Kamusal Haberler

SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Engelli raporu almak için bilinmesi gerekenler, gerekli evraklar vs. yanı sıra sgk engelli raporu sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap arıyoruz.

SGK engelli raporu sorgulama için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak engelli olan vatandaşlara bir takım yardımlar yapılıyor. Siz de engelli raporu sorgulama işlemi sayesinde, kişilerin üzerine kayıtlı engellilik durumu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Engellilere tanınan ayrıcalıklar her yıl güncellenmektedir. Söz konusu raporun alınması için devlet hastanesine ya da üniversite hastanesine başvurması gerekmektedir.

Engelli Raporu Almak için Şartlar Nelerdir?

Engelli raporu alma şartları bulunuyor. Kişilerin engelli kabul edilebilmesi için en az yüzde 40 oranında engel çıkması gerekir. Eğer kişilerin hareket kabiliyeti kısıtlı olursa, birey yüzde 40 engelli kabul edilmiş olur. Engelli raporunun kabul görmesi için baş hekim tarafından imzalanmış olması gerekir. Eğer ilk kez engelli raporu alıyorsanız, ücretsiz olarak seyahat edebilir ve zamanınızı doldurmadan daha erken emekli olabilirsiniz.

Engelli Raporu Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu almak için gereken evraklar tamamlanmalıdır. Başvuru yapmak için bireylerin internette yer alan başvuru dilekçesini doldurmaları gerekmektedir. İnternetten başvuru dilekçesini indiremeyen kişilerin hastaneden gerekli formları indirmeleri mümkün. Forma ek olarak:

  • TC kimlik belgesi,
  • 5 adet vesikalık foto (Son 6 ay içinde çekilmiş foto) belgerinin götürülmesi gerekiyor.

Engelli raporu almak isteyen kişilerin TC vatandaşı olması ve en az yüzde 40 oranında engelli sayılması gerekiyor. Engelli vatandaş 18 yaşından küçük ise, engelli bireylerin ailelerine engelli ödemesi yapılır.

Engelli Raporu Oluşturmak için Gereken Süre Ne Kadar?

Engelli raporu için geçerli süre başvuru yapılan şehre göre değişiklik göstermektedir. Küçük şehirlerden yapılan başvuru işlemlerinde engelli raporunun alınması için 2 hafta yeterli olurken, büyük şehirlerden yapılan başvuruların sonuçlanması için 2 ay kadar süre geçmesi gerekiyor. Engelli raporunun daha hızlı çıkmasını isterseniz, küçük şehirlerdeki hastanelere başvuru yapmanız gerekir. Büyük şehirde yaşıyorum derseniz de, daha az kalabalık olan hastaneleri tercih ederseniz, engelli raporu çıkma süresi aza iner.

Engelli Raporu ile Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Engelli maaş miktarı rapor sahibinin engellilik oranına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre yüzde 40 ile yüzde 70 engelli oranına sahip olan kişiler aylık 980 TL, yüzde 70 ve üzeri engelli olan kişiler ise bin 475 TL maaş almaya hak kazanırlar.

Engelli vatandaşların maaşları PTT şubelerinden çekilebilir ya da Ziraat Bankası hesaplarına yatabilir. Engelli vatandaşlar maaşlarının durumlarını kontrol etmek için e devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirler.

SGK Engelli Raporu Sorgulama Telefon ile Yapılır mı?

SGK engelli raporunu telefon ile sorgulamak mümkün. Bunun için engelli raporunu almak için başvuru yaptığınız hastane ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Hastane size raporunuzun hazır olup olmadığı konusunda bilgi verecektir. Raporunuzu aldıktan sonra, güvence altında muhafaza ettiğinizden emin olun. Çünkü bu rapor sayesinde indirim ve engelli haklarında faydalanmak için avantajlara sahip olacaksız. Engellilik yüzdenize göre devlet size farklı avantajlardan faydalanmak için hak tanır.

Engelli Raporlarının Geçerlilik Süresi Nedir?

Engelli raporlarının geçerlilik süresi bulunuyor. Bazı durumlarda raporu veren heyet engelin sürekli olmadığını belirterek bunu engelli raporunda belirtebilir. Böyle bir durumda engelli raporunun belli bir süresi olacaktır. Bu süre baş hekim tarafından sağlık durumunuza göre belirlenecektir. Kişinin talebi olması halinde bu rapor yeniden verilebilir. Bazı durumlarda engelli raporunun yenilenmesine gerek yoktur. Engellilik raporu baş hekim kararı ile sürekli olarak da verilir.

Güncel genel kültür bilgilerine ulaşmak için kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesine giderek engelli raporunu sorgulayabilirsiniz.

Geçmiş olsun diler, sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu