Finans ve Banka

Sanal Kart Oluşturma ve İptal İşlemleri

Sanal kart oluşturma ve iptal işlemlerini, kredi kartı kullanılan banka üzerinden yapılması gerekmektedir. Aktif kullanılan kredi kartı üzerinden sanal kart oluşturulabilmektedir. Sanal kart oluşturma ve iptal işlemleri, dijital bankacılık yöntemleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

İş Bankası Sanal Kart Oluşturma ve İptal İşlemleri

İş Bankası sanal kartlarının adı, Maximum sanal kart olmaktadır. Kartların numaraları tek kullanımlıktır ve kullanıldıktan sonra bloke olmaktadır. Sanal kartların güvenli olması tam da bu sebepten kaynaklanmaktadır. Her kullanımdan sonra kart numarası yenilenmektedir. Sanal kartlar ile ilgili detayların takip edilmesi, kartın kullanıma açılması veya kapatılması; dijital bankacılık yöntemleri ile mümkün olmaktadır. Sanal kart oluşturma ve iptal etme yöntemleri ise şu şekildedir:

 • 0850 724 0 724 numaralı müşteri hizmetleri aranarak sanal kartlar ile ilgili işlem yapılabilmektedir. Müşteri temsilcisine bağlanarak işlem yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası tuşlandıktan sonra kart numarası ve kart şifresi girilmelidir. Ardından müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra sanal kart oluşturmak istendiği veya var olan sanal kartın iptal edilmek istendiği bildirilmelidir.
 • https://www.isbank.com.tr adresine giriş yaptıktan sonra internet şubesi girişi yapılmalıdır. Ardından kartlar menüsü üzerinden Maximum kart seçilmelidir. Sonrasında sanal kart oluşturma işlemi yapılabilmektedir. Var olan sanal kartın iptali de bu menü üzerinden yapılabilmektedir.
 • Mobil uygulama üzerinden sanal kart oluşturmak isteyenlerin Maximum kart bölümünü açtıktan sonra kredi kartı için sanal kart oluşturma seçeneğini kullanmaları gerekmektedir.

Akbank Sanal Kart Oluşturma ve İptal İşlemleri

Akbank sanal kartı, Axess kredi kartına ek olarak çıkartılan bir sanal karttır. Fiziki bir kart değildir ve sosyal medya harcamalarında, e-ticaret harcamalarında, oyun ödemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Kart ile harcama yaptıktan sonra kartta kalan bakiye, banka hesabına aktarılmaktadır. Akbank’tan sanal kart oluşturma ve iptal etme yolları aşağıdaki gibidir:

 • 444 2 525 numaralı müşteri iletişim merkezi aranmalıdır. T.C. kimlik numarasını ve sonrasında üzerinden sanal kart çıkartılacak olan Axess kredi kartı numarası ve şifresi tuşlanmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlanmak için gerekli tuşlamalar yapıldıktan sonra sanal kart oluşum veya iptal talebi temsilciye iletilmelidir.
 • https://www.akbank.com.tr web sitesine giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı butonu aracılığı ile sisteme giriş yapılmalıdır. Kartlar menüsünden kredi kartları menüsüne geçiş yapılmalıdır. Axess kredi kartı seçilmelidir ve sonrasında bu kredi kartı üzerinden sanal kart oluşturma adımları izlenebilmektedir. Sanal kart iptal talebi de bu sayfa üzerinden iletilebilmektedir.
 • Akbank mobil uygulaması üzerinden sanal kart oluşturma, sanal kart detaylarını inceleme ve sanal kart iptal işlemi yapılabilmektedir. Bunun için kartlar menüsü aracılığı ile Axess kredi kartı üzerinden sanal kart menüsüne geçiş yapılmalıdır.

Ziraat Bankası Sanal Kartın Özellikleri

Ziraat Bankası sanal kartı, Bankkart üzerinden çıkartılabilmektedir. Bankkart Mobil, Ziraat Mobil ve internet şubesi aracılığı ile sanal kart oluşturma ve iptal işlemleri yapılabilmektedir. Sanal kartın detayları ise şöyledir:

 • Sanal kart oluşturmak isteyenlerin Ziraat Bankası’na ait bir karta sahip olmaları gerekmektedir. Sahip olunan kredi kartının internet bankacılığı işlemlerine açık olması ve kart sahibinin de internet şubesinin müşterisi olması istenmektedir.
 • Yıl içerisinde maksimum 10 adet sanal kart tanımlanmasına izin verilmektedir.
 • Ziraat Mobil uygulamasından, Bankkart Mobil uygulamasından ve internet bankacılığı üzerinden sanal kartın limit artırım işlemi yapılabilmektedir.

Garanti BBVA Sanal Kart İşlemi

Garanti BBVA sanal kart oluşturmak isteyenler; telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile işlem yapabilmektedirler. Ancak sanal kart iptal işlemlerinin internet bankacılığı aracılığı ile yapılmasına izin verilmemektedir. 444 0 333 numaralı müşteri hizmetleri aranarak iptal talebinin bildirilmesi istenmektedir.

Vakıfbank Sanal Kart Başvurusu

Vakıfbank sanal kartı, Worldcard sahiplerine verilmektedir. Sanal kart oluşturma ve iptal işlemleri dijital bankacılık yöntemlerinin yanı sıra banka şubesi de kullanılabilmektedir. Sanal kart başvuru işlemlerinin ayrıntıları aşağıda verilmiştir:

 • Mobil bankacılık veya internet şubesi kullanacak olanların; giriş yaptıktan sonra başvurularım menüsüne girmesi gerekmektedir. Ardından kredi kartı başvurusu butonuna tıklanmalıdır ve sanal kart oluştur seçilmelidir.
 • Telefonun mesaj kısmına SANAL yazdıktan sonra bir boşluk bırakılmalıdır. Vakıfbank kredi kartının son 6 hanesi yazılmalıdır ve mesaj 5724’e gönderilmelidir.
 • Vakıfbank şubelerine giderek sanal kart oluşturma talimatı verilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu