Finans ve Banka

Senetle Kredi veya Borç Para Veren Yerler

2021 yılı itibariyle senetle kredi veya borç para veren yerleri sizler için inceledik. senetle kredi veya borç para şartlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Senetle kredi ve borç para alınan yerler, kredi notu 800 civarında olan ve gelir belgesi talep eden bankalardan kredi alamayan kişilere, kredi ve borç alma olanağı sunarlar. Alınacak borç için kuruma ticari kazanımlar veya mallara ilişkin maddi senetler iletilir. Senetle kredi veya borç para veren yerler için başvurunun nasıl yapılacağı, gerekli evraklar, kredi veren yerlerin listesi ve başvuru şartları hakkında bilgilerin tümü, alt başlıklardan öğrenilir.

Gelin hep birlikte senetle kredi veya borç para veren yerler konusunu derinlemesine inceleyerek, şartlarını ve esaslarına göz atalım.

Senetle Kredi Veya Borç Veren Yerler Sıralaması

Senetle borç para ve kredi sunan yerler listesi içerisinde belirli bankalar yer alır. Senetle kredi veya borç veren yerler şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası,
 • Fibabank, senet karşılığında borç ve kredi alma olanağı sunan bankalardır.

Bu bankalardan senet ile alınabilen krediler, ihtiyaç kredisi sınıfına girip, kısa süreli kredi çeşitleri olarak belirlenirler. Bu bankalar harici banka kurumlarından senet ile kredi veya borç alınamamaktadır.

Senetle Kredi Veya Borç Veren Yerler İçin Şartlar

Senetle kredi veya borç para veren yerlerin koşulları arasında kişinin firma sahibi olması şartı aranır. Firma sahibi olan ve maddi olarak zor şartlar yaşayan kişilere, belirli bankalarca kredi sunulur. Bu bankaların sağlanmasını istediği şartlar ise şu şekilde sıralanır:

 • Senet ile kredi alacak kişi firma sahibi olmalıdır.
 • Senet ile kredi üzerinden borç alacak kişi, firmasında yer alan mal senetleri üzerinden teminat uygulanmasını kabul ederek, kredi kullanabilir.
 • Kişi firmasının ticari işlemleri ile elde ettiği çek senedi karşılığı üzerinden teminat sunarak, kredi kullanabilir.

Bu teminat şartlarını sağlayan firma sahipleri, senetle kredi veya borç para veren yerler arasında yer alan Ziraat Bankası ve Fibabank yoluyla, senet karşılığı kredi üzerinden kısa dönemli borç alımı gerçekleştirir.

Senetle Kredi Almak İçin Evraklar

Senetle kredi alımı için belgeler, bu işlemi sağlayan bankalar tarafından belirlenir. Senetle kredi almak için gereken belgeler şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı,
 • Kişinin firmasına ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi örneği,
 • Firmanın teminat olarak göstereceği mallara ait isme ve şirket adına kayıtlı fatura belgesi veya ticari kazanımlardan elde edilen isme düzenlenmiş çek, banka şubelerine götürülecek evraklardır.

Bu belgeler ile belirli banka şubelerine başvuru yapılarak, teminat gösterilip, senet yoluyla kredi kullanımı sağlanır.

Senet İle Ziraat Bankası Kredisi Almak

Senetle Ziraat Bankası Kredisi alımı için bankanın şubelerine başvuru yapılır. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın Ziraat Bankası şubesine gider.
 • Banka müşteri temsilcisi ile görüşür.
 • Müşteri temsilcisine senet karşılığında kredi kullanılmak istendiği iletilir.
 • Müşteri temsilcisine, nüfus cüzdanı, kişinin firmasına ait mallara ilişkin isme kayıtlı fatura senedi veya ticari işlemlerden kazanılan çek senedi belgesi iletilir.
 • Bu belgeler üzerinden mal veya çek senedi, bankaya teminat olarak gösterilir. Banka şubesinde, teminat gösterildiğine dair belge doldurulup, imzalanarak kredi talebinde bulunulur.
 • Müşteri temsilci ile ‘’ kısa dönemli ihtiyaç kredisi başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

Bu adımlar ile başvuru tamamlanır. Kredi borcunun ne kadar alınabileceği, müşteri temsilcisi tarafından başvuru sırasında aktarılır. Başvuru sonucu, talebin yapıldığı şubeden kontrol edilir. Onay alanlar, kredi tutarlarını aynı şubeden teslim alır.

Fibabank’tan Senet İle Kredi Almak

Senetle Fibabank kredisi alımı için bankanın şubelerine başvuru yapılır. İşlem için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın Fibabank şubesine gider.
 • Müşteri temsilcisi ile görüşüp, senet yoluyla kredi kullanmak istediğini bildirir.
 • Müşteri temsilcisine, nüfus cüzdanı, firmaya ait mallara yönelik isme kayıtlı fatura senedi veya ticari kazanımlara ait çek senedi iletilir.
 • Banka bu belgeler üzerinde yer alan işlem değerini teminat olarak kabul eder. Maddi varlıkların teminat olarak gösterildiğine dair belge şubede, doldurulur ve imzalanır.
 • Müşteri temsilcisi ile ‘’ kısa süreli ihtiyaç kredisi başvuru formu’’ doldurulup imzalanır.

Bu adımlar ile kredi borcu alımı için talebi tamamlanır. Başvuru sonucu aynı şubeden takip edilir. Onay alan kişiler kredi limiti tutarını, aynı şubeden teslim alır. Bu işlem ile senetle kredi veya borç para veren yerler arasında bulunan Fibabank’a kredi başvurusu tamamlanıp, kredi tutarı teslim alınır. Kredi limitinin maksimum ne kadar kullanılabileceği, kredi talebi sırasında, kişiye iletilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu