Devlet Destekleri

Seracılık Kredisi Devlet Desteği

2021 yılı itibariyle devlet destekleri devam etmektedir. Yeni bir iş olarak düşünülen seracılık da ise seracılık kredisi ile devlet desteği mümkündür.

2021 Devlet destekli seracılık kredisi kullanacaklar Kosgeb başvurusu yoluyla ya da Ziraat Bankası’na doğrudan başvuru yaparak kredi kullanabilmektedir. Kosgeb’in Ziraat Bankası kanalı ile kullandırdığı krediler yani girişimciler için uygulanırken, doğrudan Ziraat Bankası’na başvuru ile kullandırılan krediler seralarını iyileştirmek isteyen çiftçiler için verilmektedir. Devlet destekli seracılık kredisi 100 bin tl limit ile kullandırılmaktadır. 50 bin tllik limit kısmı ise devlet tarafından çiftçilere hibe edilmektedir. Tutarın geri kalan kısmı 7 yıl vade ile ödenmektedir ve ilk 2 yıl ödeme yapılmamaktadır. Başvuru için izlenecek yol ve istenen evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Kosgeb Seracılık Kredisi

Kosgeb seracılık kredisi kullanacaklar devletin belirlemiş olduğu seralara yönelik çalışma şartlarına uygunluk sağlamalıdır. Seraların bulunduğu arazi örtüaltı kayıt sistemine kaydettirilmiş olmalıdır. Seracılık yapılacak alan 1 dekar büyüklüğünde olmalıdır. Bu şartlara uyan kişiler 50 bin tl kredi için Kosgeb’e başvuru gerçekleştirip, seracılık alanında kredi kullanmak istediklerini bildirmelidir. Başvuru esnasında istenilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • ÇKS Belgesi
 • Örtüaltı kayıt sistemine kayıtlı olunduğuna dair belge
 • Kişinin kimlik fotokopisi
 • Eğer yeni bir sera açılacak ise ekspertiz raporu

Yeni sera açacak kişiler sıralamada yer evraklar ile Kosgeb kurumuna gidip, seracılık kredisi için başvuru formu doldurmalıdır. Kosgeb form doldurulması işlemi sonrası 32 saatlik girişimcilik kursu için kayıt oluşturmaktadır. Bu yol ile başvuru tamamlanmaktadır. Eğitim sonrası kişi oluşturduğu seracılık projesinin ve bu serayı kurmak için gerekli olan parasal tutarın sunumunu Kosgeb’e gerçekleştirmektedir. Projenin beğenilmesi ve onaylanması ile 50 bin tl hibe kredi Ziraat Bankası şubelerinden, Kosgeb onaylı evrak ve kimlik bilgileri verilerek çekilmektedir.

Devlet Destekli Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Ziraat Bankası seracılık kredisi kullanacaklar 100 bin tl kredi limiti kullanarak, kredinin 50 bin tl olan kısmının devlet tarafından karşılanmasını sağlayabilirler. Bu kredi çeşidinden serası olan ve serasını iyileştirmek isteyen kişiler yararlanmaktadır. Başvurular doğrudan Ziraat Bankası şubelerine yapılabilmektedir. Başvuru için istenilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • TC kimlik belgesi fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Seranın bulunduğu araziye ilişkin tapu belgesi
 • Örtü altı kayıt sistemi belgesi
 • Teminat belgesi

Bu belgeler ile Ziraat Bankası şubelerine gidip, devlet destekli krediden faydalanılmak istendiği belirtilmelidir. Müşteri temsilcisi yolu ile seracılık kredisi başvuru formu doldurulup, evraklar forma eklenmektedir. Kredi başvurusu bu şekilde tamamlanmaktadır. Kredinin kabulü halinde banka iletişim bilgilerinden ulaşım sağlayarak bilgilendirme yapmaktadır. Kimlik bilgileri ile kredi tutarı bankadan temin edilmektedir.

Devlet Destekli Seracılık Kredisinde Şartlar

Devlet destekli kredi kullanan çiftçiler devletin belirlemiş olduğu kredi kullanım koşullarına uyum sağlamalıdır. Bu koşullar üretime yönelik teknikler ve arazi koşulları üzerinden belirlenmektedir. Üst başlıklarda alınan iki farklı başvuru biçimi içinde bu şartlara uyulması gerekmektedir. Kosgeb’in ve Ziraat Bankasının seracılık kredisi kullanımında aradığı başvuru şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Seranın bulunduğu arsa en az 1 dekar olmalıdır.
 • Sera içerisinde kimyasal ilaçlama ürünü kullanmak yasaktır.
 • Arsa örtü altı tarım alanları kriterlerine uygun ve kayıt altında olmalıdır.

Bu koşulları sağlayan çiftçiler ve çiftçi adayları 100 bin tl kredi koşulundan ve 50 bin tl hibe kredi tutarından faydalanabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu