BankacılıkFinans ve Banka

Sicile Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Sicile bakmadan kredi veren bankalar sayesinde kötü sicile sahip olan kişiler dahil kredi kullanabilirler. Krediyi sicile bakmadan veren bazı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Akbank,
  • Denizbank,
  • Şekerbank,
  • Halkbank,
  • Ziraat Bankası,
  • QNB Finansbank.

Eğer daha önceden çektiğiniz bir krediyi ödemediyseniz bankalar kredi notunuzu doğal olarak düşürecektir. Kredi notu düşük olan bir kişinin kredi sicili de bozuk olur. Bankalar kişilere borçlarını kapatmaları adına 90 gün süre tanırlar. Tanınan süre içinde borcun kapanmaması yasal takip sürecinin başlaması anlamına gelir. Sicile bakmadan kredi veren bankaların detaylarına gelin birlikte göz atalım.

Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi Fırsatı

Ziraat Bankası icralık olanlara kredi fırsatından faydalanmak isteyen kişilerin ilk önce icra dosyalarını kapatmaları gerekmektedir. Borcunuzu kapattıktan sonra avukatınızdan ilgili evrağı almayı unutmayın. Kredi başvurusunu bu aşamadan sonra yapabilirsiniz. Hala sistemde kredi notunuz düşük görülür. Bu nedenle banka başvurunuzu onaylamaz. Avukattan alınan ilgili belgenin başvuru sırasında teslim edilmesi gerekir. Bu durumda başvurunuzun reddedilme olasılığını en aza indirmiş olursunuz. Emekli iseniz, kredi kullanmanız daha kolay olur. Maaş transferini bankaya yapmanız halinde kolayca kredi kullanırsınız. Eğer kredi notunuz çok düşükse bankaya teminat göstermeniz gerekebilir.

Türk Ekonomi Bankası’ndan Kara Listede Olanlar için Kredi

Türk Ekonomi Bankası’ndan kredi fırsatından faydalanmak isteyen kişilerin, düzenli gelire sahip olmaları ve yaş şartını taşımaları gerekmektedir. Bu kişiler yanlarına bir kefil alarak başvurularını yapabilirler. Kredi miktarı düşük limitlerle çıkar. Bankanın ipotekli finansman kredilerinden de faydalanmak isteyebilirsiniz. Bunun için sahip olduğunuz herhangi bir gayrimenkul teminat olarak göstermeniz gerekir. Bu sayede başvurunuz olumlu sonuçlanmış olur. Eğer altın teminatlı kredi kullanırsanız kredi üst limiti 30 bin TL olacaktır.

Eğer başka bankalara ödemeniz gereken borçlarınız varsa, 60 aya varan vadeler ile borçlarınızı bir çatı altında toplama imkanınız bulunuyor. Bu şekilde borç yapılandırması yapmış olursunuz ve borçlarınızı daha kolay bir şekilde ödersiniz. Bu da kara listeden çıkmanız anlamına gelir.

Sicili Bozuk Olanlar için Sicil Affı Yasası

Sicili bozuk olan kişiler için sicil affı yasası 2018 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Bu yasaya göre mevcut kredi yapılandırılmasında kişilerin herhangi bir cezai sorumlulukları olmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulunun açıklamasına göre kredi borcu olanların uzun vadeye ihtiyaçları oluyor. Kredi kartı için bu süreler 72 aya kadar çıkabiliyor. Eğer borç yapılandırması yoluna giderek kredi kullanırsanız vade süresi en çok 48 olabiliyor. Eğer vade süresi içinde kişi kredi borcunu kapatamazsa, bu durumda kişinin üzerine kayıtlı olan menkulü satarak borcu ödemesi gerekiyor.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Notunu Yükselterek Kredi Çekebilirler?

Sicili bozuk olan kişiler için kredi notu yükseltme önerileri bulunmaktadır. Bu önerilerden ilki kişilerin ödemelerini bir tek gün bile aksatmamalarıdır. 1 gün dahi geç ödenen borçlar sistemde gecikmiş olarak göründüğü için kredi notunun düşmesine neden oluyor. Elbette 1 gün geç ödeme yapmak ile 10 gün geç ödeme yapmak arasında kredi notu açısından büyük fark oluyor. Kişi borcunu ödemeyi ne kadar geciktirirse kredi notu o kadar düşüyor. Kredi çekmek isteyen kişilerin eğer borçları varsa, borçlarını yapılandırmaları öneriliyor. Borç yapılandırma esnasında faiz oranlarına dikkat etmek gerekiyor. Yeni düzenleme sayesinde 48 aya varan vade seçenekleri ile yapılandırma yapabilirsiniz. Borç kapatıldıktan sonra düşük limitli de olsa kredi kartı almanız ve kartı kullanmanız notunuzun yükselmesini sağlar. Kartın borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu