Pazarlama

Pazarlama Faktörleri En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Pazarlama faktörleri, pazarlamanın doğru, adil ve geleceğe dönük olarak yapılması için şart niteliği taşır. Doğru pazarlama kar marjını artırır.

Pazarlama yaklaşık bin yıldan eski bir senaryodur. Pazarlama için mal alım/satım işleminin gerçekleşme olasılığının olması gerekmektedir. Pazarlama yapmadan ne ürün satılır ne de ürün alınır. Pazarlama faktörleri olarak bilinen bazı maddeler, iyi, kaliteli, geleceğe dönük, vizyon katacak, müşteri memnuniyeti taşıyan alt yapısını kapsamaktadır.

Pazarlama faktörleri ise, pazarlamanın doğru ve gelişebilir olması için kullanılan, öneme sahip değerlerdir. Buradaki faktörler bir pazarlamada kullanıldığında gerek hisse gerekse ürün satışında artış olacaktır. Pazarlama faktörlerinin sayesinde şirketler ve insanlar, hem alım hem de satım oranında değer kazanacaktır.

Gelişebilir pazarlama faktörleri

Farklı işlevleri ile bilinen, her birine ulaşıldığı takdirde hem kalite hem de satış rakamlarının artacağı durum senaryosu olan, pazarlama faktörleri şöyle sıralanabilir:

  1. Araştırma: Bir pazarlama için araştırma süreci yoksa o ürün, hiç satılmamış demektir. Pazarlamanın nasıl olacağı, hangi durumların kullanılacağı, ne kadar kişiye ulaşılacağı incelenmeli ve raporlanmalıdır
  2. Odaklanma: Bir ürünü satarken ya da tanıtımını yaparken net olmalısınız. Başarıyı istiyorsanız başarıyı odaklamalı ve ona göre ürünü, pazarlamalısınız.
  3. Müşteri memnuniyeti: Şirket bir ürünü müşteriler için yapar. Talep yoksa arz hiç olmaz. Müşteriyi memnun etmek sonraki müşterilerin gelmesine de neden olur. Müşteriyi ön planda tutarak ürün yapılması, tanıtılması ve bilgilendirilmesi gerekmektedir.
  4. Kalite: Pazarlama faktörleri açısında olmazsa olmazdır. Ürün ve tanıtım kalite kokmuyorsa bir kere tercih edilir ve devamı sağlanmaz. Kalitede asla hile, hırsızlık vs. durumlar yapılmamalı ve ‘en iyisi müşteriye ulaştırma’ düşüncesi taşınmalıdır.
  5. Promosyon: Her müşteri promosyonlu ürünleri daha çok tercih etmektedir. Çünkü insanların aldığı ücret bellidir. Aldığı ürünün yanında hediye verilmesi müşteri için kaçınılmazdır.
  6. Hedef Pazar: Pazarın oluşması pazarlanmayı doğurur. Detaylı araştırma yapıldıktan sonra fuar, internet, geleneksel pazarlama yöntemleri kullanılarak müşterilere aktarılmalıdır.
  7. Fiyat: Fiyat tutarının az olması satışı çok getirir ama kazancı azaltır. Yüksek fiyatlarda rakipler için harika bir fırsattır.

Pazarlama faktörleri genel olarak pazarlamayı ‘iyi’ ve ‘doğru’ şekilde yapılması içindir. Pazarlamayı ayrı ve özel tutmak isteyenler, en iyisini yapmalı, orta vadede bir fiyat tutarı seçmeli ve garantili şekilde teslim etmelidir. Bir müşteriyi memnun etmek onun tanıdıklarını da memnun etmekle başlar.

Daha fazla bilgi edinebilmek adına Pazarlama kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu