Yeni İş Fikirleri

Şirket Nasıl Kurulur? Şahıs veya Tüzel Kişi Şirketi Kurmak

Şirket nasıl kurulur? Şahıs şirketi veya tüzel kişi şirketi kurmak için bilinmesi gerekenler nelerdir? Şirket çeşitleri nelerdir?

Yeni iş kurmak, önemli bürokratik süreçlerden oluşuyor. Yeni iş için şirket kurulumu gerekiyor ki şirket nasıl kurulur hakkında her şey yazımızda.

Yeni iş kurulumu ile kendi patronu olmak isteyenler için önemli bir süreç başlıyor. Oldukça yorucu bir bürokratik sürecin başlamasına neden oluyor. Şirket kurulumu ile ilgili bilgi sahibi olmak hem süreci daha hızlı hem da daha doğru şekilde yönetebilmeye yardımcı olur. Bu sebeple şirket nasıl kurulu konusunda bilinçli hareket etmek gerekiyor. Her ne kadar yoğun bürokratik süreçten oluşuyor olsa da şirket kurulumu kolaydır. Ortalama olarak bir şirket kurulumu 2 ile 3 iş günü içerisinde tamamlanabilmektedir. Ancak şirket kurulumuna yönelik olarak muhakkak şirket tiplerine de dikkat edilmelidir.

Şirket Tipleri Nelerdir?

Şirket tipleri, tüzel kişiler için değişkenlik gösterir. Şirket tipi, oluşturduğu sorumluluk ve avantajlara göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısı ile de şirket tipi seçiminde sermayeden, kurulacak şirket yapısının niteliklerine göre seçim yapılması gerekiyor. Şirket tipleri Türkiye’deki Ticaret Kanunu’na göre;

Anonim Şirket (A.Ş),

Limited Şirket (LTD ŞTİ),

Komandit Şirket,

Kollektif Şirket,

Kooperatif Şirket,

Şeklindedir. Bu şirket tipleri için kurulum gerçekleştirilebilmektedir.  Şirket tipinin değişkenlerinin yarattığı farklı sorumluluklar ve avantajlar değerlendirilmelidir. Özellikle limitedşirket  ve anonim şirket birbirleri ile önemli benzerlikler taşısa da aralarında önemli farklılıklar da mevcuttur. Örneğin limited şirket için sermaye tutarı yönünden avantajlar bulunuyor olsa da şirket ortaklarının sorumluluklarında sınır bulunmaz. Bu durum anonim şirketlerde için ise yatırılan sermaye boyutu ile sınırlandırılıyor. Bu aşamadan sonra şirket nasıl kurulur aşamasına geçilmelidir.

Şirket Nasıl Kurulur: Şirket Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Şirket tipi konusunda karar verdikten sonra şirket nasıl kurulur sorusu kapsamında tüm bürokratik süreç başlatılabilir. Şirket kurulumu ile ilgili öncelikli olarak önem taşıyan 2 adet tescil işlemi söz konusudur. Bu tescil işlemleri kişinin/tüzel kişiliğin ilgili “Ticaret Odası Kaydı” ve ilgili “Vergi Dairesi Mükellefiyeti” açılması gerekmektedir. Bu iki tescil işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bu iki tescil işlemi için gerekli olan evrakların hazır edilmesinden sonra Ticaret Odası’na ve Vergi Dairesi’ne başvuru gerçekleştirilebilir.

Şirket nasıl kurulur sorusunun önemli noktalarından birisini de şirket merkezine ilişkin adres belirlenmesidir. Bu adresin belirlenmesi için kira kontratı veya tapu kaydı hazırlanmalıdır. Bunun ardından şirket ana sözleşmesi hazırlanarak, işlemler sürdürülmelidir. Ancak bu aşamada profesyonel müşavir desteğinin alınması çok önemlidir. Çünkü hem şirketin unvanının ne olacağı hem de “NACE” kodunun belirlenmesi prosedür hataları/sorunları ile karşılaşılmaması adına önemlidir.

Şirket Nasıl Kurulur: Diğer Bilinmesi Gerekenler

Şirket kurulumu için şirket ana sözleşmesinin sonrasında zorlu ve yorucu noter işlemlerinin aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Bu süreçte birkaç defa noter ile işlem gerçekleştirilmesi gerekebilir. İlk seferinde noterde ana sözleşmenin altına imza atılması, imza beyannamesi hazırlanması ve mali müşavire şirket kurulumuna yönelik yetki verilmesi gerekir. Mali müşavirin Vergi Dairesi’nden alacağı “Potansiyel Vergi Numarası” ve diğer evraklar ile kurumsal banka şirket hesabı açılması gerekiyor. Açılan bu hesaba şirket kurulumuna kadar sermayenin 4’te 1’i oranını yatırmak gerekiyor. Bu sermaye burada banka tarafından blokede tutulur. Şirketin kurulumundan sonra söz konusu bloke banka tarafından kaldırılır.

Son olarak mali müşavir tarafından şirkete ait resmi defterleri noter tasdik işlemleri yapılarak, Vergi Dairesi Kaydı’na dilekçe ile başvuruda bulunur. Kısa süre içerisinde şirkete ait ilk vergi levhası hazır olacaktır. Vergi Dairesi tarafından şirket merkezine “yoklama” yapılarak incelemeler tamamlanır. Daha sonra memur tarafından verilen evrakın Vergi Dairesi’ ne götürülerek, imzalatılması gerekir. Bu işlem ile birlikte şirket kurulumu tamamlanmış olur. Her ne kadar uzun bir süreç gibi görünüyor olsa da şirket nasıl kurulur ve ne yapılması gerektiği çok basittir ve doğru yönlendirmeyle sorunsuz şekilde tamamlanabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu