Yeni İş Fikirleri

Organik Gıda Sektörü Yapılabilecek 4 İş Fikri

Ülkemizde önemli bir pazar payına sahip olan organik gıda sektörü üzerine iş kurmak isteyenler için önemli dört adet iş fikri sunuyoruz.

Türkiye’de son zamanlarda popülerleşen Organik Gıda Sektörü ile yapılan ihracat geliri yıllık ortalama 600 milyon dolardır. Bu rakamın 2023 yılına kadar 2,5 miyar doları aşması hedefleniyor. Gün geçtikçe potansiyeli artan bu sektör, geleceğin sektörleri arasında gösterilmektedir.

ORGANİK GIDA SEKTÖRÜ ÇİFTLİKLERİN SAYISI 634 BİNE ULAŞTI

Dünya çapında yapılan en son araştırmalara göre yaklaşık 31 milyon hektar alanda organik tarım yapılıyor ve organik olarak yönetilen çiftliklerin sayısı yaklaşık 634 bin.
Tarıma ayrılmış alanlar itibariyle Avustralya, Arjantin, AB, ABD, Kanada, Hindistan öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkelerarası dünya organik ürün ticaret hacmi, gıda-dışı ürünler de dahil olmak üzere 72 milyar doları aşmış durumda. ABD’de satışa sunulan toplam organik ürün ticaret hacmi 40 milyar dolara dayanmışken, AB’de organik ürünlerin satış değeri 22.2 milyar euro düzeyine ulaşmış durumda.

TÜRKİYE DÜNYADA İLK 10’DA

Dünyada 105 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan organik pazar, Türkiye’de de büyümeye devam ediyor. Organik üretime ayrılan tarım alanına bakıldığında dünyada ilk 10’da olan Türkiye üretimde ise ilk 6 ülkeden biri. 2000‘li yıllar öncesi bin üretici organik tarım yaparken bu sayı günümüzde 72 bine ulaşmış durumda. 2018 yılında ise toplam 3 milyon ton organik üretim yapıldı ve yüzde 90’ı yurt dışına ihraç edildi. İç piyasa tüketimi 200 milyon dolar, ihracat ise 600 milyon dolar ulaştı. (Kaynak)

Organik Gıda Sektörü Yapılabilecek 4 İş Fikri

1 – Konserve

Organik konserve genellikle reçel, salça, turşu ve püre gibi birçok gıdada kullanılmaktadır. Her geçen gün içerisinde hızla büyüyen konserve sektörü İstanbul merkezli olarak yürümektedir.

2 – Süt ve Süt Ürünleri

Süt organik gıda sektörünün en çok satılan ürünüdür. Tükettiğimiz birçok gıdanın içerisinde süt bulunmaktadır. Bunun sonucunda talepte artmaktadır. Yeni işletme açacak veya işletmesini büyütmek isteyenler devlet desteği sayesinde daha rahat bir şekilde işlerini yürütebilirsiniz.

3 – Meyve Suyu Barı

Son zamanlarda oldukça revaçta olan meyve suyu barları yüksek iş hacmine sahiptir. Ayda yüz binden fazla ciroya sahip işletmeler mevcuttur. Özellikle kış aylarında kazançlar oldukça yükselmektedir. Bu işletmeyi kurmanız için yüklü bir sermayeye gerek yok. Düşük miktarda meyve suyu barı kurabilirsiniz.

4 – Güzellik Malzemeleri

Son yıllarda güzellik malzemeleri satışları oldukça artmıştır. Bunun sonucunda ortaya çok fazla kimyasal ürünler piyasaya sürülmüştür. Fakat kullanıcıların birçoğu sağlık açısından organik ürünleri tercih etmektedir. Fakat bu işe girişmek için yüklü sermaye gerekmektedir. Düşük sermaye bu iş için pek uygun gözükmemektedir.

Yeni iş fikirleri kategorimizde daha fazla makale okumak ve fikir edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu