Kamusal Haberler

SGK Yapılandırma ve Sorgulama İşlemleri

SGK yapılandırma ve sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için e-devlet şifresine ihtiyaç duyulur. e-devlet üzerinden yapılması gerekenleri inceledik.

SGK yapılandırması ve Sorgulaması için e-Devlet üzerinden işlemler sağlanır. SGK yapılandırma ve sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için e-Devlet şifresine ihtiyaç duyulur. Bu şifre ile sisteme giriş sağlanıp sorgulama yapılır. e-Devlet şifresi, en yakın PTT şubesine gidilmesi ve PTT çalışanlarına nüfus cüzdanı gösterilmesi ile alınır. Alınan e-Devlet şifresi yardımıyla SGK borç sorgulama ve yapılandırma işlemlerinin nereden, nasıl yapılacağı hakkında bilgileri ve hangi borçların sistem üzerinden sorgulanabileceğini alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

SGK Yapılandırma ve Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK yapılandırması ve sorgulaması yapılacak yer, internet üzerinde bulunan E-Devlet kurumunun, resmi web sayfası olarak belirlenmiştir. SGK yapılandırma ve borç sorgulama işlemlerinin yapıldığı adresler şu şekilde sıralanır:

Bu iki adres kullanılarak, internet üzerinden SGK borç sorgulama ve yapılandırma işlemleri sağlanır.

SGK Yapılandırma Ve Sorgulama İşlemleri İçin Gerekli Bilgiler

SGK yapılandırma, sorgulama için gereken bilgiler arasında, E-Devlet sayfasının resmi adres bilgisi yer almaktadır. SGK sorgulama ve yapılandırma işlemleri için sahip olunması gerken bilgiler, şu şekilde sırakanır:

Bu bilgilerin kullanımı ile E-Devlet sistemi üzerinden SGK yapılandırma ve sorgulama işlemleri sağlanır. E-Devlet şifresi sisteme girebilmek için kullanılan şifredir. Bu şifre PTT şubelerine gidilip, nüfus cüzdanı gösterilerek, kısa süre içerisinde alınır.

SGK Yapılandırma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK için yapılandırma sorgulaması, e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Yapılandırma sorgulaması için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden ‘’https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-güvenlik-kurumu’’ adresine giriş yapılır.
 • Girilen sayfa içerisinde dahil olunmak istenen yapılandırma planlarının başlıkları yer almaktadır.
 • Bu sayfadan, dahil olunacak yapılandırma planı uygulaması seçlip, üzerine tıklanır.
 • Seçim sonrası açılan sayfada kimlik doğrulama işlemi yapılması için E-Devlet şifresi, ad, soy ad ve TC kimlik numarası istenmektedir.
 • Sayfada yer alan boşluklara bilgiler girilip, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu işlem sayesinde açılan ekranda, borç bilgileri ve borç üzerinden seçilen yapılandırma işlemi ile ödeme yapılıp yapılamacağı görüntülenir.

SGK borç yapılandırma ve sorgulama işlemi ile hangi yapılandırma planından yararlanabilineceği görüntülenir. İşlem sonrası borç bakiyesi üzerinden seçilen yapılandırma işleminin gerçekleştirilebileceğini görüntüleyen kişilerin, borç bakiyeleri seçilen yapılandırma işlemine uygun olarak taksitlendirilebilir. Sorgulama sonrası yapılandırmaya uygun çıkan borcun, nasıl yapılandırılacağını alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

SGK Borcu Yapılandırma ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK borç yapılandırması işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılır. Yapılandırma ve borcun taksitlendirilmesi işlemi için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden, ‘’ https://turkiye.gov.tr/sosyal-güvenlik-kurumu’’ adresine girilir.
 • Açılan sayfada, yapılandırma planları yer alır. Burada dahil olunacak yapılandırma planı başlığına tıklanır.
 • Seçim sonrası açılan ekrana kimlik doğrulama bilgileri, E-Devlet şifresi, TC kimlik numarası, ad ve say ad girilip, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlemin tamamlanması ile açılan ekranda, bu yapılandırma seçeneği üzerinden borcun taksitlendirilip, taksitlendirilemeyeceği hakkında bilgi verilmektedir.
 • Yapılandırma işlemi hakkında olumlu tablonun görüntülemesini sağlayan kişiler, aynı sayfada yer alan ’’yapılandır’’ sekmesine tıklayarak, borçlarını taksitlendirilmiş hale getiriler.
 • Tüm bu aşamalar ile SGK borcu yapılandırma işlemi tamamlanır.

Yapılandırma işlemi sonrası borç taksitleri, sistem üzerinden seçilen ve borç üzerine tanımlanan yapılandırma planının sahip olduğu aylık ödeme tutarlarından yapılır. E-Devlet sistemi üzerinde tanımlı SGK borcu bulunan kişiler, bu yapılandırma işlemlerinden faydalanır. Sistem üzerinde kayıtlı SGK pirim borcu olup olmadığını öğrenmek için sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama işlemini yapmak için, E-Devlet sistemine giriş yapılır. Borç sorgulama için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girilir.
 • Açılan ana sayfanın, sağ üst köşesinde yer alan ‘’kullanıcı giriş’’ başlığına tıklanır.
 • Tıklama sonrası görüntülenen ekrana, TC kimlik numarası, ad, soy ad ve E-Devlet şifresi girilip, ‘’onay’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Onay sonrası görüntülenen ekranda, ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ başlığına tıklanır.
 • Seçim sonrası iki farklı başlık için sorgulama sekmesi açılmaktadır. GSS ve Prim borcu başlıklarından ‘’prim borcu’’ başlığına tıklanıp, gelen ekranda prim borcu sorgulamasına yönelik tüm detaylar görüntülenir.

Tüm bu aşamaların tamamlanması ile ulaşılan ekranda, prim borcu tutarı, ödeme süresi, prim borcu tarihi gibi detaylı bilgiler görüntülenir. Bilgi görüntülemesi sağlayamayan kişilerin, sistem üzerinde kayıtlı borcu bulunmamaktadır. Borç bakiyesine sahip kişiler ise beşinci başlıkta yer alan yapılandırma aşamalarını kullanarak borçlarını yapılandırabilirler.

GSS Primi İçin SGK Borç Sorgulama İşlemi

SGK borç sorgulama ile GSS primi öğrenme işlemi E-Devlet sayfası üzerinden yapılır. GSS borçlarının sorgusu için izlecek adımlar, şu şekilde sırlanır:

 • İnternet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılır.
 • Açılan ana sayfanın üst köşesinde yer alan, ‘’kullanıcı giriş’’ kısmına tıklanır.
 • Gelen sayfada yer alan boşluklara, TC kimlik numarası, E-Devlet şifresi ad ve soy ad girilip,’’onay’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Onay işlemi sonrası görüntülenen ekranda yer alan, ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ başlığına tıklanır.
 • Seçim sonrası görüntülenen iki farklı sorgulama seçeneği bulunur. Ekranda yer alan, ‘’GSS’’ ve ‘’prim borcu’’ başılklarından ‘’GSS’’ yazan başlığa tıklanır.
 • Bu işlem ile birlikte açılan ekranda tüm GSS borçlarına ilişkin bilgiler görüntülenir.
 • Her hangi bir görüntüleme sağlanamıyorsa, kişinin GSS borcu bulunmamaktadır.

SGK borç yapılandırma ve sorgulama işlemleri sonucu sahip olunana borç bakiyesi tutarı da öğrenilmektedir. Borç sorgulama sonucu borca sahip olduğunu öğrenen kişiler, beşinci başlık içerisinde anlatılan aşamalardan faydalanarak, borç yapılandırma işleminden yararlanabilirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu