Kamusal Haberler

SGK Sigorta Estetik Ameliyatlarını Karşılıyor Mu?

SGK günümüzde sigorta karşılığında estetik ameliyatı masraflarını karşılıyor mu? SGK sigorta estetik ameliyatlarına dahil mi? Sizler için inceledik..

SGK sigorta estetik ameliyatlarının karşılanması yapılacak ameliyat türlerine göre değişiklik gösterir. Özellikle estetik ameliyatları kaza sonucunda vücutta meydana gelen durumların düzeltilmesi için yapılıyorsa, bütün estetik ameliyat masrafları sigorta tarafından karşılanabilir. Ameliyat yaptıracaklar kaza sonucunda vücutlarının bir kısmında meydana gelen zararları estetik cerrahlarına bildirdiklerinde ameliyat masraflarının sigorta tarafından karşılanması sağlanmış olur.

Sigorta Tarafından Karşılanan Ameliyatlar

Sigorta tarafından karşılanan ameliyatların birçok çeşitleri mevcuttur. Aşağıda devletin karşıladığı estetik ameliyatları ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Özellikle trafik kazası sonucu vücutta meydana gelen felçliklerin sonucunda kas düşüklüğünün iyileştirilmesi için yapılan ameliyatların hepsinin ücreti sigorta tarafından karşılanır.
 • Bunun yanı sıra erkeklerin göğüslerinin büyük oranlarda büyümesi durumunda estetik ameliyat masrafları sigorta tarafından ödenir.
 • Küçük çocuklarda meydana gelen kepçe kulaklılık özelliğinin düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyatlarda ücretler sigorta tarafından karşılanır.

SGK’nın Masrafları Ödemesi İçin İstediği Şartlar

Estetik ameliyatlarında SGK’nın masrafları ödemesi için istenen şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda estetik ameliyatlarının sigorta tarafından ödenmesi için sağlanması gereken koşullar yer alır. Bu koşullar şu şekilde sıralanır:

 • Estetik ameliyatlarında oluşan masrafın sigorta tarafından karşılanması için yapılan estetik ameliyatlarının vücudun önemli bir yerine etki etmesi gerekir.
 • Bunun dışında sigortanın estetik ameliyatlarını karşılaması için meslek hastalıkları sonucu vücutta estetik bozukluklarının olması gerekir.

Yukarıda verilen şartlar doğrultusunda estetik ameliyatı yaptıranların tüm masrafları sigorta tarafından karşılanır.

SGK Sigorta Estetik Burun Ameliyatı

SGK’da yapılan burun ameliyatlarının ücretleri istenilen şartlar sağlanıldığı takdirde sigorta tarafından karşılanır. Aşağıda SGK’da yapılan burun ameliyatlarının masraflarının sigorta tarafından karşılanması için yerine getirilmesi gereken şartlar yer alır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Burun ameliyatlarının zevk dışında rahatsızlıktan dolayı yapılması durumunda masraflar sigorta tarafından karşılanır.
 • Bunun dışında sigorta tarafından karşılanan burun ameliyatları masrafları, sadece burnun içine yapılan operasyonlardan oluşur.
 • Bununla birlikte trafik kazası sonucunda buruna büyük oranda darbe gelmesinden dolayı şekil bozukluğu olması durumunda yapılan estetik ameliyat masrafları sigorta tarafından ödenir.

Yukarıda verilen şartlar doğrultusunda yapılan burun ameliyatlarının masrafları sigorta tarafından karşılanır.

SGK Tarafından Ödenmeyen Ameliyatlar

Bazı durumlarda SGK tarafından ödenmeyen ameliyatlar vardır. Aşağıda SGK tarafından ödenmeyen ameliyatlarla ilgili açıklamalar detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Saçı olmayanların keyif için kafasına saç ektirmek istemesi sonucunda ameliyat ücreti sigorta tarafından karşılanmaz.
 • Yüzünde veya vücudunda gerdirme işlemlerini yaptırmak isteyenler, ameliyat masraflarını kendileri ödemek zorundadır.
 • Bunun yanı sıra bir rahatsızlık olmaması durumunda göğüslerini büyütmek veya küçültmek isteyenler, yaptıracakları ameliyatın bütün masraflarını kendi bütçelerinden karşılar.
 • Zamanında vücuda yaptırılan dövmelerin izlerini kapatmak için girilmesi gereken ameliyatın ücreti sigorta tarafından hiçbir koşulda karşılanmaz. Ameliyata girecek olanlar kendileri ameliyat masraflarını öder.

Ücret Alınmayan Diğer Hizmetler

Hastalıkların iyileşmesi için vücuda nakil işlemlerinin uygulanması sonucunda ameliyat masraflarının karşılanması tamamen sigortaya aittir. Aşağıda ameliyat sonucu ücret alınmayan diğer hizmetlerin neler olduğu ile ilgili detaylar yer alır:

 • Kemik iliği naklinin gerçekleşmesi sonucunda yapılan ameliyat işlemleri için sigorta masrafları öder.
 • Vücutta kaza sonucu felçlik olması durumunda kullanılacak olan protez ve ortez cihazlarının ücreti sigorta tarafından ödenir.
 • Bununla birlikte felçli kişilerin kullandıkları cihazların vücuda takılması ve belli bir zaman sonra cihazlarının bakımlarının yapılması sonucunda yapılan işlemler için ödenecek tutarı sigorta karşılar.

Yukarıda verilen durumların yaşanması sonucunda yapılan estetik ameliyat masraflarının tamamını sigorta karşılamak zorundadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu