Kamusal Haberler

SGK Yapılandırma ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırma ve sorgulama işlemi yapmak için e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E devlet sistemine girdikten sonra Kurumlar sekmesine ardından SGK linkine tıklayın. Sırasıyla bu bölümlere tıkladığınız zaman 6552 yapılandırma sorgulama hizmeti alabilirsiniz. Sorgulamadan sonra ödeme yapmak isterseniz, ödemeler için banka hizmetlerinden faydalanmanız gerekir. Pek çok bankanın SGK ile anlaşması bulunmaktadır. Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar ödeme için aracılık hizmeti talep etmektedir. Dilerseniz ödemelerinizi kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz.

SGK E Bildirge Üzerinden Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK E Bildirge üzerinden sorgulama işlemi yapmak için SGK’nın yapmış olduğu son değişikliklerden güncel olarak haberdar olmanız gerekmektedir. E bildirge sayesinde farklı işlemleri tek bir platform üzerinden yapabilirsiniz. Yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yeniden yapılandırmalar için ön hazırlık işlemi,
 • E borcu yoktur belgesi çıkarma işlemi,
 • İş verenin borçlarını görüntüleme işlemi,
 • Prim ve hizmet belgesi sorgulama işlemi.

Bu sistem üzerinden insanlar en çok SGK borcu sorgulama hizmetini almayı tercih etmektedirler. Hem çalışanlar hem de iş verenler, yeni yapılandırma zamanı gelene kadar bu sistem üzerinden borç sorgulaması yapabilirler. Dilerseniz SGK e bildirge hizmeti sayesinde potansiyel teşvik planları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu plan, SGK’nın istihdamını artırması için hazırlanmış bir indirim türüdür.

SGK Yapılandırma ve Sorgulama İçin Buraya Tıklayın

Adım Adım SGK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adım adım SGK sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları takip edebilirler:

 1. Türkiye resmi internet sitesine girilir,
 2. Sağ üst köşede yer alan butona tıklayarak sisteme giriş yapılır,
 3. E devlet kapısı sistemine giriş açmak için TC kimlik no ile e devlet şifresi bilgisi yazılır,
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısına tıklanır,
 5. Ardından GSS tescil ve prim borcu linkine tıklanır.

Açılan ekranda eğer borcunuz varsa görülecektir. Eğer prim borcunuz ödenmediyse, ileride zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü ödemediğiniz miktar kadar her taksitte faiz oranları da artış gösterecektir.

SGK Prim Borcu Nasıl Ödenir?

SGK prim borcu ödenmesi daha önceki zamanlarda yalnızca SGK il merkezlerinden yapılıyordu. Artık prim borcu ödemek için e devlet sistemini ziyaret etmek yeterli oluyor. Bunun dışında dilerseniz SGK anlaşması olan bankaları da ziyaret edebiliyorsunuz. Eğer SGK yapılandırma sorgulaması işlemi sonunda ödemediğiniz taksitler olduğunu öğrenirseniz, yapılandırmanın bozulmaması adına en kısa zaman içinde ödeme yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. 2013 senesinden bu yana SGK ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödeme yapılabiliyor.

SGK Prim Borcu Ödemesi Yapmak için Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

SGK prim borcu ödemesi yapmak için aşağıdaki bankalardan bir tanesine müracaat edebilirsiniz:

 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Finansbank,
 • Denizbank,
 • Garanti Bankası,
 • Halkbank,
 • Vakıflar Bankası.

Yukarıdaki bankalar aracılığı ile her gün saat akşam 10’a kadar ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer mobil sistem üzerinden ödeme yapmak isterseniz Garanti Bankası, Ziraat Bank ya da Halkbankasını tercih edebilirsiniz. Eğer kredi kartınız ile ödeme yapacaksanız, e devlet SGK menüsünden SGK kart ile prim ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur yazısı almak isteyen kişilerin SGK müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerden işlem yapmak isterseniz SGK resmi internet adresini ya da e devlet sistemini ziyaret edebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne e borcu yoktur yazın ve aratın. Buradan SGK borcu yoktur yazısı almanız için sizden çeşitli bilgileri girmeniz istenecek. Bilgileri eksiksiz ve doğru girdikten sonra belgenizi alabilirisiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu