Güncel Konular
Trend

Pasaport Harcı İnternetten Ödeme Yolları

2019 yılı itibariyle pasaport harcı internetten ödeme ile alınabilmektedir. Pasaport harcı internetten ödeme Yollarını sizler için inceledik.

Pasaport harcı online ödeme yöntemi için internet üzerinde bulunan, interaktif vergi dairesi web adresine giriş yapılır. Bu adres üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sağlamış olduğu işlem ile pasaport harçları ödenir. Harcın ödemesi, kişiye ait banka kartı ile yapılır. Bu işlem sayesinde internet üzerinden, pasaport harcı, en kısa sürede ödenir. Pasaport harcı internetten ödeme işleminin şartları, web adresi, gerekli şifresi ve ödeme adımları hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz. Ön bilgileri edindiğimize göre gelin birlikte pasaport harcının internetten ödeme yollarını ve şartlarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Pasaport Harcını İnternetten Ödeme Şartları

Pasaport harcı online ödeme koşulları arasında, kişinin TC vatandaşı olması zorunluluğu aranır. TC vatandaşlarının internetten pasaport ödemesi yapmak için sağlayacağı şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi herhangi bir bankadan alınmış kredi kartına veya banka mevduat hesabı kartına sahip olmalıdır.
 • Kişi e-devlet şifresine sahip olmalıdır.
 • Kişi ödeme işlemini yapacağı online tablodan kendi adresine en yakın vergi dairesinin seçimini yapmalıdır.

Bu şartların sağlanması ile internet üzerinde yer alan, interaktif vergi dairesi web adresinden, pasaport harcı ödemesi gerçekleştirilir.

Pasaport Harcı İnternetten Ödeme Adresi

Pasaport harcı internet ödeme sayfası kullanılarak, pasaport harcı, ilgili devlet kurumuna gidilmeye gerek duyulmadan, kısa sürede ödenir. Pasaport harcını internet yoluyla ödemek için ‘’ ivd.gib.gov.tr/tdv_side/main.jsp ‘’ adresine giriş yapılmalıdır. Bu adres sayfasına giriş ile görüntülenen bölümde, e-devlet şifresi kullanılarak, pasaport harcı internetten ödeme sayfasında yer alan tablonun içerisine girilip, ödeme işlemleri kısa sürede gerçekleştirilir.

Pasaport Harcı Ödeme İçin E-Devlet Şifresi

Pasaport harcı ödemesi e-devlet kodu, PTT şubelerinden alınır. Bu kod ile pasaport ödemesinin yapılacağı ‘’ivd.gib.gov.tr/tdv_side/main.jsp’’ adresine giriş yapılır. Şifresi olmayan kişiler, internet üzerinden ödeme işlemi sağlayamazlar. Şifrenin alımı için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi nüfus cüzdanı ile birlikte kendine en yakın PTT şubesine gider.
 • PTT gişe çalışanına, E-devlet şifresi almak istediğini iletir.
 • E-Devlet şifresi alımı için 2 tl ücret ödenir. Çalışan tarafından şifre mesaj yoluyla kişinin telefonuna gönderilir ve yazılı olarak da kişiye aktarılır.

Bu şifre ile online pasaport harcı ödeme işlemi gerçekleştirmek üzere, ilgili web adresine giriş yapılır.

Pasaport Harcı Ödeme Üye Kaydı

Pasaport harcı ödeme kullanıcı kaydı için alınan E-devlet şifresi kullanılarak, kayıt gerçekleştirilir. Ödeme işleminin yapılacağı sayfaya kullanıcı kaydı gerçekleştirilirken izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet yoluyla, ‘’ ivd.gib.gov.tr/tdv_side/main.jsp ‘’ adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın sağ kısmında yer alan tablonun boşluklarına, TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi yazılıp, alt kısımda bulunan ‘’interaktif vergi dairesine giriş’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.

Bu işlem ile online ödeme sayfasına giriş yapılıp, aynı anda ödeme adresine kayıt gerçekleştirilir. Sisteme E-devlet şifresi ile giriş yapılıp, şifrenin tanımlanması sağlanır. İşlemi sağlayan kişiler, sonraki aşama olan pasaport harcı ödeme işlemini kolaylıkla yapabilirler.

Pasaport Harcı İnternetten Nasıl Ödenir?

Pasaport harcını internetten ödemek için bir üst başlıkta yer alan kayıt işlemi gerçekleştirilir. Kayıt işlemi sonrası pasaport harcı internetten ödeme işlemi için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternetten, ‘’ ivd.gib.gov.tr/tdv_side/main.jsp ‘’ adresine girilir.
 • Açılan sayfanın sağında bulunan giriş tablosunun boşluklarına, sisteme kayıtta tanımlanan E-devlet şifresi ve Tc kimlik numarası girilip, ‘’ interaktif vergi dairesine giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu işlem sonrası açılan sayfadan, ‘’hızlı ödeme’’ başlıklı sekmeye tıklanır.
 • Yeni açılan sayfadan, sol alt kısımda yer alan, ‘’harç ve değerli kayıt bedeli ödeme’’ başlığına tıklanır.
 • Yeni görüntülenen sayfadan, ‘’pasaport değerli kayıt bedeli ödeme’’ başlığına tıklanır.
 • Tıklama sonrası açılan sayfada bir tablo yer alır.
 • Bu tablonun boşluklarına, TC kimlik numarası, ad, soy ad, yaşanılan il yazılıp, son boşlukta yer alan seçenek başlıklarından, kişiye en yakın vergi dairesi müdürlüğünün ismi seçilir.
 • Sayfanın altında yer alan, ‘’öde’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni açılan sayada yer alan boşluğa ise kişi kendine ait, banka veya kredi kartının, kart numarasını yazıp, sayfa altında yer alan ‘’ öde ‘’ kutucuğuna tıklar.

Adımların tamamlanması ile ekranda, ödeme işleminin başarıyla gerçekleştiğini bildiren yazı ekrana gelir ve ödeme tamamlanır. Bu işlem ile internet üzerinden, 133 tl olan pasaport harcı ödemesi tamamlanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu