Kamusal Haberler

PTT Kart Şifresi Alma İşlemleri

PTT kart sahiplerinin kart şifresi alması sadece PTT kanalı ile söz konusu olabiliyor. PTT kart şifresi kart sahiplerinin PTT kartlarını bağımsız olarak tüm para ve kart işlemlerinde kullanabilmesi için gerekli ve aynen diğer banka kartları gibi işlev gören bir şifre. Özellikle PTTMatik cihazlarında işlem yapılabilmesi için bu şifrenin kullanılması gerekiyor. Şifre tamamen kişiye özel olduğu için kaybolması veya çalınması durumunda da sorumluluk birinci derecede müşteriye ait oluyor.

PTT Kart Nasıl Alınır?

PTT kart almak için yapılması gereken kişilerin kimlik belgesi ile en yakın PTT işyerine başvurması. Burada başvuru sahibinin PTT işyerinde kendi adına bir posta çeki hesabı açması gerekiyor. Bu posta çeki hesabı aynen bir banka hesabı gibi çalışıyor. İsteyen kişiler ve özellikle emekliler isterlerse emekli maaşlarının bu PTT hesaplarına yatırılmasını talep edebiliyor.

PTT kart başvuru formunun doldurulmasının ve posta çeki hesabının açılmasının ardından hazırlanan PTT kart kişinin kayıtlı adresine kurye ile gönderiliyor. Gelen kartın kart sahibi tarafından şifresinin oluşturulmasının ardından kart banka kartı gibi tüm işlemlerde kullanılabiliyor.

PTT Kart Özellikleri Nelerdir?

PTT kartın kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • PTT hesaplarına para yatırma, para çekme ve havale yapma işlemleri,
 • PTT hesabındaki bakiyeyi sorgulama işlemleri,
 • PTT hesap geçmişini görüntüleme,
 • Kart şifresi değiştirme,
 • Anlaşmalı bankaların kredi kartı borcunu ödeme,
 • Anlaşmalı bankalardan alınan kredilerin tahsilatını yapma,
 • Cep telefonu faturası ödeme,
 • Elektrik faturası ödeme,
 • Su faturası ödeme,
 • İnternet faturası ödeme,
 • Doğalgaz faturası ödeme,
 • Telefon faturası ödeme,
 • HGS veya OGS bakiye sorgulama ve yükleme yapma,
 • Cep telefonuna kontör yükleme,
 • Bağış yapma veya harç yatırma işlemleri,
 • Cep telefonuna havale yapma.

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

PTT kart alan bir kişinin kart şifresi alması için iki yol izlemesi gerekiyor. PTT kart şifresi kişiye özel olduğu için şifre alınırken kimlik bilgilerinin ibrazı ve anne kızlık soyadı gibi bazı kişiye özel bilgilerin bilinmesi önemli. PTT kart şifresi alma yolları şu şekilde:

 • Çağrı merkezi yolu ile PTT müşterileri 444 1 788 numaralı hattı arayarak kartlarına şifre alabilirler. Bu hattan hem yeni PTT kart almış kişiler ilk defa şifre oluşturabiliyor hem de kartının şifresini kaybetmiş olan kişiler yeni şifre alabiliyor. 444 1 788 numaralı hattı arayan kişilerden kart numarası, güvenlik amaçlı kimlik bilgileri ve ayrıca anne kızlık soy adının belirli harfleri gibi kişiye özel güvenlik bilgileri isteniyor. Daha sonra çağrı merkezi çalışanından bağımsız ve onun bilgi olmadan başka bir hatta kişiden kartı için belirleyeceği 4 haneli şifreyi telefonda 2 defa üst üste tuşlaması isteniyor. Bu işlemin ardından tekrar müşteri temsilcisine bağlanan kişiye kart şifresinin oluşturulduğu bir kez daha teyit ediliyor ve işlem tamamlanıyor.
 • Diğer yol ise kart şifresi almak üzere PTT işyerine gidilmesi. PTT işyerine giden PTT müşterisi şifre almak istediğini söylediğinde PTT çalışanı tarafından kendisine kimlik bilgileri kontrol edildikten sonra kapalı zarf içinde yeni şifre veriliyor. Kapalı zarf içinde yer alan şifre ancak kart sahibi tarafından açılabiliyor. Bu şifre geçici bir şifre olduğu için kart sahibi tarafından en kısa sürede PTT çağrı merkezi veya PTTmatikler aracılığı ile değiştirilmesi gerekiyor.

PTTMatiklerden PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

PTT kart sahiplerinin PTTMatiklerden şifre alması söz konusu değil. PTTmatikler ancak mevcut kart şifresinin değiştirilmesi veya yeni alınan geçici kart şifresinin değiştirilmesi için kullanılabilir. Kart şifresini unutanların PTT çağrı merkezi veya PTT işyerlerine başvurması gerekmektedir.

PTT Kart Çalınır veya Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır?

PTT kartını kaybeden veya çaldıran bir kişinin yapması gereken hemen 444 1 788 numaralı PTT çağrı hattını arayarak kartını kullanıma kapattırmak olmalıdır. PTT kart şifresi aynen banka kartı şifresi özelliğinde olduğundan çalınması durumunda özellikle çalan kişiler kart şifresine ulaşırsa kart sahibinin PTT hesap bilgilerine de ulaşmış olacaktır. Bu sebeple çalınan kartların hemen iptali gerekir ve bunun sonrasında PTT şubesi aracılığı ile yeni kart başvurusunda bulunulmalıdır. Diğer yandan kart şifresinin sadece unutulması söz konusu ise çağrı merkezi veya PTT şubesinden yeni şifre istenebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu