Finans ve Banka

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Yerler

Öğrencilere para yardımı yapan yerler, para yardımında bulunan şirketler ve 2021 pandemi döneminde ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkanı veren yerleri listeledik.

Konu eğitim olunca etrafınızdaki bir çok kurum kuruluş ve hayırseverden destek almanız mümkün. Burada sadece önemli olan bu destek verecek yere ulaşmak. Bu manada öğrencilere para yardımı yapan yerler başlıklı yazımızda öncelik olarak Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yer vermek gerekiyor. Nitekim Türkiye’de parasal yardımın ilk adresi burası.  Anlaşılan o ki makalemizi okuryorsanız öğrencisiniz ve maddi olarak desteğe ihtiyacınız var. Peki para yardımı alabilmek için ne yapmalı? Nerelere nasıl başvurmalı? Hayırseverler kim bunlar hakkında ipucu vermeye çalışalım.

Devletin Yaptığı Yardımlar

Öğrencilere para yardımı yapan yerler içerisinde en önemli katkı devlet tarafındn yapılmaktdır. Öğrenciye ailesinin durumu için maddi açıdan destek olan devlet sosyal yardım anlayışı çerçevesinde yapılan başvuruları da incelemeye alıyor. Eğitim metaryali olarak verilen destekler için öğrencinin bulunduğu hanenin geliri önem arz ediyor. Çünkü devlet herkese yardım yapmıyor.Bu yardımında belli kriterleri mevcut. Yardım başvurusunu İlçelerde bulunan Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapıyorsunuz. SYDV alınan başvuruları yerinde inceliyor ve kişinin hane geliri, üzerine olan mal varlıkları, SGK kaydı gibi hususlarda inceleme yapılıyor. Burada kişinin ve hanenin geliri muhtaçlık sınırı altında kalması halinde de gerekli eğitim yardımı yapılıyor.

Muhtaçlık sınırının hesaplanmasında asgari ücret önemli. Burada asgari ücretin 1/3 ünden daha fazla gelire sahipseniz sınırın üstünde oluyorsunuz ve devlet size yardım yapma olanağını başkaları için kullanıyor. Güncel olarak 833 lira üstünde bir geliriniz varsa, SGK kaydınız bulunuyorsa, üzerine değerli ev ve araba gibi hususlar varsa size yardım yapılmıyor.

Devlet Öğrenciye Ne Kadar Yardım Yapar?

Burada öğrenciden ziyade eğitim metaryali yardımı yapılıyor. İlkokul erkek öğrenciye aylık 45 TL, kız öğrenciye 50 TL veriliyor. Ortaöğretim öğrencisi erkek 55 kız ise 75 TL alıyor. Bu ücretler de 9 aylık süre için iki ayda bir olmak üzere veriliyor. Bu rakam size yeterli gelir mi bilemeyiz ancak devlet bu yardımı metaryal olarak yaparken sonraki dönemde öğrenciniz için oluşacak eğitim yardımı için ayrıca yardım talebinde bulunabilirsiniz. Kaymakamlık SYDV mütevelli heyeti bu yardım talebinizi inceleyecek ve önem arz ettiği dönemlerde de 3 ayda bir yada bir defaya mahsus olarak sizlere para yardımı yapabilir.  Türkiye 81 ilde yaklaşık 2,5 milyon öğrenciye eğitim metaryali desteği vermektedir. Bu rakam Bakanlığın istatistiklerine yansımıştır.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Kart Özellikleri

Öğrencilere Para Yardımı Veren Şirketler

Türkiye’de faaliyetle olan onlarca kurum, kuruluş ve vakıf öğrencilere maddi açıdan destek olmaya çalışıyor. Bu aşamada burs verenler, aylık belli bir miktar ödeme gönderenler, kayda girenler ve elden verilerek kayıtlara yansımayan bir çok yardımdan bahsetmek mümkün. Bu kuruluşlar para yardımı talebini aldıktan sonra doğal olarak incelemeye alıyor ve kendi bünyelerinde ne kadar verebileceklerini araştırıyor. Düzenli yardım yapanlar varken diğer taraftan da bir defalık yardım yapanlarda mevcut.

Belediye Para Yardımları

Özellikle öğrencinin kayıt dönemlerinde rastlayacağımız yardım türünü en çok Belediyeler yapabiliyor. Özellikle ikametinin olduğu bölgede öğrencilere destek olmak amaçlı olarak yardım başvurusun alan Belediyeler kendi mevzuatı ve bünyelerinde bu başvuruyu değerlendirmeye alıyor. Bu anlamda en çok para yardımı yapan kuruluşlardan bir tanesi belediyeler oldu. Üniversiteyi ilk kazanmasının ardından önemli oranda paraya ihtiyaç duyan öğrenciler en azından kayıt döneminde belediyenin bu imkanından faydalanma yoluna gidiyor. Öğrenci yerleştirme soncu ile birlikte belediyeye yazı olarak başvuru yapıyor ve belediye de bu durumu incelemeye alıyor. Maddi açıdan para sorunu olmamasına rağmen para yardımı talebinde olan kişiler ve öğrencilerde bulunuyor. Bu nedenle belediye görevlileri de ekonomik açıdan durumlarını inclemeye alıyor ve Belediye heyeti bu dosyayı da karara bağlıyor. Kişiye aylık ödeme belediye nezdinde mümkün olmasa da belli dönemlerde başvuru yaparak yardım alabilmek hakkınızda bulunuyor. Bazı belediyeler bu anlamda metaryel ve gıda yardımı da yapabiliyor.

Kimler Öğrenciye Para Yardımı Yapıyor?

  • Aile ve Çalışma Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Valilik ve Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yarndımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • KYK Bursu ve KYK Kredileri
  • Vakıf, Dernek gibi Kuruluşlar
  • Sınavlarda başarı göstermiş öğrencilere okullarca verilen burslar ve yardımlar
  • Ticaret kuruluşu ve Kooperatifler
  • Hayırseverler
  • İş Adamları, Holding Sahipleri

Söz konusu yardım olunca resmi kuruluş ve özel ticarethaneler ile hayırsever vatandaşlardan farklı öğrenci yardımı alabilmek mümkün. Yıllardır bunu gelenek haline getiren bir çok vakıf sizlere maddi açıdan başvurunuzu alarak belli sürelerde destek verebiliyor.

Hangi Vakıf ve Kuruluşlar Destekte Bulunuyor

Başta Çağdaş Eğitimi Destekleme Vakfı. Koç Vakfı, TEV; Tubitak, MEB, İTO, Çağdaş Eğitim Vakfı, Tekfen, Türk Diyanet Vakfı, Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Eğitim Sen, Türk Eğitim Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, Antalya Ticaret ve Sanayi odası, Hüsnü Özyeğin Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı sadece birkaç tanesi.

Vehbi Koç Vakfı Eğitim Yardımları

Koç ticari ailesinin kurucusu konumundaki Vehbi Koç adına kurulan vakıf aynı zamanda ilk, orta, lise ve üniversiteye sahip. Burada başarılı öğrencilere burs verme yoluna giden vakıf başvuruları ayrıca belli dönemlerde internet sitesi üzerinden alabiliyor. Eğitimde fırsat eşitliği temelini hedef alan vakıf 1969 yılından bu yana destekte bulunuyor. Bu anlamda üniversite düzeyinde en yüksek burs veren kuruluşlardan bir tanesi olma hedefinde ilerlemektedir. Öğrencilere üniversite, hemşirelik, Asistan, Mesleki eğitim Bursları, AKMED bursu, ANAMED Bursu gibi yüzlerce öğrenciye destekte bulunuyor. Vehbi Koç Vakfından aldığı burslar ile eğitimini tamamlayan ve çok iyi kariyer sahibi olan yüzlerce kişiden bahsetmek mümkün. Bu aşamada öğrenci olarak para yardımı ihtiyacınız bulunuyorsa bu vakfı da incelemelerinize alabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı Burs Yardımları

Vakıf iki farklı olarak faaliyette bulunuyor. Bir yandan vakıf için bağış toplarken diğer taraftan da yardıma ihtiyacı olan öğrenciye yardımda bulunuyor. İlgili site üzerinden vakıf yardımları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Türk Eğitim Vakıfı TED başvuruları internet üzerinden alıyor. Ancak burada ilan edilmiş bir yardım başvurusu olması zorunlu. Bu başvurular da eğitim yılı başında açılıyor. Güncel olarak başvuru bulunmuyor.

Türk Eğitim Vakfı tam eğitim ve tam destek bursu adı altında yardımda bulunuyor. Tam eğitim bursu ile öğrencinin sadece okul ihtiyaçları değil, cep harçlığı, yemek, servis, kırtasiye, kıyafet gibi tüm masrafları karşılanıyor. Tam destek bursu ile de resmi okullarda eğitim görmesine karşın maddi açıdan yetersiz kalan ailelerin öğrencilerine sunulan burstur. Bu bursların alınmasında belli şartlar bulunmasının da nedeni herkese veremeyecek olmaları. Nitekim vakıf mümkün olduğu kadar öğrenciye maddi açıdan ulaşmaya çalışıyor.

Öğrenci olarak yapılan başvurular resmi kuruluşların dışında mail yoluyla bir çok kişi ve kuruma yapılabilir. Bu aşamada hiç karşılık alamayan öğrenciler olduğu kadar hayırsever kişilerin ulaştığı bazı öğrenciler de eğitimleri boyunca para yardımı ve burs alabilme hakkına da ulaşıyor. Bu aşamada öğrenci gerekli eğitimini alabilmek için araştırma içerisinde ve bir çok alternatif değerlendirme yoluna gidiyor. Bu nedenle yardımı beklemek yerine öğrenci olarak aramak en doğru adım olacaktır.

Öğrencilere burs veren vakıflar konumuzda 2021 yılı güncel vakıfları ve burs alınabilecek yerleri listeledik.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu