Pazarlama

Pazarlama Nedir? Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Pazarlama konusunu derinleme inceleme altına alıyoruz. Pazarlama nedir ve en yararlı satış stratejileri nelerdir sorularına cevap arıyoruz.

Pazarlama, satışı amaçlanan herhangi bir ürün ya da hizmetin, insanlar tarafından ilgilenilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar bütünüdür. Pazarlama Nedir? Sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur zira satış ve reklam olmak üzere iki ayrı kısım her türlü ticaretin bilinen formülüdür. Satış kısmı için yapılabilecekler olarak açıklayabileceğimiz bölüm pazarlama ile doğrudan aynı şeyi ifade ediyor gibi görünür. Reklamcılıkla ilgili yapılacak çalışmalar çok geniş bir kapsama yayılır ve aslında pazarlama ile aynı şeyi ifade ediyor gibi görünür. Hal böyleyse özellikle pazarlama ile ilgili neden bunca çaba harcanır, büyük şirketler çok Ar-Ge faaliyetleri yürüterek bu alana yatırım yaparlar?

Pazarlamanın Reklam Çalışmalarından Farkı Nedir?

Bu anlam kargaşası aslında satış, reklam ve pazarlama alanlarının uzmanlık isteyen, günümüzün ticari yaşamının dinamik ve rekabet koşulları yüksek şartlarında satış, reklam ve özellikle pazarlama kısımlarının profesyonel bakış açısıyla yürütülmesini zorunlu kılar. Pazarlama Nedir? Sorusunun net yanıtı, ürettiğiniz ürün ve hizmetlerin ilgili olana hedef kitleye en yakın kişiler tarafından yapılan, ürün veya hizmetinizle ilgilenmesi olası kitlenin reklam ve satış yöntemlerinin her birini kullanarak hedef kitleye dahil olmasını sağlayarak, hedef kitleyi büyüten bir uzmanlıktır.

Reklam ürettiğiniz ürün ya da hizmetin, özelliklerini ve tanıtımını yapmayı hedefler ve bu ölçekte başarı gösterebilir. Başarılı bir reklam ulaştığı başarıyla birlikte satış sınırlarını ihlal edebilir ve bu noktadan sonra satış haline gelerek ürün veya hizmetin pazarlamasını güçlendirir. Çağımızda artan iletişim koşulları ve özellikle internet pazarlamanın profesyonel anlamda yapılabilmesinin şeklini değiştiren etkenler olarak öne çıkmıştır. Reklam açısından ilgili ürün ve hizmetle ilgili çok platformun bulunması, doğru platformların seçilebilmesi, internetin, sosyal medyanın doğru ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi, pazarlama konusunda ki uzmanlığın göstergesi olarak öne çıkar.

Günümüzde bu anlamda pazarlama nedir? sorusunun yanıtı da daha değişik şekilde verilir. Pazarlamanın artık İnternet pazarlamacılığı şeklinde bir üst dalı, Sosyal medya pazarlamacılığı, Blog pazarlamacılığı, Arama motoru pazarlamacılığı şeklinde etkin ve büyük bir alanda yapılması olanağı bulunuyor. Geçmişteki tüm sistemi kökten değiştiren bu yeni denilebilecek alanın, kendisine özgü ve tamamen değişik kuralları bulunuyor. Bu durum pazarlamayla satış nedir sorusunun yanıtını da yeniden şekillendirmeyi bir anlamda zorunlu kılıyor.

İnternetin Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Günümüzde profesyonel düzeyde bir pazarlamanın çalışması yapılması için, internetin dışarıda bırakıldığı ve başarıya ulaşılabilme olasılığı olan bir çalışma düşünülemez. Hatta pazarlamanın % 80 ler düzeyinde pazarı artık internettir. Bu düzlemden pazarlama nedir? Sorusuna yanıt oluşturmak artık daha mantıklı bir hale gelmiştir.

Pazarlama nedir? Denildiğinde artık akla ilk gelen, herhangi bir ürünün ya da hizmetin, profesyonel bakış açısı ve bilgi birikimine sahip uzman kişiler aracılığıyla, İnternet ve onun etkin bölümlerinin ustaca kullanıldığı, ürün veya hizmetinizle ilgili hedef kitleyi oluşturmaya ve onlara doğrudan ulaşmaya yönelik tüm çalışmalar olarak kısa bir tanım ortaya çıkar. Daha kapsamlı ele alınması gereken böyle bir konuda, olası satış çalışmalarının tüm dalları üzerinde detaylı sorgulamalar ve saptamalar yapmak gerekir. Ancak kısa ve öze bir anlatımla, gelinen noktada pazarlamanın başarıya ulaşabilmesi için, hangi konuda olursa olsun İnternetin ve onun tüm olanaklarının profesyonel bir şekilde kullanılması zorunludur sonucu artık kesinleşmiştir. Dolayısıyla hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden internet pazarlamacılığı, oluşan alt dallarıyla birlikte, tüm ürün ve hizmetler için çok önemli bir yere sahip durumdadır. Bu kapsamda ve bu alanda uzmanlaşmış, daha kolay veri toplanabilen yenidünyanın koşullarında, satış çalışmalarının profesyonel ellere bırakılması başarıya ulaşılabilmesi için zorunlu hale geliyor.

Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Pazarlamama stratejileri, ürün ya da hizmetlerin tamamı için rekabeti sürdürmek için avantaj elde etmeye yönelik, uzun vade için tasarlanmış temel hedefin planlanması için başvurulan yaklaşımlardır. 70’ li Yıllarda ortaya çıkmış olan stratejik satış, satış için başvurulan tüm organizasyonun, müşteriler ile arasında bağı hedefler. Çok geniş bir çerçeveye sahiptir ve günümüzün değişen olanaklarıyla, sürekli yeni stratejiler bilim insanları tarafından oluşturulmaktadır. Bu anlamda Pazarlama stratejileri nelerdir? Sorusunun yanıtı, temel olarak kabul edilen yöntemler olmak üzere verilebileceği gibi, daha yenilikçi ve yaratıcı fikir ve yöntemlerin incelenmesiyle de verilebilir

pazarlama stratejileri
Kendimizi satış yapabilme alanında nasıl geliştirebiliriz?

Pazarlama Stratejileri

Temel pazarlama Stratejileri olarak kabul edilen yöntemler; İnternet Pazarlamacılığı, WOM Pazarlamacılığı, Sosyal Medya Pazarlamacılığı, Viral Pazarlamaya, Hikaye Anlatımı Pazarlamacılığı, Kazanılmış Medya Pazarlamacılığı, Influencer Pazarlamacılığıdır. Günümüzde en çok kullanılan pazarlama stratejileri, ulaştıkları başarı oranı açısından da yukarıda saydıklarımızdır. Pazarlama stratejileri nelerdir? Sorusunun yanıtını geniş perspektifte ele almamız gerektiğinde, bunların yanına birde Diğer pazarlama stratejileri şeklinde bir alt başlık oluşturmak ve incelemeye devam etmek gerekir.

İnternet Pazarlamacılığı

Günümüzde pazarlama stratejileri nelerdir? Sorusu sorulduğunda, artık akla ilk gelen stratejik pazarlama yöntemidir internetin kullanılmasıdır. Öyle ki sunduğu olanaklar nedeniyle internet pazarlamakonusunda çeşitli stratejilerin oluşup, bu alanlarda farklı uzmanlıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Arama motorları üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarla bulunabilirliği arttırmaya yönelik, internet üzerinde açılmış bir dükkan olarak da düşünülebilecek satış yöntemidir. E-mail ve sosyal medya kullanımı bu stratejiyi destekler nitelikte görünse de, aslında başlı başına pazarlama stratejileridir.

WOM Pazarlamacılığı

Pazarlama stratejileri nelerdir?Sorusunun yanıtı verilirken, temel ve atlanmaması gereken bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkar. Ağızdan ağza satış veya halk arasında fısıltı gazetesi olarak da tanımlanan stratejidir. Müşterilerin ürün veya hizmetle ilgili deneyim ve yorumlarının, potansiyel diğer müşteri adaylarına aktarması yoluyla yapılan pazarlamayla satış türüdür. Pratik yaşamda ya da sanal dünya da uygulanabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Neredeyse internetin kullanım amacı olacak kadar yüksek bir kullanıma sahip sosyal medya araçları, potansiyelleri her geçen artan platformlar. Bu kadar yoğun ve belirli ilgiler çerçevesinde toplanmış kitlenin, hedef kitlelere dönüştürülmesi stratejisi, pazarlamanın başarısı için son derece önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı
Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Viral Pazarlamalar

Pazarlama stratejileri nelerdir? Sorusunun en temel ve en etkili stratejilerden biriyle yanıtlamamız gerekirse, Viral pazarlamaya satış en doğru seçim olur. Yaratıcı, özgün, etkileyici fikirlerle çevrelenmiş video ve görsellerle kişileri etkileyip, potansiyel bir müşteriye dönüştürmeyi hedefleyen, aynı zamanda Wom pazarlamacılığın internet üzerinden etkili şekilde kullanılmasına olanak veren stratejidir.

Hikaye Anlatımı Pazarlamacılığı

Teknolojinin yaşam standartlarını tamamen değiştirdiği günümüzde, tüketici davranışları da evrimleşmiş durumda. Markalara güvenmeyen, pazarlamanın stratejilerine giderek daha fazla alışan tüketicilerin, toplumsal faydaları öne çıkan, duygusal olarak beslenebildikleri, hikayeleri olan markalara daha fazla değer verdiği belirlenmiştir. Bu saptamaya yönelik olarak, ruhu ve hikayeleri olan markalar oluşturma konusunda uzman çalışmalar yürütülür.

Kazanılmış Medya Pazarlamacılığı

PR olarak da bilinen bu strateji, internet kullanıcılarının doğrudan kendi isteğiyle, ürün veya hizmetle ilgili deneyim ve yorumlarını paylaşmasına odaklanmış bir pazarlamanın stratejisidir. Kullanıcıların hoşuna gidebilecek içerik üretimleri ve onların bu paylaşımları beğenmelerine yönelik stratejiler geliştirilmesini kapsar.

Influencer Pazarlamacılığı

Influencerlar, internet üzerinde belirli bir kitle edinmiş, bu kitleleri etkileyebilen, güven sağlamış kişilerdir. Bu kişilerin satış aracı olarak kullanılması ve kitlelere onların aracılığıyla ulaşılması stratejisi, güçlü bir pazarlama stratejisidir.

Diğer Pazarlama Stratejileri

Bilim insanları, pazarlama stratejileri konusunda anlamlandırma, tanımlama ve yeni stratejiler oluşturma konusunda çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bunun yanında beklenmedik başarılara ulaşan yeni stratejiler markalar tarafından da oluşturuluyor.

Dijital dünyanızda işinize yarayacak beceriler edinmek için Google’ın tamamen ücretsiz olan Dijital Pazarlama kurslarına buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinebilmek adına kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu