Kamusal Haberler

SGK İdari Para Cezası Nedir, Hangi Bankaya Ödenir?

İdari para cezası, işverenlerin bazı durumlar akabinde ödemesi gereken tutardır. Kişiler bu borçları Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemektedir. İdari para cezası SGK ile anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebilmektedir. SGK İdari Para Cezaları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklama akabinde idari para cezasının ödenebileceği bankalar aşağıdaki gibidir:

 • C. Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Fortis Bank,
 • ING Bank,
 • Denizbank,
 • Yapı Kredi,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Finansbank,
 • HSBC,
 • Alternatif Bank,
 • Anadolu Bank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası.

İdari para cezalarını merkezi tahsilat sistemi üzerinden ödemek de mümkündür. İdari para cezalarını merkezi tahsilat sistemi üzerinden ödeyebileceğiniz bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • C. Ziraat Bankası,
 • C. Vakıflar Bankası,
 • C. Halk Bankası.

SGK İdari Para Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK idari para cezası ödeme işlemi ödemeyi yapacağınız kuruma göre değişiklikler göstermektedir. Ödemenizi PTT üzerinden gerçekleştirecekseniz menüleri sizin iletmeniz gerekebilir. Zira idari para cezalar, devlet borçları ekranında görünmeyebilir. Böyle bir durumda yönlendirme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Görevliye yapacağınız yönlendirme sırası aşağıdaki gibidir:

 • SGK MOSİP Ödemeleri,
 • 4A İşveren Ödemeleri,
 • İşveren İdari Para Cezaları Ödemeleri.

Menüleri doğru girdiğinizde ekranda bir form belirecek. Forma 26 haneli iş yeri sicil numaranızı yazmanız gerekiyor. Ardından ödemesini yapmanız gereken idari para cezasının tutarını ekranda göreceksiniz. Ekranda gördüğünüz tutarı PTT veznelerine ödemeniz gerekiyor. Ödemenizi gerçekleştirmenizin ardından geçen birkaç saat içinde sorgulama işlemi yaparak idari para cezası durumunuzu öğrenmelisiniz. Zira bazı durumlarda idari para cezası ödemesi sisteme geçmeyebilir ve böyle bir durumda dilekçe ile birlikte başvurmak durumunda kalabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarası ile SGK İdari Para Cezası Ödenir Mi?

SGK idari para cezasını T.C. kimlik numarası ile ödemek mümkün değildir. İdari para cezası alınması için kurumun bir konuda hatalı olması gerekmektedir ve bundan dolayı bu gibi cezalar kişi adına değil kurum adına kesilir. Bu yüzden T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaptığınızda sorgulamanız sonuçsuz kalacaktır. Zira ödemeniz gereken idari para cezası şahıs adına kesilmediği için sisteme yalnızca sicil numarası ile girilerek görüntülenebilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu bahsi geçen cezayı tebliğ etmiş olması durumunda bu ceza sisteme işlenmemişse cezanın ekranda görülmeme ihtimali de vardır.

SGK İdari Para Cezasını Online Olarak Ödeyebilir Miyim?

SGK idari para cezasını internetten ödemek mümkündür. Bu işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmî internet sitesini kullanmanız gerekiyor. Fakat ödeme işlemi sırasında kredi kartına taksit yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ödemenin yapılabilmesi için verilen cezanın üzerinden en az 24 saat kadar geçmesi ve cezanın sisteme işlenmesi gerekmektedir. Zira bu süreyi beklemeden sorgulama yapmanız durumunda ekranda “Borcunuz Yoktur” yazısı bulunabilir ve bu da sizi aldatabilir.

Online Olarak SGK İdari Para Cezası Ödeme

SGK idari para cezasını online olarak ödemek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmî web sitesine girin. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanın. Karşınıza çıkan menüler arasından “kredi kartı ile prim ödeme” ekranına geçiş yapın. Sıradaki işleminiz karşınıza çıkan formu doldurmak olmalı. Formun üzerinde “Sorgu Türü” kısmı bulunmaktadır. Bu kısma “4A İşveren Tahsilatları” yazmalısınız. Sonrasında “Sorgu Tipi” kısmına “İşveren İPC” Tahsilatı yazmanız gerekiyor. Açılan menüde iş yerinize ait sicil numaranızı girin. Sicil numaranızı girmenizin ardından ekranda işyeriniz üzerine kesilen cezalar görüntülenir. Buradaki menüde bulunan “Öde” butonunu tıklayarak ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

İşyerinize kesilen idari para cezasınıtaksitlendiremeyeceğinizi unutmayın. Taksitlendirme gibi bir seçenek olmadığından ödeme için bilgilerini gireceğiniz kartınızdan ödeme tek çekim olarak tahsil edilir. Ardından cep telefonunuza ödemenin gerçekleştiğine dair bilgilendirme SMS’i gönderilir.

SGK İdari Para Cezası Sistemde Gözükmüyorsa Ne Yapmak Gerekir?

SGK idari para cezanızın sisteme düşmemesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uyguladığı idari para cezasını sisteme girerken tebliğ tarihini eksik tutması durumunda ceza hukuku kapsamında borcunuzu sorgulama ekranında görüntüleyemezsiniz. Borcunuzun bundan dolayı sisteme düşmediği ihtimali yüksektir. Borcunuzun olmasına rağmen sistemde görünmüyor olsa bile borç sistemdedir ve borcunuza gecikme faizi işleyebilir. Bundan dolayı borcunuz olduğunu biliyorsanız ve borcunuz sistemde gözükmüyorsa mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

SGK İdari Para Cezası Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

SGK idari para cezası sorgulama işlemini e-bildirge sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “İşveren Borç Görüntüleme” menüsüne girmeniz gerekmektedir. Bu ekrandan tüm para cezalarınızı ve daha önce kesilmiş, ancak ödenmiş cezalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ancak iş yeri sahiplerinin giriş yapabildiği bu sistemde cezaların yalnızca ana paralarını görüntüleyebilir. Gecikmeden kaynaklı faizleri sorgulama esnasında görüntüleyemezsiniz.

İcra Dosyası Kaynaklı İdari Para Cezaları Nasıl Ödenmekte?

İcra dosyalarından kaynaklanan para cezaları için ödeme ayrı bir menüden gerçekleştirilmektedir. Durumun icra dosyasına dönüşmesi idari para cezalarının ödenmemesi halinde gerçekleşir. Bu durumda anlaşmalı bankalara müracaat etmek gerekmektedir. Bu dosyalar bankalarda “İşveren İcra Dosyası Ödemesi” adı altında tahsil edilir ve yapılacak tahsilatlar da ancak banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

[geo-post id=”998″ label=”Önerilen Yazı”]

Çalışandan Kaynaklı İdari Para Cezasını Kim Öder?

İdari para cezasına tabi tutulan durumun çalışanın hatasından kaynaklı olması durumunda işverenin belgeli beyanı ile durum çalışana dönebilir. Zamanında yapılmayan bir işten, kaybolan bir aletten ya da çalışandan kaynaklanan bir ihmalden dolayı para iş yeri adına ceza kesilmesi durumunda işveren bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazacağı dilekçe ile bildirmeli ve çalışanın hatasını beyan etmelidir. Söz konusu meselede yaşanan durumun ve beyanın işveren tarafından tümüyle belgelenmesi gerekir. Zira işveren aynı zamanda iş yerinin denetiminden de sorumlu kişidir.

Beyanın incelenmesi durumunda çalışanın hatası kesinleştiğinde de idari para cezasını ödemesi gereken kişi çalışan olur. Fakat çalışan haklı bulunursa işveren dosya ve işlem masraflarını da ödemek durumunda kalır. Buna ek olarak işveren haksız yere böyle bir beyanda bulunup dilekçe verdiği için çalışan kişi işverene manevi tazminat davası açabilir.

SGK İdari Para Cezaları Bütçeden Ödenebilir Mi?

SGK idari para cezasının kurum bütçesinden ödenmesi durumu cezanın kesilme sebebi ile alakalıdır. Ceza işveren üzerine gelmektedir. İşverenin aldığı bu cezayı kuruma yansıtmaması gerekir. Fakat eğer işçiye yansıtılan bir ceza durumu varsa, bu durumun kaynağı işçinin ihmali ise, böyle bir durumda işveren cezayı ödeyip işçinin maaşından kesebilmektedir. Ayrıca hem kurumun hem de işçinin elinde olmayan sebeplerden kaynaklanan ceza da söz konusu olabilir. Buna örnek olarak elektrik kesintisi ya da sistem donması verilebilir. Bu sebeplerden dolayı iş yerlerinin idari para cezasına tabi tutulduğu görülür. Bu durumda elde olmayan ve müdahale edilemeyecek nedenler beyan edilerek cezanın geri çekilmesi talep edilebilir. Kesilen SGK idari para cezasınıngeri çekilmemesi durumunda ise yapılacak ödemenin kurum giderlerinden sayılabilmesi durumu söz konusu olabilir. Sayıştay kararı bu durumda emsal teşkil etmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu