Kamusal Haberler

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nedir, ne işe yarar ve nasıl doldurulur? sorularına cevap olabilecek nitelikteki detaylı inceleme yazısı.

Emeklilik tahsis talep formu doldurmak için kişilerin öncelikle formu sigortalı mı yoksa hak sahibi sıfatıyla mı dolduracağına karar vermesi gerekmektedir. Eğer kişinin kendisi sigortalı olup amacı emekliliğe hak kazandığını bildirmekse, formun başlangıcında bulunan seçenekler arasından ‘Sigortalı’ kısmını seçmesi gerekecektir. Ancak kişi eğer ölen yakınından alacağı emekli maaşı için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi dolduruyorsa hak sahibi seçeneğini işaretlemelidir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Kimlik Bilgileri Kısmı

Tahsis talep formunda bulunan kimlik bilgileri bölümünü doldurmak için adınızı, soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Her birini nereye yazacağınız form üzerinde belirtilmiştir. Bu bilgileri doğru bir şekilde beyan etmeniz, işlemlerinizin kayda geçmesi açısından önemlidir. T.C. kimlik numaranızın yanlış girilmesi halinde tüm form reddedilir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Sigorta Bilgileri Bölümü

Tahsis talep formu üzerinde bulunan sigorta bilgileri kısmını doldurmak için sigorta sicil numaranızı ve sigorta türünüzü bilmeniz gerekmektedir. SSK emeklileri için bu kısma 4/A sicil belge numarası yazılmalıdır. Bağ-Kur emeklileri için 4/B sicil numaraları girilmelidir. Eğer hak  sahibi konumunda başvuru yapıyorsanız, vefat eden kişinin emeklilik sigorta talep numarasını yazmanız gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Tahsis Talep Türü

Tahsis talep formunda belirtilen talep türü bilgisi kısmı, alacağınız maaşın türünü gireceğiniz bölümdür. Eğer sigortalı iseniz ve aylık başvurusunu ilk defa yapıyorsanız buradan ‘Yaşlılık Aylığı’ seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Eğer ölen kişinin sahip olduğu emeklilik ile onun emekli maaşını almak istiyorsanız ‘Ölüm Aylığı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Eğer emekli olma talebiniz iş kazası sonrası ortaya çıkan maluliyet ile bağlantılı ise, ‘İş Kazası Geliri’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Ölüm  aylığı alacağınız kişinin ne için vefat ettiği, alacağınız aylığın durumunu etkilemektedir. Dolayısıyla eğer vefat eden yakınınız iş kazası nedeniyle hayatını kaybetmişse ‘İş Kazası Ölüm Geliri’ seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Ayrıca eğer malulen emeklilik durumu söz konusu ise tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi seçenekleri arasından ‘Malulen Emeklilik’ bölümünün işaretlenmesi gerekecektir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Hak Sahibi Seçenekleri

Tahsis talep formunun hak sahibi tarafından doldurulması halinde kişiler,ölüm tarihi ve sigortalıya yakınlığı bölümünü doldurmak zorundadır. Kişinin kendi emekliliği için bulunacağı taleplerde formun bu kısmını doldurmasına gerek yoktur. Ancak vefat eden yakının maaşının alınacağı durumlarda kişiler, vefat eden kişinin kendisine yakınlığını yazmak zorundadır. Ayrıca hak sahibi, vefat eden kişinin ölüm belgesine göre ölüm tarihini de belirtmelidir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Üzerinde Aylık İle İlgili Bilgiler

Tahsis talep formunda bulunan aylık bilgileri, kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına göre şekillenmektedir. Formun üzerinde bulunan ‘Bakmakla yükümlü olduğu kişiler var mı’ sorusuna verilecek yanıt ile ek yardım ve destekler de alınabilmektedir. Bakmakla yükümlü olunan kişi, sigortalı ya da emeklinin sağlık güvencesinden ya da parasından faydalanmak zorunda olan kişiler demektir. Bu kapsamda kişinin yazabileceği kişiler eş, çocuklar, anne ve baba olarak sınırlandırılır. Buraya vereceğiniz yanıt, maaşın arttırılmasında etkilidir. Ancak yanıtlarınızın tamamı araştırılacaktır. Bu sorudan sonra size bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlık güvenceleri olup olmadığı sorulacaktır. Bu soruya vereceğiniz yanıt da maaşınızın tutarını etkileyecektir. Ayrıca bu seçenek ile bakmakla yükümlü olunan kişiler için sağlık talebinde de bulunabilirsiniz. Formun sonunda yer alan ödeme seçeneklerinden birini seçtikten sonra tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurma işleminiz tamamlanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu