Kamusal Haberler

SGK Optik Cam Çerçeve Bedelinin Ne Kadarını Karşılıyor?

SGK tarafından gözlük bedellerinin karşılanma tutarı, gözlüğün camı ya da çerçevesine göre değişiklik göstermektedir. SGK optik, cam, çerçeve bedeli ortalama tutarları ile şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Uzak görme bozukluğu için çerçeve: 37,80 TL
  • Yakın görme bozukluğu için çerçeve: 37,80 TL
  • Yerli üretim çerçeve bedeli: 43,20 TL
  • Cam bedeli: 10,97 TL- 16,47 TL aralığı

Bu bedellerin hesaplanması yapılırken, vatandaşların sigortalı çalışan olması ya da emekli olmasına göre de değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Hesaplamalar, prim sistemi üzerinden otomatik olarak yapılabilmektedir.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet tarafından destekle gözlük alma, belirli aşamaları zorunlu kılmaktadır. Doğrudan özlük satın alınmaya gidildiğinde herhangi bir destek almak mümkün olmamaktadır. Devlet desteğiyle gözlük almak için şu aşamaların takip edilmesi gerekmektedir:

  • İlk adım olarak bir göz doktoruna muayene olunması gerekmektedir.
  • Göz doktoru tarafından göz rahatsızlığına yönelik gözlük kullanma durumunun reçetelendirilmesi gerekmektedir.
  • Reçete ile bir gözlükçüye gidilerek, reçetede yazılı olan numaranın gözlük modelleri incelenmelidir.
  • Gözlük modelleri içerisinde fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bu değişiklikler içerisinde seçilen gözlük çerçevesi üzerinden 40 TL, cam üzerinden de 52 TL ortalamasında indirim yapılmaktadır.

Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama

Gözlük alırken, eğer yüksek fiyatlı modeller seçilmezse hiçbir ücret ödemeden ya da çok cüzi miktarlar ödeyerek gözlük satın almak mümkün olmaktadır. Satın alınan gözlüklerin değiştirilmesi durumunda 3 yıl boyunca yeniden devlet desteği almak mümkün olmamaktadır.

Devlet Destekli Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet desteği ile gözlük hakkının sorgulanması hem internet üzerinden hem de SMS yoluyla yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak olan sorgulamalar için E-devlet sisteminin kullanılması gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulamaların SGK hizmetleri içerisinde yapılması ve burada T.C kimlik numarası gibi önemli bilgilerin girilmesi zorunlu tutulmaktadır. Bunun dışında sigorta durumuna ilişkin bilgiler de talep edilebilmektedir.

SGK optik, cam, çerçeve bedeli olarak sunulan desteğin 3 yılda bir yenilenmesi sebebiyle yapılmakta olan sorgulamaların SMS yoluyla yapılması da mümkün olmaktadır. Bunun için T.C kimlik numarası ile 5502 hattına mesaj gönderilmesi gerekmektedir.

SGK Destekleri Hangi Durumlarda Yenilenmektedir?

SGK tarafından sunulan desteklerin yenilenme durumları, üç yıl şartının aranmadığı durumlar olarak bilinmektedir. Bu durumlar, göz sağlığı için yeni bir tedavi yolunun gerekli olmasına bağlı kılınmaktadır.

Diyoptrilik olarak bilinen göz problemi olan hastaların göz numaraları sık sık büyüme gösterdiği için üç yıl gibi bir şartın beklenmesine gerek olmamaktadır. Hastalığa yönelik tanının doktor tarafından reçetelendirilmesi önemli bir şart olarak sunulmaktadır.

Kanun önünde çocuk olarak belirlenen on sekiz yaş öncesindeki vatandaşlar için üç yıl şartının bulunmaması gelişim döneminde olmaları ile ilişkilendirmektedir. Hızlı bir değişim döneminde olmaları sebebiyle göz numaralarının değişmesi söz konusu olmakta ve bu durumda üç yıl şartı aranmamaktadır.

Gözlük Reçeteleri Ne Kadar Süre Geçerlidir?

SGK desteğinin sunulduğu reçetelerin geçerlilik süreleri, doktora başvuru yapılarak reçetenin alınmasının ardından on iş günü içerisinde dolmaktadır. On gün sonrasında gözlük almaya gidildiğinde herhangi bir indirim uygulanmamaktadır.

Gözlük yerine lens almak isteyenler için ise durum farklı olmaktadır. Lens reçetelerinin sürelerinin maksimum bir yıl olduğu bilinmektedir. Bir yıl içerisinde kullanılmayan reçetelerin geçersiz hale geldiği bilinmektedir.

SGK optik, cam, çerçeve bedeli olarak sunulan indirim oranları, bir defa uygulandıktan sonra yeni bir gözlük almak istendiğinde üç yılın dolması zorunlu tutulmaktadır. Aksi durumda gözlükler için herhangi bir devlet desteği verilmediği Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu