Devlet Destekleri

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği için 2020 yılında uygulanan yasal sorumluluklar. Son zamanlarda popüler olan bu destek ile ilgili her şey.

2020 yılında solucan gübresi üretimi devlet desteği; çiftçiler için son yıllarda tercih edilen kazanç kapılarından biridir. Bu hibeden yararlanabilmek için kişilerin iş planlarını KOSGEB’e sunması gereklidir. Ayrıca bu iş planı ile işletme kurup, işletmesi 2 yılını tamamlar ise; kişiye 100.000 TL kredi çekme imkanı tanınmaktadır. Üstelik bu çekilen kredinin geri ödemesinde herhangi bir faiz uygulanmamaktadır. Solucan gübresi üretimi için verilebilecek olan desteğin üst sınırı; 150.000 TL’dir.

2020 Yılında yaşanan korona virüs sürecinin tüm sektörelere olduğu gibi devlet destekli işlerde de negatif etkisi görüldü ancan 2021 yılında da devlet desteklerinin hız kesmeden devam edeceği ön görülüyor. Bu yüzden krizi fırsata çevirmek isteyenler için solucan gübresi üretimi bu sene daha da popüler bir sektöre olabilir.

Giriş paragrafında ön bilgi edindiğimize göre gelin birlikte diğer tüm detaylarıyla solucan gübresi devlet desteği konusu inceleyelim.

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği Alabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Solucan gübresi üretimi devlet desteği alabilmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle kişinin girişimcilik belgesinin olması gereklidir.
 • Kişinin girişimcilik belgesi alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi katılımcısı olmak için başvuru yapması gereklidir.
 • Bu başvuru e-devlet aracılığı ile yapılabileceği için; kişinin PTT’den e-devlet şifresi alması veya var olan e-devlet şifresi ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giriis/gir adresinden giriş yapması gereklidir.
 • Giriş yaptıktan sonra açılan sayfadaki arama kısmına, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu yazmalıdır ve uygulamaya git tıklanmalıdır.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurularının yapıldığı sayfa açıldığı için, sağ üst köşede bulunan yeni başvuru butonundan başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 • Kişi hangi ilde bu eğitime katılacağını ve girişimcilik fikirlerinin ne olduğunu başvuru formuna yazdıktan sonra kayıt butonuna basmalıdır.
 • Bu aşamadan, kişinin yapabileceği tek şey kendisi ile iletişime geçilmesini beklemektir.
 • Kişi ile iletişime geçildiğinde ön eleme testi için bir tarih verilir ve eğer ön eleme testi geçilir ise eğitime başlanır.

Solucan Gübresi Üretimi Hibe Desteği İçin Saklanması Gereken Faturalar Nelerdir?

Solucan gübresi üretimi hibe desteği için saklanması gereken faturalar şunlardır:

 • İşletme kurulurken yapılan masrafların, alınan makinelerin hepsinin ayrı ayrı faturası gereklidir.
 • Mekanın kirasının dekontları gereklidir.
 • Kişinin işletmesinde sigortalı olarak çalıştırdığı kişilere ait maaş bordroları gereklidir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi İçin Verilen Hibe Miktarı Ne Kadardır?

Solucan gübresi üretim tesisi için verilen hibe miktarı kalem kalem şu şekildedir:

 • İşletmenin kuruluşuna destek vermek amacı ile 2.000 TL destek verilmektedir.
 • Kişinin işletmenin kuruluş döneminde aldığı gerekli teçhizat ve makinelerin ücretlerinin karşılanması adına 18.000 TL destek verilmektedir.
 • İşletmenin kira ve sigortalı işçi gibi giderlerinin karşılanabilmesi adına 30.000 TL destek verilmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi hibe desteği başvurusu yapmak için izlenmesi gereken yol şudur:

 • Girişimcilik belgesini alıp, işletmesini kuran ve bu süre zarfındaki harcamalarını faturalandıran kişi; Yeni Girişimcilik Destek Programı kapsamında başvuru yapmalıdır.
 • Öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydını gerçekleştirmelidir.
 • Bu kaydı gerçekleştirdikten sonra, E-kobi girişi yaparak buradan karşısına çıkan sayfada Yeni Girişimcilik Destek Programı’nı seçmelidir.
 • Bu aşamada kişinin karşısına Yeni Girişimcilik Destek Programı başvurusu açılır. Bu başvuru ekranı kapsamında, kişiden işletmeye ait belgeler ve faturalandırdığı harcamalar talep edilir.
 • Gerekli bilgiler girildikten sonra başvuru işlemi tamamlanmış olur.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kuracakların En Çok Tercih Ettiği Solucan Hangisidir?

Solucan gübresi üretim tesisi kuracakların en çok tercih ettiği solucan; Kırmızı Kaliforniya’dır. Kırmızı Kaliforniya solucanları satılırken, 3.000 adet bir arada satılmaktadır ve internet aracılığı ile alınabilmektedir. 3.000 adet Kırmızı Kaliforniya solucanı için biçilen fiyat; 99 TL’den başlamaktadır. Satıcıdan satıcıya göre solucan fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Bazen yılın bazı zamanlarında, belirli sayıdaki solucan, daha indirimli şekilde satışa da çıkmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu