Pazarlama

Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya artık günümüz vazgeçilmezleri arasındadır. Bir diğer pazarlama çeşidi ise sosyal medyada pazarlama diyebiliriz. Sizin için bu konuyu inceledik.

Pazarlama için sosyal medyayı kullanmak, influencer denen fenomenler ile yaygınlaşmıştır. Bu tarz bir pazarlamada insanların ilgisini çeken içerikler kullanmak, profili sadece ürün satışı üzerine kurmamak önem taşır. Sosyal medyada pazarlama yapmak isteyen kişiler için en önemli özellikler yaratıcılık, ilgi çekicilik ve doğru reklam kullanımıdır. Bu bileşenleri bir araya getiren profiller, herhangi bir reklama ihtiyaçları kalmadan satışlarınızı yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Pazarlama İçin Amaç Belirleme

Sosyal medyada amaç doğrultusunda pazarlama, hedef kitlenin ilgisini çekecek içeriğin yanında satış arttıracak özelliklere sahip olunmasını sağlamaktır. Amaç belirlemesi, retweet ya da beğenme sayılarından bağımsız olarak kişilerin direkt olarak hedefe ilerlemesini vurgulamaktır. Amacınız daha fazla beğenme almaksa farklı paylaşımlar yaparsınız, amacınız satış yapmaksa farklı paylaşımlar yaparsınız. Amaç doğrultusunda ilerlemek vakit kaybının önüne geçerken, aynı zamanda trafik çeken bir aksiyona sahip olmanızı sağlar.

Başlangıç için hedef belirleme işleminizi ölçülebilir, gözlenebilir şekilde tutmanız önemlidir. Başlangıçta 3 ana hedef belirlemeniz gerekmektedir. Hesaplarınızı kontrol eden kişi sayısı, beğenme sayısı ve sipariş sayısı konulu hedefler belirleyebilirsiniz. Bu hedefleri ne kadar sürede gerçekleştirdiğinize dikkat edin. Sonrasında hedeflerinizi arttırın ve bu şekilde devam edin.

Sosyal Medyada Stratejik Pazarlama için 5 Taktik

Sosyal Medyada Pazarlama Analizi

Analiz yaparak sosyal medyada pazarlamacılık yapmak, size en hızlı kar yaptıracak iştir. Büyük şirketlerin sadece analiz için personel çalıştırdığı göz önüne alındığında, analizin önemi  daha fazla ortaya çıkmaktadır. Analiz için öncelikle kendi mevcut sosyal medya analizinizi yapmalısınız. Sosyal medyanın neresinde olduğunuzun, nasıl bir plan izlemeniz gerektiğinin kritiğini yaptıktan sonra rakiplerinizin analizini yapmalısınız. Siz ve rakipleriniz, hangi kesime hitap ediyorsunuz, müşterileriniz ağırlıklı olarak hangi sosyal medya platformunu kullanıyor, bunların hepsine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Platformları Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Pazarlama yapacağınız platform hakkında bilgi toplamak, pazarlamada başarıya ulaştıracaktır. Analizin ardından sosyal medya platformunun kendisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sosyal medya platformu hangi imkanları sunuyor ve bulunduğunuz platformun yayılma politikası nasıl işliyor? Bu konularda bilgi sahibi olmalısınız. Hesaplarınızı kimin yönettiğini, kimin düzenlediğini ve hangi tür gönderilerin spam altına alındığını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Her sosyal medya platformunun analizi farklı şekilde yapılır. Çünkü her platformun insanlara ulaşmak için kullandığı algoritma farklıdır. Ayrıca bir platformdan hedef kitlenize ulaşamayacaksanız, o platformda yer alan profilinizi silmeniz gerekecektir. Sosyal medyada pazarlama konusunda aktif olmayan bir profil, kaliteyi aşağı çeker.

Sosyal Medya Platformunuzu Kurun!

Satış için sosyal medya platformu kurmak, kişilerin doğru platformu bulması gerektiği aşamadır. Bu aşamada hedef kitleniz için en uygun yeri bulmanız gerekecektir. Örneğin eğer gençlere hitap ediyorsanız, artık Facebook’un gençler arasında prestijini kaybettiğini bilmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Rakip Analizi

Sosyal medya pazarlamasında rakip takibi, sosyal medya mecrasını hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Sosyal medyanın en kullanışlı yanı, herkesin hareketlerini tüm çıplaklığıyla görüyor olmanızdır. Sosyal medyada hem rakiplerinizi, hem müşterilerinizi takip edebilir, hareketlerini izleyebilirsiniz. Müşterilerinizin profillerindeki değişiklikler, ilgi duydukları diğer hesaplar ve paylaşımları, sizlere onları nasıl etkileyeceğiniz konusunda fikir vermelidir. Rakiplerinizin paylaşımları, ne tür paylaşımları beğendikleri ve müşterilerle kurdukları diyalog, başlangıç aşamasında bulunan sizler için bir örnek teşkil edecektir. Bu sayede yapmanız ve yapmamanız gerekenleri uygulamalı olarak görebilirsiniz.

Eğer rakip hesaplara ait birbirine yakın hareketler görüyorsanız, sizin bunlardan ayrılmanız gerekecektir. Bu kapsamda paylaşımlarınızı ve beğenmelerinizi farklılaştırarak, kendinize yeni bir tarz belirleyerek sosyal medyada pazarlama konusunda başarı elde edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu