Motivasyon

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Öğrenci motivasyonu çocukların eğitim hayatında olan, çalışma ve başarı odaklı çalışmasını motive eden ve gelişimi için öneme sahip bir durumdur.

Öğrenci motivasyonu eksikliği ya da fazlalığı aslında her çekirdek ve geniş ailede rastlanmaktadır. Bir yavrumuzun ders çalışmaması, derslerine odaklanmaması, sınavlarında başarılı olamaması durumunda hemen ‘motivasyonu düşük’ tabirini yapıştırırız.

Öğrenci motivasyonu için birden fazla farklı faktör bulunmaktadır. Genel olarak bunlar, öğrenme merakı, zihinsel faktörler, içsel motivasyon faktörleri, dışsal motivasyon faktörleri, baskı, isteksizlik gibi durumlardır. En önemli faktör ise, öğretilen sistemin öğrenme ile ilgili olmaması ve sınavlarda başarı odaklı olması çocuğun öğrenmek yerine ezber yapmasına yol açmaktadır. Bazı öğrencilerin ders ile motivasyonu düşüp artmaktadır. Örneğin; Matematik dersinde başarılı bir öğrencinin Türkçe dersinde daha az başarılı olması onun farklı motivasyonları olduğunu göstermektedir.

Öğrenci motivasyonu kaynakları

Sporcular için başarı, kafasında kurduğu kilo verme/alma gibi eylemlerden oluşur ve bu duruma motive olup çalışmalarını gerçekleştirirler. Lakin öğrenciler için, sınavlarda başarılı olmak vardır. Sınavlarda başarılı olmak için motive olurlar ve motivasyonunu bu yolda harcarlar. Bu durumda kendilerine verilecek en güzel motivasyon kaynakları şunlardır;

  • Düzenli çalışmaya başlamak
  • Ertelememek
  • Zamanı doğru ve etkin kullanmak
  • ‘hayır!’ diyebilmek
  • Hayal kurmak
  • Hedefleri ince eleyip sık dokumak
  • Karakterini en iyi şekilde yansıtabilmek
  • Kendini bilmek ve kendi becerilerini yansıtmak

Tüm bu kaynaklar sonucunda güdülenme olan motive ortaya çıkacaktır. Güne kötü başlayan bir öğrencinin günü güzel tamamlaması da zordur. Burada ailelere de görev düşmektedir. Aileler sınavları kazansın diye çocuğu dar boğaz etmemelidir. Sabah kalktıklarında beslenme çantasına poğaça koymak yerine ev yapımı yiyecekler koymalıdır. Kendi yavrusunu her durumda özel hissettirmelidir. Özel hisseden çocuklar, daha başarılı olur ve kendilerini motive etmeyi bilirler.

Öğrenci motivasyonu yönetimi

Bir öğrencinin, öğrenim hayatıyla ilgili hedeflerin olması arzu edilen bir iç motivasyon kaynağıdır. Motivasyon için uzun süreli hedeflerinin yanında kısa hedefli motivasyonun da oluşması önem ve değer katar. Arkadaş grupları da motivasyonun başlamasına, devam etmesine ya da hiç başlamamasına etki eder. Öğrenci motivasyonu için motiv edecek bir şablon çıkartılmalıdır. Eğer motivasyonunu yönetmek istiyorsanız sırayla elemeler yaparak başarıya odaklanmalısınız.

Bilinen en büyük öğrenci motivasyonu yanlışı ise, dış kaynaklı motivasyonun temel motivasyon yapılmasıdır. Örneğin, öğütle, ödülle ya da ceza yöntemiyle kalıcı motivasyona sahip olması imkansızdır ve bu imkansızlık başarısızlığı da getirecektir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu