolaylaşmaktadır.

Kredilerin erken kapatılma sürecinde ek olarak alınmakta olan bir ödeme bulunmamaktadır. Yalnızca bazı bankalar özelinde kullanılmakta olan ticari kredilerin erken kapatılması için bir kapatma bedelinin alınması gerekmektedir.

Bankaların erken kredi kapatmak için sunmuş olduğu olanaklar, müşteri bazında da değişiklik göstermektedir. Örneğin kredi ödemelerini düzenli yapmayan müşteriler için farklı yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Erken Kredi Kapatma İşlemlerinin Avantajları Nelerdir?

Kredilerin erken kapatılması ile sunulan avantajlar, müşterilerin genel kredi kullanımlarını etkiler nitelikte olmaktadır. Bilinen bazı avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Herhangi bir gecikme olasılığı bulunmadığı için oluşacak ek ödemeler ortadan kalkmaktadır.
  • Kredi borcunun erken ödenmiş olması, düzenli ödeme standardı değerlendirildiği için kredi notunun yüksek olmasını sağlamaktadır.
  • Kredi notu yüksek olan müşterilerin herhangi bir şart aranmaksızın kredi başvuruları onaylanmaktadır.

Bu şartlar dahilinde şubeye gitmeden erken kredi kapatma yapılmamakta olup, şubede ilgili evrakların imzalanması zorunlu tutulmaktadır. Buna ek olarak erken kredi kapatma işlemleri için ön bilgiler mobil uygulama üzerinden girildiğinde şubede işlemler daha hızlı tamamlanabilmektedir.

Bazı bankalar, geliştirmekte oldukları internet bankacılığı sistemleri ile yeni başvuruların internet üzerinden yapılmasına izin vermektedir. Bu sebeple bankaların duyurularının takip edilerek bu süreçlerin internet onayına açılma durumunun öğrenilmesi gerekmektedir.

Erken Kredi Kapatma Talebi Nasıl Oluşturulur?

Erken kredi kapatma talebi, bankaların müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek ya da internet bankacılığı kullanılarak verilebilmektedir. Bu talebin oluşturulmasının ardından banka yetkilileri tarafından irtibat kurulmakta ve şube için randevu verilmektedir.

Erken kredi kapatma işlemlerinin son adımları ilgili şubelerde gerçekleşmektedir. Fakat şubelerdeki işlem hızını arttırmak ve sıra beklemeden işlem yapmak için internet bankacılığı sistemleri üzerinden ön başvuru yapılması önerilmektedir.

[geo-post id=”2526″ label=”Önerilen Yazı”]

İnternet bankacılığı içerisinde bulunan kredi işlemleri sekmesinden bu işleme yönelik ön başvurular yapılabilmektedir. Buna ek olarak bankanın müşteri hizmetleri numaralarının da aranması ile ilgili talimatlar oluşturulabilmektedir.

Bu talep dahilinde, kişinin kredi kullanımına ilişkin bilgilerinin yanı sıra hesap bilgileri gibi verilerin de girilmesi gerekmektedir. İşlemler dahilinde belirtilen toplam tutarın, şube görüşmesinde hazır bulundurulması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredilerinde Erken Kapatma İşlemleri Yapılabilir Mi?

Erken kredi kapatma işlemlerinin ihtiyaç kredileri özelinde yapılması, diğer kredi kullanımlarında olduğu gibi mümkün olmaktadır. Kredi kullanım türünün yanı sıra, geri ödemelerin nakit olarak yapılabileceği her kredi için bu işlem hizmeti kullanılabilmektedir.

İhtiyaç kredilerinin erken kapatma talimatlarında herhangi bir kapatma ücreti bulunmamaktadır. Bunun aksine işlemler kredi ödemelerindeki gecikmeyi önlediği için faiz durumlarından kar oluşturmaktadır.

Şubeye gitmeden erken kredi kapatma ise diğer kredilerde olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de mümkün olmayan bir işlemdir. Yalnızca şubeye gitmeden kredi kapatma başvurusunda bulunulabilir. İşlemlerin tamamlanması için mutlaka şubeye gidilmesi gerekmektedir.

Her banka için kredi erken kapatma koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple şubeye gidilmeden önce mutlaka internet bankacılığı ya da bankanın müşteri hizmetleri aracılığıyla erken kredi kapatmaya ilişkin bilgilerin alınması gerekmektedir.

İhtiyaç kredileri genelde düşük meblağlar ile verilen krediler olması nedeniyle erken kredi kapatma başvurularının en yoğun alındığı hizmetler arasında yer almaktadır. Bu hizmet içerisinde istenen vade süresinde erken kredi kapatma işlemi yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu