Finans ve Banka

PTT Kredi Başvurusu ve Şartları

PTT kredi ve koşulları hakkında bilgiler, PTT ile anlaşmalı olan bankalar üzerinden kredi kullanan kişileri yakından ilgilendirir. Detaylar yazımızda!

PTT kredi müracaatı ve koşulları hakkında bilgiler, PTT ile anlaşmalı olan bankalar üzerinden kredi kullanan kişileri yakından ilgilendirir. PTT doğrudan, kendi kanalı ile ihtiyaç kredisi kullandırmamaktadır. İhtiyaç kredilerini anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden sunar. Bu bankalardan kredi kullanmak için, gelir belgesine sahip olunmalıdır. Kişinin kredi notu düşük olmamalı ve yasal takipte gözüken borcu bulunmamalıdır. Bankalarda bulunan kredi kartı ve kredi borçlarını düzenli ödemeyen kişilerin kredi notları düşüktür. Aynı zamanda, kredi kullanacak kişi 70 yaşını geçmemiş olmalıdır. PTT kredi çeşidi için başvurular, PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalarca kabul edilir. Bu bankaların hangileri olduğunu, sundukları kredinin özelliklerini ve bankalara başvuru için izlenecek adımları, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

PTT Kredi Başvurusu Yapılan Bankalar

PTT kredisi müracaatı alan bankalar, PTT ile anlaşmalı olarak kredi kullandıran bankalardır. PTT Bankası ihtiyaç kredilerini doğrudan, kendi kanalı ile kullandırmaz. PTT Bankasının belirlediği koşullar üzerinden kredi, PTT’nin anlaşma sağladığı bankalar üzerinden kullandırılır. Bu bankalar şu şekilde sıralanır:

 • Burgan Bank
 • ING Bank
 • TEB Bankası

Bu bankalar üzerinden PTT ihtiyaç kredisi için başvuru sağlanır. Kredisi onaylananlar, kredi limitine ilişkin maddi tutarın teslimini de bu banka şubelerinden teslim alırlar. Aynı zamanda kredi taksit ödememeleri de başvuru yapılan banka şubesine yatırılır. PTT kredisini kullandıran Burgan Bank, ING Bank, TEB Bankası krediler için farklı faiz oranları ve kredi üst limiti oranları belirlerler.

Burgan Bank’tan PTT Kredisi

Burgan Bank anlaşmalı PTT kredisi kullanmak için Burgan Bank şubelerine başvuru yapılır. Burgan Bank üzerinden sunulan PTT kredi çeşidinin özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • PTT Bankası, Burgan Bank üzerinden kullandırdığı kredilerde en çok 55 bin tl limitli ihtiyaç kredisi kullanma olanağı sunar.
 • Bu kredi çeşidi için uygulanan vade süresi 60 ay olarak belirlenir.

PTT Bankasından bin tl’den 50 bin tl’ye kadar kredi kullanmak isteyenler, Burgan Bank şubelerine başvuru yaparak, bu kredi çeşidinden faydalanabilirler.

ING Bank’tan PTT Kredisi

ING Bank anlaşmalı PTT kredisi kullanmak için ING Bank şubelerine başvuru yapmak gerekir. ING Banka üzerinden sunulan Postane kredisi ihtiyaç kredisi olup, özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • ING Bank üzerinden sunulan kredi çeşidi ile en çok 45 bin tl limitli ihtiyaç kredisi kullanma olanağı sunar.
 • Bu kredi limiti üzerinden sunulan vade süresi ise 60 ay olarak belirlenir.

PTT Bankasından bin tl’den 45 bin tl’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, ING Bank şubelerine başvuru gerçekleştirebilirler.

TEB Bankası’ndan PTT Kredisi

TEB Bankası anlaşmalı PTT kredisi alımı için TEB Bankası şubelerine başvuru gerçekleştirilir. TEB Bankası üzerinden sunulan PTT kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • PTT Bankası, TEB Bankası üzerinden sunduğu ihtiyaç kredisinde en fazla 35 bin tl limit üzerinden kredi kullandırır.
 • Bu kredi limiti için sunulan vade süresi ise 60 ay olarak belirlenir.

PTT Bank kredisi ile 35 bin tl’ye kadar kredi kullanmak isteyenler, TEB Bankası şubelerine başvuru sağlayabilirler. Bu bankaların PTT ihtiyaç kredisi için sundukları başvuru yolu ve talep edilen evrakların içerikleri aynıdır.

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredisi müracaatı, TEB, ING ve Burgan Bank şubelerine yapılır. Başvuru için bu bankalardan biri seçilip, seçilen bankanın kişiye en yakın olan şubesine gidilmelidir. Kişi şubeye giderken yanında nüfus cüzdanı fotokopisini, aslını, gelir belgesini veya maaş bordrosunu, adına gelen son üç aya ait her hangi bir faturayı götürmelidir. Bu belgelerin tümü, PTT kredi kullanımı başvurusu evraklarıdır. Bu evraklar ile şubeye gidildikten sonra izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Seçilen bankanın şubesine gidilir.
 • Banka müşteri temsilcilerine PTT ihtiyaç kredisi kullanılmak istendiği iletilir.
 • Müşteri temsilcisine, PTT kredisi başvuru evrakları iletilir.
 • Evrak teslimi sonrası “kredi başvuru formu” doldurulur ve imzalanır.
 • Bu forma imza, iletişim bilgileri, TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler doldurulmaktadır.
 • Form imzalanır ve müşteri temsilcisi tarafından sisteme işlenir.

Bu aşamaların tamamlanması ile başvuru kayıt altına alınır. Başvuru sonucu, kredi talebinin yapıldığı banka şubesinden takip edilir. Başvuru onayı alan kişiler, kullandıkları kredi limitini bankanın şubesinden teslim alırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu