Finans ve Banka

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demektir ve Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı ile yapılan harcamanın provizyonda beklemesinin sebebi harcama konusundaki bir belirsizlikten veya bazı durumlarda iş yeri veya bankanın talebinden kaynaklanabilir. Provizyonda bekleyen işlem müşteri tarafından kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilmiş ancak henüz kredi kartı ekstresine borç olarak yansımamış işlem demektir.

Örnek olarak kredi kartı her ayın 28’inde kesilen bir kişi ayın 27’sinde bir harcama yapar ve bu işlem ayın 29’unda provizyondan çıkarılırsa bu durumda söz konusu harcama kişinin her ayın 28’inde kesilen kredi kartına yansımayacak ve ancak bir sonraki ayın ekstresinde görülecektir.

Kredi Kartı İşlemleri Neden Provizyonda Bekler?

Kredi kartı ile yapılan harcamanın provizyonda bekleme sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi kartı işlemi müşteri tarafından normalde yapılmayan büyük bir tutarda ise bankanın güvenlik sistemi harcamayı hemen ekstreye yansıtmayıp provizyonda bekletebilir ve hatta müşteri telefonla aranarak harcamayı kendisinin yapıp yapmadığı sorulabilir.
 • Yurt dışında yapılan harcamalar banka tarafından bir gün boyunca herhangi bir harcama itirazına karşı provizyonda bekletilebilir.
 • Müşterinin kredi kartı ile yapılmış bir harcama şayet üye iş yerinin bankadaki kart tahsilat kayıtlarında görünmüyorsa bu durumda harcama netleşene kadar provizyonda bekler.
 • Başlamış ancak henüz tamamlanmamış özellikle hizmet işleri üye iş yeri ile banka arasında anlaşma gereği toplam tutarı kesinleşinceye kadar provizyonda bekler. Örneğin bir otel müşterisinden konaklama başında provizyon alıp konaklama sonunda çıkan hesabı tekrar bir kredi kartı işlemi yapmaya gerek kalmadan müşteriden tahsil edebilir.
 • Özellikle yurt dışı ve yurt içi bahis ve şans oyunları sitelerinde yapılan online harcamalar en az 24 saat süre ile provizyonda bekletilir.

Banka Sebebiyle Bekleyen Provizyon Ne Demektir?

Kredi kartı ile yapılan harcamanın banka tarafından provizyonda bekletilmesi müşterinin veya üye iş yerinin talebinden bağımsız olarak bankanın kendi oluşturduğu güvenlik kuralları gereği gerçekleşir. Örneğin bankalar temassız alışveriş limiti dahilinde yapılan kredi kartı harcamalarını otomatik olarak 1 gün provizyonda bekletir. Çünkü bu harcamalar pin kullanılmadan yapılan harcamalardır.

Diğer yandan pin kullanılmadan imza ile yapılan tüm kredi kartı harcamaları da banka tarafından provizyonda bekletilir. Burada müşteriden bir harcama itirazı gelmezse harcama ekstreye yansır.

İş Yerinin Talebiyle Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demektir?

Kredi kartı ile yapılan harcamanın üye iş yeri sebebiyle provizyonda beklemesi aşağıdaki sebeplerle olabilir:

 • Provizyonda bekleyen işlem iş yerinin kredi kartı tahsilat kayıtlarının banka kayıtları ile eşleşmemesi sonucu provizyonda bekler. Burada azami bekleme süresi 1 haftadır. 1 hatalık sürede banka ile üye iş yeri kayıtlarda mutabakat sağlayarak işlemi kesinleştirmek durumundadır.
 • Pin kullanılarak yapılan bir harcama işlemi iş yeri talebi ile hizmet henüz tamamlanmadığı için provizyonda bekletilebilir.
[geo-post id=”3227″ label=”Önerilen Yazı”]

Provizyonda Bekleyen İşlem Ekstreye Yansır Mı?

Provizyonda bekleyen işlemlerin kredi kartı ekstresinde görülmesi söz konusu değildir. Provizyon işleminin anlamı harcamanın henüz tamamlanmadığı veya kesinleşmediğini gösterir. Diğer yandan bazen bir harcama aynı anda provizyonda ve ekstrede görülebilir. Bunun sebebi kart sahibinin söz konusu harcamayı yaptığı ancak harcamanın tahsilatının üye iş yeri hesabına yansımadığından kaynaklanır. Bu durum aslında kart sahibini ilgilendiren bir durum değil sadece üye iş yeri ile banka arasındaki bir mutabakat sorunudur. Diğer yandan ekstreye yansımış ancak halen provizyonda bekleyen bir işlem tekrar ekstreye yansımaz.

Provizyonda Bekleyen İşlem İptal Edilebilir Mi?

Provizyonda bekleyen işlemlerin iptal edilebilmesi için aşağıdaki durumlarda söz konusu olabilir:

 • Provizyonda bekleyen provizyon gereği ortadan kalkmışsa iş yeri talebi ile iptal edilebilir. Örneğin bir kiralama hizmetinden önden garanti olarak alınan provizyon kiralama süresi tamamlanınca iptal edilir.
 • Provizyonda bekleyen işlem kart sahibi tarafından yapılmamışsa ve bankaya harcama itirazı yapılıp söz konusu itiraz banka tarafından kabul edilmişse banka tarafından iptal edilebilir.
 • Provizyonda bekleyen bir işlem banka tarafından itiraz olmaksızın şüpheli işlem görülüp iptal edilebilir. Örneğin banka aynı anda çok sayıda kredi kartı kullanıcısının özellikle yurt dışından kredi kartlarından para çekildiğini tespit ederse provizyona alınan bu işlemleri ekstreye yansımadan iptal edebilir.
 • Diğer yandan pin kullanılarak yapılmış işlemler provizyonda beklerken hemen iptal edilmeyebilir. Çünkü pin kullanılması müşterinin harcamayı bilinçli yaptığı anlamına gelir. Bu işlemlerin harcama itirazı provizyon kaldırıldıktan sonra ayrıca yapılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu