Devlet Destekleri

Solucan Gübresi Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Solucan gübresi için destek alarak işiniz için ihtiyacınız olan finansal şartı sağlayabilirsiniz. Solucan gübresi desteğini almak isteyen kişilerin ilk önce KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine başlaması gerekmektedir. Eğitimler sonrasında kişi girişimci sertifikasına sahip olur. İşletme kuruluş desteği kaleminde verilen destek miktarı 2 bin TL’dir. Destekle beraber makine tesisat desteği de bulunmaktadır. Bu destek sayesinde girişimciler makine alımlarını, elek makinesini, ısıl işlem makinesini satın alabiliyorlar. Destek sayesinde ülkede solucan gübresinin üretiminin artırılması planlanmaktadır. Bu artış ile beraber ekonomiye katkı sağlanacağı düşünülmektedir.

Kimler Solucan Gübresi Devlet Desteği Almak için Başvuru Yapabilir?

Solucan gübresi için destek almak adına başvuru yapabilecek kişilerin KOSGEB eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Eğitimi alan kişiler daha sonra hazırlamış oldukları iş projesini KOSGEB’e sunmalıdırlar. İş ile ilgili bütün detayların sunumda belirtilmesi gerekmektedir. Şartları sağlayan kişiler solucan gübresinin desteği kapsamında 150 bin TL’ye kadar yardım alabilirler. Organik gübre desteği olarak da geçen bu hizmetten hem deneyimli girişimciler hem de genç girişimciler faydalanabilirler. 150 bin TL verilen desteğin 50 bin TL’sinin hibe şeklinde ödenmesi planlanmaktadır. Kalan 100 bin TL ise faizsiz kredi olarak verilir.

Solucan Gübresinin Devlet Desteğini Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi destek almak için başvuru yapmak isteyen adayların e devlet sistemine giriş yapması gerekir. Ardından KOSGEB eğitimi alınması için katılım başvuru formunu doldurmak gerekir. Başvuru formunu doldurduktan sonra da eğitimlere katılıp, eğitimlerden başarılı şekilde geçmek gerekir. Kişiler eğitimlerini başarılı olarak tamamladıktan sonra iş planını hazırlamalıdırlar. Bu plan ile birlikte KOSGEB üzerinden başvurular iletilebilir. İş planı kurul tarafından incelenir ve uygun bulunan adayların yaptıkları başvurular kabul edilir. Başvurunun kabul edilmesi için iş planın etkisi büyüktür. İş planınızın özgün olmasına dikkat edin. İnternette sizinle aynı sektörde iş yapmak isteyen kişilere ait pek çok iş planı örneği bulabilirsiniz. Bu planlardan ilham alarak iş planınızı geliştirebilirsiniz. Ancak planların birebir aynı olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Devlet Destekli Solucan Gübresini Almak için İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Solucan gübresi destek almak için iş planı hazırlanması adına ilk olarak doğru formatı bulmanız gerekmektedir. Word ve PDF formatlarında iş planınızı hazırlayabilirsiniz. Projeyi hazırlarken diğer KOSGEB iş planı örneklerine göz atmayı unutmayın. Yalnızca kabul görmüş iş planlarını inceleyin. Eğer iş planı hazırlamak konusunda kendinize güvenmiyorsanız, bir uzmanlık danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz. Bu sayede daha profesyonel ve kuvvetli bir iş planına sahip olursunuz. İş planı hazırlamak destek alınması için en önemli adımdır.

Solucan Gübresi Devlet Desteği Ne Kadar?

Solucan gübresi destek miktarı yardım alınan kaleme göre değişiklik gösterecektir. İşletme kuruluş desteği olarak devlet 2 bin TL destek vermektedir. Kuruluş döneminde malzemeler için 18 bin TL destek verilir. Ancak destek alınması için alınan malzemelerin faturalandırılmış olması gerekir. Malzeme alımında ilk aşamada kendi cebinizden para harcarsınız. Daha sonra faturası ile birlikte ibraz ettiğiniz ürünler için destek alırsınız. İşletme giderleri kaleminde 30 bin TL destek alırsınız. İşletme eğer bir seneden daha uzun süredir faaliyet gösteriyorsa 100 bin TL faizsiz kredi desteği alabilirler. Bu desteklerin alınması için KOSGEB kurul üyelerinin iş planınızı başarılı bulması gerekmektedir. Desteklerin 50 bin TL’sini hibe geri kalan 100 bin TL’sini ise faizsiz şekilde bankalardan temin edebilirsiniz. Hibe olan kısmı geri ödemeniz gerekmez.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu