Güncel Konular

Öğretmen Ek Ders Ücretleri Ne Kadar?

Öğretmenlerin ek ders ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri ek dersler adına alınan ücret olarak belirtilir.

Öğretmenler aldıkları aylık maaşın karşılığında hafta da 15 saat derse girmek zorundadırlar. Bu 15 saat için belirlenen ücret aylık maaş olarak öğretmenlere ödenir. Belirlenen 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevli alan öğretmenler maaşlarına ilave olarak ek ders ücreti de almaktadırlar. Öğretmen ek ders ücreti girdiğimiz yeni yıl itibariyle zamlı olarak ödenecektir.

2021 Hafta İçi Ek Ders Ücretleri Nasıl Olacak?

2021 Yılı içerisinde öğretmenlerin hafta içi verdikleri ek ders ücreti şu şekilde olacaktır:

  • Hafta içi gündüz vakti öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına ödenecek net tutar 17,21 TL olarak hesaplanmıştır. Özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri saat başına 21,52 TL ek ders ücreti alır. Yine aynı kurumlarda destekleme ve yetiştirme kurslarında ek ders veren öğretmenlere ödenecek tutar saat başı 34,80 TL olacaktır.
  • Hafta içi gündüz vakti yüksek lisans yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,95 TL alır. Özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri için 22,44 TL alır. Destekleme ve yetiştirme kursları için saat başı ek ders ücreti 35,91 TL olmaktadır.
  • Hafta içi gündüz vakti doktora yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında saat başına 19,66 TL ek ders ücret ödemesi yapılır. Bu kurumlarda özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri için saat başı ödenecek ek ders ücreti 24,58 TL alır. Destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmen ek ders ücreti 39,33 TL olmaktadır.

2021 Gece, Hafta Sonu ve Tatillerde Ek Ders Ücretleri Nasıl Olacak?

Gece, hafta sonu ve tatillerde ek ders veren öğretmenlerin ücreti şu rakamlarla belirlenecektir:

  • Gece, hafta sonu ve tatillerde öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına ödenecek net tutar 18,32 TL olarak hesaplanmıştır. Aynı kurumlarda özel sınıf ve ceza evinde görev yapan öğretmenler için ek ücret bedeli 22,90 TL olurken, destekleme ve yetiştirme kursları için 36,64 TL olarak belirlenmiştir.
  • Gece, hafta sonu ve tatillerde yüksek lisans yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 19,24 TL alır. Özel sınıf ve ceza evinde görev alan öğretmenler için ek ders ücreti 24,05 TL alır. Destekleme ve yetiştirme kurslarında ödenecek ek ders bedeli 38,47 olmaktadır.
  • Gece, hafta sonu ve tatillerde doktora yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli ise ek ders ücreti başına 27,07 TL olarak ödemesini alır. Özel sınıf ve cezaevlerinde görevli öğretmenler ise 26,34 TL alırken, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenler 42,14 TL ek ders ücreti almaktadır.

Ek Ders Ücreti Almanın Farkı Seçenekleri Var Mıdır?

Ek ders ücreti kazanmanın farklı yolları da bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralarsak; okul içerisinde nöbet tutmak, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev almak. Takviye kurs açıp ders vermek gibi yollarla ek ders ücretine tabi olunabilir.

Haftada Kaç Saat Ek Ders Verilebilir?

Örgün eğitim kurumlarında verilecek ek ders haftalık olarak 3 saati geçmemek şartıyla verilmektedir. Ders yılı içerisinde eğitim ve öğretimin devam ettiği kurumlarda kendilerine nöbet verilen öğretmenler ve müdür yardımcıları haftada en fazla 3 saatlik bir ek ders ücreti ödemesi alabilirler. Öğretmen ek ders ücreti belirlenen 15 saatlik ders programının üzerinde ek ders veren görevli öğretmenlere verilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu