Finans ve Banka

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi

2021 yılında sicil affını uygulayan bankalar; hem kamu bankaları hem de özel bankalardır. Sicil affını uygulayan bankalar; 27 Ocak 2017 tarihinden sonraki 6 ay içerisinde borçlarını kapatmış olanlara kredi vermektedirler. Sicil affını uygulayan bankalara başvuru yapılacağı zaman başvuru formu doldurulmalıdır ve başvuru dilekçesi yazılmalıdır. Sicil affı yasası ile beraber kişilerin borçlarını ödeyebilmeleri ve kredi kartı sicillerini temizleyebilmeleri mümkün olmaktadır. Bu sayede bankaların kara listelerinde olan kişilerin de kredi kullanabilme fırsatları bulunmaktadır. Sicil affından yararlanacak olan emekliler ve devlet memurları; bankalardan daha kolay kredi alabilmektedirler.

Sicil Affı Yasasından Yararlanabilmek İçin Uyulması Gereken Şartlar Nelerdir?

Sicil affından yararlanma koşulları devlet tarafından belirlenmektedir. Bu koşulları sağlayan kişilerin sicil affı kredisi alabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu şartlar ise aşağıda verilmiştir:

 • Borçların ödenmesi durumunda sicil affı kredisi alınabilmektedir.
 • Kredi veya kart borçlarının tamamının ödenmesi talep edilmektedir.
 • Sicil affı yasasının yürürlüğe girmesi ile beraber 6 ay içerisinde borçların kapatılması gerekmektedir.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Hangileridir?

Sicil affı yasasına uyan bankalar aşağıda listelenmiştir:

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Güvence Bankası
 • Halkbank
 • Garanti BBVA

Sicil Affını Uygulamayan Bankalar Bulunmakta Mıdır?

Sicil affından yararlandırmayan bankalar bulunabilmektedir. Genellikle bu bankalar; başvuru sahibinden emekli maaşı olduğunu göstermesini, herhangi bir gayrimenkulünü ipotek ettirmesini veya kredi alım şartlarını sağlayan kefil göstermesini isteyebilmektedir. Sicil affından yararlandırmayan bir banka ile karşılaşılması durumunda; sicil affından yararlandıran herhangi bir bankaya gidilerek o bankadan kredi başvurusu yapılmalıdır. Ancak ikinci bir seçenek olarak bankayı BİMER’e veya CİMER’e şikayet edebilmek de mümkündür. Şikayet sonrasında; kredi başvurusunu kabul etmeyen bankaya tekrar başvuru yapması durumunda, başvuru sahibinin başvurusu kabul edilmektedir ve kredi verilmektedir.

Bankalar Sicil Affı Yasasını Ne Zaman Uygulamaya Başlayacak?

Bankaların sicil affından yararlandırma zamanları ile ilgili net bir tarih verebilmek mümkün olmamaktadır. Sicil affı yasasının yürürlüğe girmesinin üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen hala uygulamayan bankalar bulunmaktadır ve bu bankalar da çok sayıda şikayet almaya devam etmektedirler. Ancak yine de sicil affını uygulayan banka sayısı zamanla artış göstermektedir.

Sicil Affından Yararlanabilmek İçin Bankalara Verilecek Kredi Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Sicil affı uygulayan bankalara kredi için dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle dilekçenin kredi talep edilecek olan bankanın şu müdürlüğüne hitaben yazılması gerekmektedir. Hangi bankaya borçlanılmış ise; o bankaya yazılması gerekmektedir. Sicil affına konu olan borç tutarı dilekçede belirtilmelidir. Kredi sicilini bozan borç tutarının yapılandırılmasının istendiği belirtilmelidir ve dayanak olarak Resmi Gazete’de yayımlanan sicil affı kanunu gösterilmelidir. Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, sicil affına konu olan borcun tamamının ödenmek istendiği dilekçede belirtilmelidir. Ayrıca dilekçeyi yazan kişinin sicilinden kayıtların silinmesi gerektiği de dilekçede belirtilmelidir.

Halkbank Sicil Affı Kredisinin Ayrıntıları Nelerdir?

Halkbank sicil affı kredisi alabilmek için sicil affı yasasında belirtilen ve istenen şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Dolayısı ile 6 ay içerisinde başvuru sahibinin bütün borçlarını ödemiş olması istenmektedir. Halkbank’a kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. 5 yıl beklemeleri durumunda sicilleri temizlenebilmektedir ve bankaların kara listelerinden çıkabilmeleri mümkündür.

Ziraat Bankası Sicil Affı Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası sicil affı kredisi alınabilecek olan bankalar arasındadır ve bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin de sıklıkla başvurduğu bankalardan biridir. Ziraat Bankası sicil affı kredisi ile ilgili detaylı bilgi alabilmek ve sağlanması gereken ek şartları öğrenebilmek için müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Ayrıca banka şubeleri aracılığı ile de kredi alım işlemleri yapılabilmektedir.

QNB Finansbank Sicil Affı Kredisinin Detayları Nelerdir?

QNB Finansbank sicil affı kredisi; sicil affı yasasından yararlanma hakkını elde etmiş olan herkesin alabileceği bir kredidir. Sicil affını uygulayan bankalardan biri olan QNB Finansbank; sadece kendisine olan borçların değil, diğer bankalara olan borçların da yapılandırılabilmesini mümkün kılmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu