Finans ve Banka

Sahte Kredi Kartı Bilgileri

Eski çağlarda alışveriş için takas yöntemi kullanılmaktaydı. Verilen eşyanın değerine denk görülen eşyalar arasında takas işlemi yapılarak ticaret yapılırdı. Sonrasında para bulundu ve klasik ticaret yöntemine geçildi. 21. yüzyıla doğru gelindiğinde ise yaşanan teknolojik gelişmeler toplumu ve toplumun kullandığı bütün yapıları baştan aşağıya değiştirdi. Bankacılık ve finans alanında yenilikler ortaya çıktı ve yenilikçilik konusunda büyük bir rekabet başladı. En büyük ticaret araçlarımızdan olan kredi kartları hayatımıza girdi. Kredi kartları ile kolay bir şekilde alışveriş yapmamızın önü açıldı. Artık alışveriş yapabilmek için tek yapmamız gereken şey, bankalar tarafından gerçek bilgilerimize tanımlanan bir kredi kartını pos cihazlarına yerleştirmek ve şifre girmek oldu. Ancak bütün diğer alanlar gibi kredi kartı alanında da illegal eylemlere girişenler oldu. Bahsedilen illegal eylemlerin en büyüğü sahte karttır. Sahte kartlar, banka tarafından gerçek kişi bilgilerine tanımlanan kartın bilgileri ile oluşturulan kopya kartlardır. Sahte kartları yapmak için bu kişiler sahte kredi kartı bilgileri kullanmaya başladılar. Bu nedenle ticarette sahte para ve gerçek parayı anlamak için alınan önlemler kredi kartları için de uygulanmaya başladı. Gerçek kartın bilgilerinin nasıl ele geçirildiğini anlayabilmek için öncelikle kredi kartının işlevleri ve yapısı bilinmelidir.

Kredi Kartının Yapısı ve Sahte Kredi Kartı Bilgileri

1980’li yıllardan önce bir kredi kartının üzerinde bulunan kabartma bilgiler bir imprinter cihazı ile kredi kartı slibi üzerine aktarılabiliyoru. Yapılan işlemlerin birçok dolandırıcılık eylemine sahne olması nedeniyle kredi kartları plastiğinin arka yüzeyinde yer alan manyetik bant bilgi iletişimi tedbirleri alındı. Bu tedbirler ile dolandırıcılık eylemlerinin önüne geçilmesi hedeflendi. Bu manyetik bantlara kart sahibi ile ilgili bilgiler, kart numarası, isim ile soyisim, kartın kullanılabilirlik tarihi ve CVC güvenlik kodları gibi bilgiler kişiye tanımlanmış bir biçimde emboser veya encoder ismindeki özel cihazlarla kodlandı.

Ancak manyetik band önlemleri de dolandırıcılık eylemlerini engelleyemedi. Böylece kartlarda Personel Identification Number, yani kredi kartı sahibine verilen bir şifre uygulamasına geçildi ve kredi kartlarının üzerine bir çip yerleştirildi. Günümüzde hala bir kişiye ait kredi kartı bilgileri başka bir kartın manyetik bandına kopyalanabiliyor. Böylece bir kredi kartına sahte kredi kartı bilgisi girilebiliyor. Bu illegal işleme ‘‘kredi kartı kopyalama’’ ismi verilmektedir.

Kredi Kartı Kopyalama Şüphesi Varsa Ne Yapılmalı

Bir önceki başlıkta anlatılan kredi kartı kopyalama eylemi suçtur ve hapis cezası bulunmaktadır. Bu suç eylemine maruz kalan kredi kartı kullanıcıları çok zor durumda kalmaktadır. Çünkü çalınan kart bilgileri ile yapılan işlemlerin başkası tarafından yapıldığını kanıtlamak çok zordur. Sonuçta kredi kartının bilgileri suça maruz kalan kişilerin bilgileridir. Böyle bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalmanız durumunda acilen bankanızı arayıp kartınızı kapattırın ve durumu yetkililere anlatın. Ayrıca durumu polise de aktararak kart bilgilerinizi çalan kişilere suç duyurusunda bulunun. Bankaya yapılan hırsızlığı kanıtlamanız durumunda paranızı geri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu