Pazarlama

Pazarlamada Yakınlık İlişkisi

Pazarlamada yakınlık ilişkisi güven, saygı ve tavsiye ile başlar. Şirketlerin ürün satışı rakamlarını en çok arttırdıkları Pazar yöntemlerindendir.

Pazarlamada yakınlık ilişkisi güven ile başlar ve kişi haksızlığa uğradığını düşünene kadar devam eder. Hayattaki hiçbir reklam ve satışçı, bir ürünü tanıtırken dostları kadar iyi tanıtabilen ne bir uzman ne de bir reklamcı vardır. Dostları bir şeyi anlatıyorsa, bir şeyleri yakın gördükleri kişilere bildiriyorsa en iyi pazarlama yapılmış olur.

Şirketler, yeni ürün tanıtımlarında ağızdan ağıza reklam tanıtma işlemi yaparlar. Geri dönüşümü oldukça yüksek bu çalışma sayesinde olumlu bildirimler alırlar. Yüksek teknoloji firmaları, yeni ürünlerini hem ağızdan ağıza hem de insanların saygı duydukları kişiler tarafından reklamı yapılarak duyurulurlar. Pazarlamada yakınlık ilişkisi tanım olarak; ürünü, dost, akraba gibi insanların saygı duyduğu kişilerle tanıtılması, pazarlanmasına ve şirketlerin sonuçları pozitif olarak yansıtılması için kullandıkları yöntemdir.

Pazarlamada yakınlık

Şirketler genel olarak, kuşak seçimi yaparken, ürünü erken benimseyenleri tercih ediyorlar. Çünkü erken benimseyenlerin beğenisi kazanıldığında, erken benimseyenler arkadaşlarına bildirecek ve yayılması doğal olarak artacaktır. Şirketler, bol bol tanıtım organizasyonu, konferans düzenleyerek bu durumu desteklemeye çalışmaktadırlar. Bazı şirketlerde, ürünleri tanıtırken kamu alanlarını tercih etmektedirler. Bunun nedeni, toplu olarak söylentinin yüksek olmasıdır. Pazarlamada yakınlığa şöyle örnek verebiliriz: Yemek yedikten sonra, restaurantlar hakkında fikirlerimizi beyan ederiz ve arkadaşlarımızı dolaylıdan çok doğrudan yönlendirmiş oluruz.

Pazarlamada tavsiyenin önemi

Pazarlamada yakınlık ilişkisi arkadaşlık ile orantılıdır. Fkir aldığımız, saygı duyduğumuz ve genel olarak fikri mühim olarak adlandırdığımız arkadaşlarımız bulunmaktadır. Bu kişilerin özellikleri, fikirlerinin arkadaşları arasında geçmesi, saygı duyulması ve uyulmasıdır. Yemekten anlayan bir fikri mühim varsa, bir yemek yerindeki yemeğin ideal olmadığını söylemişse arkadaşları da oraya gitmeyecektir. Şirketler de pazarlamada yakınlık ilişkisini kullanarak , onlara göre pazarlama yaparak ürünlerini satmak ve sattırmak istemektedirler.

Pazarlamada yakınlık ilişkisi için en önemli faktör sosyal medya araçlarıdır. Özellikle videolu araçlar, tavsiye etme/etmeme durumunda satışları ciddi rakamda arttırmakta ya da azaltmaktadır. Reklamların da yakınlık ilişkisine göre şekillendiği görülmektedir. Yapılan araştırmaya göre, yakınlarının tavsiyelerini dinleyen insanların satışları arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden şirketler halkla ilişkilere önem vermektedir. Şirketler halkla ilişkiler çalışması yaparak insanların düşüncelerini, ürüne verdikleri tepkiyi ölçer ve buna göre ürünü, piyasaya sürerler.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu