Güncel Konular

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi

Noterlik işlemlerinde güvenli ödeme sistemi, Adalet Bakanlığı tarafından 2020 yılında başlatılan yeni bir uygulamadır. Noterde güvenli ödeme sistemi hakkındaki detaylar bizzat Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından kamuoyu ile paylaşılmış durumdadır. Noter işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlayan sistem temel olarak şu şekilde işlemektedir:

 • Kişilerin alım satım işlemleri için notere başvuru yapması halinde para öncelikle emanet hesaba aktarılmaktadır.
 • Ardından kişilerin noter işlemleri gerçekleştirilmektedir.
 • Noterde işlemlerin tamamlanmasının ardından satış bedeli emanet hesabından satıcının hesabına aktarılacaktır.
 • İşlemlerin tamamlanamaması veya kişilerin alım satım işleminden vazgeçmeleri halinde ise para tekrar alıcının hesabına aktarılacaktır. Bu sayede mağduriyet yaşanmasının önüne geçilecektir.
 • Noterde güvenli ödeme sistemi süreci işletilirken işlem sahiplerine hem SMS hem de e-posta yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Ne Zaman Başlatılacaktır?

Noterde güvenli ödeme sistemi başlangıcı, 3 Şubat 2020 olarak belirlenmiştir. Yapılan açıklamalara göre sistem hakkında yapılan alt yapı çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Bankalar Birliği’nden alınan destekler ile birlikte güvenli ödeme sistemi başlangıç tarihi 3 Şubat 2020 olarak belirlenmiştir. Noter güvenli ödeme sistemi uygulamasının başlatılmasındaki temel amaç kişilerin noter işlemleri sürecinde yaşadıkları mağduriyetlerin önüne geçmektir.

Noter Güvenli Ödeme Sistemi Avantajları

Noterde güvenli ödeme sisteminin faydaları yalnızca kişilerin mağduriyet yaşamasının önüne geçmek değildir. Sistem birçok avantajı da beraberinde getirmiştir. Noter güvenli ödeme sistemi ile sağlanan avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Alıcı ve satıcının hakları korunmaktadır.
 • Sistem zorunlu olarak getirilmemiştir. Alıcı ve satıcının ortak kararı olması halinde sistem kullanılacaktır.
 • Nakit kullanımının zorunlu olmaması yani kişilerin kredi kartı ve banka kartı kullanarak işlem yapabilmeleri, işlemlerin çok daha pratik bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.
 • Noterde güvenli ödeme sisteminde nakit taşıma zorunluluğu olmaması, kişilerin yüklü miktarda nakdi yanlarında taşımaları sebebiyle yaşayabilecekleri olumsuzluk riskini en aza indirmektedir.
 • Dolandırıcılık yaşanma riskinin önüne geçilmektedir.
 • Noterde güvenli ödeme sistemi, vergi kaybının önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 • Finans sektörünü destekleyici bir uygulamadır.
 • Yalnızca güvene dayalı anlaşmaların önüne geçilmektedir.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Dezavantajları

Noterlik işlemlerde güvenli ödeme sisteminin dezavantajları olarak sayılabilecek hiçbir olumsuzluğu bulunmamaktadır. Sistemin zorunlu olmaması ve ek ücret ödeme zorunluluğunun olmaması sistemi oldukça faydalı bir hale getirmektedir.

Noterde Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Noterde güvenli ödeme sistemi seçenekleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Banka Kartı
 • Kredi Kartı
 • Nakit

Sistemin banka kartı ve kredi kartı ile ödeme alma imkanı sunması, güvenlik açısından oldukça önemlidir. Önceki yıllarda yaşanan sahte para teslimi, hırsızlık, dolandırıcılık gibi problemler bu imkan neticesinde sıfıra indirilmiştir. Noter işlemleri başlatıldığında, alıcı kart kullanarak ödeme işlemini peşinen gerçekleştirmektedir. Bu para noter için açılmış olan emanet hesaba aktarılmakta ve işlem tamamlanana kadar satıcıya teslim edilmemektedir. Yani her iki taraf için de oldukça güvenli bir uygulamadır.

Nöbetçi Noterlik Uygulaması Nedir?

Nöbetçi noter uygulaması, Adalet Bakanlığı tarafından son yıllarda geliştirilen uygulamalardan bir diğeridir. Noter güvenli ödeme sistemi uygulaması gibi nöbetçi noterlik uygulaması da büyük ilgiyle karşılanmıştır. Uygulama sayesinde kişiler hafta sonları da tüm işlemlerini nöbetçi noterlerde gerçekleştirebilmektedir. Nöbetçi noterler cumartesi ve pazar günleri 10.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Nöbetçi noter sorgulaması, Türkiye Noterler Birliği resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/NobetciNoterBul.aspx linkine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Ardından şehir ve tarih belirlemesi yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu