Devlet Destekleri

Seracılık Devlet Teşvikleri ve Yatırım Destekleri

Seracılık kurmak isteyenler için devlet teşvikleri, örtü altı tarım için geri ödemesiz olarak devlet tarafından verilmektedir. Detaylar yazımızda!

Seracılık kurmak isteyenler için devlet teşvikleri, örtü altı tarım için geri ödemesiz olarak devlet tarafından verilmektedir. Genel olarak domates, biber, salatalık ve patlıcan gibi ürünlerde seracılık kurmak için alınmak istenen teşvikler, devlet tarafından vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Özellikle genç çiftçi projesi kapsamında verilen bu teşvikler sayesinde pek çok kişi köye dönüş projesinin bir parçası olmaya devam etmiştir. Ancak devlet tarafından verilen bu teşviklerden faydalanmak için kişilerin sağlaması gereken bazı belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren herkes devletten geri ödemesiz sera devlet teşviği hibeleri ve kredileri alabilir.

Seracılık İçin Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Sera kurmak için KOSGEB ‘ten alınacak olan devlet teşvikleri, hükumetin köye dönüş projesi kapsamında başlatmış olduğu proje grubunun içinde yer alır. Son 20 yılda pek çok vatandaşın köylerini bırakarak daha rahat bir yaşam için şehre göç etmelerinden sonra tarım ve hayvancılık sektörü oldukça sıkıntıya girmiştir. Bu sebepten dolayı devlet köylerdeki hareketliliği tekrar arttırmak için köye dönüş projeleri hazırlamış ve pek çok vatandaşa vermiş olduğu teşvik ve desteklerle köylerdeki istihdamı arttırmayı hedeflemiştir. Bu ölçütle verilen sera teşvikleri, 30 bin TL hibe olarak verilmeye başlanmıştır. Ancak bu teşvikten faydalanmak için genç çiftçilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

Seracılık Devlet Teşvikleri Kapsamı Nelerdir?

Sera kurmak için devletten teşvik almak isteyen kişiler, 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz devlet desteği alabilmektedirler. Ancak bunun için başvuru esnasında kişilerin gerekli ölçütlerde bir projenin olması gerekir. Verilecek olan hibe projelerinin bütçeleri KDV hariç olarak hesaplanmaktadır ve 81 ilde yer alan 20 kişinin altındaki yerleşim yerlerinde uygulanmaktadır. Devlet tarafından yerli üretimi desteklemek amacıyla verilen sera destekleri, kişilerin yapacakları işlerin boyutlarına ve kapasitesine göre değişse de vatandaşlar için can suyu niteliğini taşır.

Kaç Çeşit Seracılık Devlet Teşvikleri Vardır?

Devlet tarafından seracılık alanında verilmek üzere projelendirilmiş olan iki çeşit sera devlet teşviği vardır. Bunlardan ilki, sıfırdan sera kurmak isteyen ve bu alanda finansman desteğine ihtiyacı olan kişilerin alacakları sera desteğidir. Diğeri ise daha önceden serası olup da bu seralarını geliştirmek ya da yenilemek isteyen kişilerin alabilecekleri sera destekleridir.

Sera Teşviklerinden Faydalanmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Sera teşvik desteği almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır;

  • Sera desteği almak isteyen kişilerin arazi büyüklüklerinin 1 dekardan fazla olması gerekmektedir.
  • Sera desteği alınacak olan arazinin daha önceden örtüaltı kayıt sistemine kaydettirilmiş olması gerekmektedir.
  • Bu teşviklerden faydalanmak isteyen kişilerin daha önceden herhangi bir şekilde hiçbir kurumdan destekleme ödemesi ya da hibesi almamış olması gerekmektedir.
  • Eğer sera desteği alacak olan kişi domates üretimi yapacaksa, güve için kullanacağı kimyasal ilaçları tek dekar için dört tane kullanmalıdır.
  • Sera üretimi, yapan çiftçilere gübre kullanımı kesinlikle yasaktır. Eğer sera teşviği almak isteyen bir kişi gübre kullananacksa, gübrenin biyolojik olmasına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda verilen şartlar, sera devlet teşviği ve desteği almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlardır. Bu şartları sağlayan kişiler, KOSGEB ‘ten seraları için devlet desteği alabilirler. KOSGEB vereceği bu destekleri öncelikle projelendirmelerini ister. Sonrasında yapılacak olan devlet destek başvurusu için alınacak olan kredi ya da hibeler Ziraat Bankasından alınmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alınacak olan hibelerin üreticinin yapacağı üretim hacmine ve türüne göre farklılık göstermesidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu