Motivasyon

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler ve Kitaplar

Günlük yaşantımızda veya iş hayatımızda bizlere motivasyon sağlayacak tavsiye filmleri ve kitapları sizler için derledik. Daha motive bir yaşam mümkün!

Hayatı bir nehir olarak nitelendirirsek insan yaşamının evrelerini de bu nehirin akıntısına benzetebiliriz. Öyle ki bazen kuruyacak bazen taşkın oluşturacak bazen de normal seyrinde akacaktır. Bunu önlemenin bir yolu yoktur. Bundan dolayıdır ki psikolojide motivasyon diye bir kavram geliştirilmiştir. Bu yazımızda öncelikle insan yaşamının doğası gereği yaşadığımız tükenmişlikleri yenmek için işimize yarayacak motivasyon sağlayacak tavsiye filmleri ve bu filmlerin konusu üzerinde duracağız. Sonrasında ise motivasyon sağlayacak tavsiye kitapları ve bu kitapların konuları üzerinde duracağız.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Ölü Ozanlar Derneği

Muhafazakar, dindar bir yapıya sahip olan İngilizce öğretmeni Jhon Keating New England hazırlık okulunda çalışmaktadır. Okul yapısı gereği katı kurallara sahiptir fakat; Jhon öğrencilerine şiir yazmayı öğretip öğrencilerini şiire yönlendirmeye başlamıştır. Öğrenciler bu sayede kendilerini daha rahat ifade etmektedirler. Jhon öğrencilerini ezberci ve zorba eğitim sistemine son verilmesi gerektiğini daha özgür olunması gerektiği konusunda ikna ederek okul otoritesine bir nevi başkaldırmıştır. Bu film idealist insanlar için motivasyon sağlayan filmler arasında.

İyilik Bul İyilik Yap

İyilik yap iyilik bul
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: İyilik yap iyilik bul

Trevol henüz 11 yaşındadır. Sosyal bilgiler öğretmeninin öğrencilere vermiş olduğu dünyayı değiştire bilmek için bir fikir ödevi Trevol için çok heycan verici bir ödevdi. Trevolçocuk olmasına rağmen kafasında çok büyük bir proje tasarlar. Bu projeye göre birinden iyilik gören biri üç kişiye iyilik yapacaktı. Travel’ göre bu planı gerçekleşirse çok kısa bir zaman içinde bütün insanlık değişecekti. Travel’in bu projesi hayal edemeyeceği kadar insanı etkiler. Tabi başta kendi çevresi etkilenmiştir.

Şahane Hayat

Şahane Hayat
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Şahane Hayat

Kullanmaması gereken banka paralarını usulsüzce kullanarak kumarda kaybeden George’un en umutsuz olduğu zamanda Cleranse ile tanışır. Büyük bir bunalıma girmiş olan George intihar etmek istemektedir fakat Cleranse buna engel olur ve George’la küçük bir oyun oynamaya karar verir. George zorda olsa ikna olmuştur. Bu oyna göre George hiç yaşamamış olsaydı George’un hayatındaki insanların nasıl bir yaşantı şekli olurdu?  Bu oyun devam ettikçe George ne kadar çok insana iyilik yaptığını, birçok insanın hayatına dokunduğunu görür ze zamanla kendine haksızlık yaptığını kendisinin çok özel bir insan olduğunu düşünmeye başlar. Bu film kendisini değersiz, işe yaramaz hisseden insanların aslında çok özel olduklarını anlatır. Bundan dolayı motivasyon sağlayan filmler arasına girmeyi hakediyor.

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Umudunu Kaybetme

Chiris Garden yaptığı bir sağlık cihazı ticaretinden büyük miktarda maddi zarara uğrar. Maddi sıkıntıları kaldıramaya eşi Chiris’i terk eder. Chiris’inoğlu babasının yanında kalır. Bir başına kalan baba oğul bir süre sonra ev sahibi tarafından kirayı ödemedikleri gerekçesiyle evden kovar.Geçim sıkıntısının diz boyu olması nedeniyle tuvalet temizliği yaparak para kazanmaya çalışan baba oğul bu şekilde geçinmeye başlarlar. Baba olmasının verdiği güç ile dirayetini kaybetmez. Buda önüne birçok şans yolunun açılmasına neden olur.

Can Dostum

Can Dostum
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Can Dostum

Motivasyon sağlayan filmler listesinde olması gereken dram kategorisinde şahane bir film.Zekası farkına varılmamış, keşfedilmemiş will istihbaratta çalışmaktadır. Yirmi yaşındaki will’in hikayesinde bir kişiye saldırır ve hapis cezasına çarptırılır. Hapisteyken zekasının kendini karanlık geçmişinden kurtaramayacağını anlar.

Rudy

Rudy
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Rudy

Fiziki yetersizlikten dolayı Kolej futbolu takımında oynayamayacağı söylenen Daniel çok hırslıdır. Kimsenin onu durduramayacağının farkında olan Daniel gece gündüz hayalini kurduğu okul takımına girmek için elinden geleni yapar. Okul takımı koçunu bir türlü rahat bırakmaz. Hırsını, azmini ispatlamaya kararlıdır.

Kör Nokta

Kör Nokta
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Filmler: Kör Nokta

Amerika’nın ulusal futbol liginden bir sporcunun hayatını anlatan bu dizi sporcunun gerçek hayatını anlatmaktadır. Oher’in annesi uyuşturucu bağımlısıdır. Toplamda on üç kardeş olan Oher bulunduğu ortama yaşamayı kabul etmez ve sokaklarda yaşamaya karar verir. Zamanla zengin bir aile tarafından koruma altına alınır. Sahalardaki etkinliği zamanla bir kolejde burslu okumasının kapılarını açar.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar

Bir süre durup çevrenizdeki insanları izlemeye başlayın. Birçok insanın patlamaya hazır bir bomba olduğunu göreceksiniz. Hayatında düzen isteyen insanların bir süre sonra düzenden sıkılıp hayatın monotonluğundan şikayet ettiğini, hayattan hareket bekleyen insanların ise hayatın kendisini oradan oraya savurduğunu düşündüğünü göreceksiniz. Bu çıkarımlarda bulunmak için iyi bir analist olmanıza gerek yok sadece bir köşeye çekilip sessizce izleyin…

Bu günkü makalemizde dağılmış insan psikolojisini bir miktar düzeltmek ve hayatımızı çelişkiler ağından kurtarmak için sizlere motivasyon sağlayan kitaplardan söz edeceğim. Özenle derlenen bu kitapların içeriği hakkında kısa bir bilgiden sonra size en uygun kitabı seçmek konusunda özgürsünüz.

Duygusal Zeka (Daniel GOLEMAN)

Duygusal Zeka
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar: Duygusal Zeka

Bu kitap insan psikolojisinin zekadan daha önemli olduğunu ortaya koyuştur. Başta aileler ve eğitmenlerin okuması gereken bu kitabı genç, yaşlı, kadın, erkek herkesin okuyabileceği önemli kitaplar arasındadır. Dr. Goleman bu kitabında IQ’nun düşünüldüğü kadar önemli olmadığını EQ’ nun daha önemli olduğunu incelemiştir. Tüm bunların yanında toplum, demokrasi ve psikolojinin duygusal zekayla ilişkisini incelemiş sonuçta demokrasi, psikolojive toplumun duygusal zekayla direkt bağlantılarının olduğunu saptamıştır.

İnsan Mühendisliği (Nüvit OSMAY)

İnsan Mühendisliği
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar: İnsan Mühendisliği

Bu kitap toplumumuza ait en değerli kişisel gelişim kitapları arasındadır. Oldukça öz ve yoğun bir anlatım biçimine sahip olan bu kitap ülkemizde en çok alıntısı yapılan kitaplar arasındadır. Birçok özelliğiyle de Türkiye’nin ilkleri arasında olan bu kitabı motivasyon sağlayan kitaplar arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Bu kitabın ilk basımı on beş bin iken zamanla otuz beş bine çıkmıştır.

Yaşam Koçum Aristo

Yaşam Koçu Aristo
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar: Yaşam Koçu Aristo

Jules EVANS tarafından kaleme alınmış olan bu eser sizlere zamanda yolculuk yaptırarak on iki bin yıl önceki Yunanistan’a götürüyor. Bu tarihte Yunanistan’ın başkenti Atina’da klasik bir üniversitede size hocalık eden Aristo ve platon gibi dönemin en usta bilimcileri yer almaktadır.Bu kitabı okurken on iki büyük bilgenin size hocalık yaptığını hissedeceksiniz. Burada usta filozoflar yaşamı ve insan varoluşu gibi konuları tartışıyorlar. Karanlık fikirlere ışık tutan bu eser motivasyon sağlayan kitaplar yazımızda burada olmayı kesinlikle hakkediyor.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitap: İyi Hissetmek

İyi Hissetmek
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar: İyi Hissetmek

Psikiyatris Devid BURNS tarafından kaleme alınan bu eser bilimsel motivasyon teknikleri ile duygularınıza dokunup, duyguları aktive ediyor. Bu kitap ile daha pozitif bir bakış açısı kazanacaksınız. Depresyonu yenme, evet deme hastalığını yenme, her zaman kendini suçlu hissetme gibi problemleri üzerinde yoğunlaşan Devid BURNS bu eseriyle oldukça değer gören bir yazar.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitap: Akıllı Yaşama Sanatı

Akıllı Yaşam Sanatı
Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitaplar: Akıllı Yaşam Sanatı

Motivasyon sağlayan kitaplardan biride Baltesar GRACİAN tarafından kaleme alınmış olan akıllı yaşama sanatı. Felsefe kitabı sıfatını taşıyan bu kitap insanların hayatta başarıyı yakalamak için yapması gerekenleri anlatıyor. On yedinci yüzyılda yazılmış olan bu kitap günümüzde bile geçerli olan hayat kuralları sayesinde oldukça özel bir kitap. Kendiniz için iyi bir rehber arıyorsanız her an açıp okuyabileceğiniz, tavsiyeler alabileceğiniz kaynaklar arasında. Ayrıca bu kitabın Dünyada birçok dilde çevirisi var.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitap: İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı
Motivasyon Sağlayacak Tavsiyeler Kitaplar: İnsanın Anlam Arayışı

Kitabın yazarı olan Viktor Frankl bu yüzyılın değerli psikiyatrlarından birisi. Bu kitabı tüm dünyada on iki milyon kadar büyük bir sayıda satıldı. Otuz küsür dile çevrilen insanın anlam arayışı tam bir motivasyon sağlayan kitaplar klasiği. Logo terapinin ilkelerini irdelediği bu eserinde ikinci Dünya savaşı zamanındaki tecrübelerinden faydalanmaktadır. Ayrıca insan kavramını inceleyen Frankl insanı insan yapan değerlerin ne olduğunu da araştırmıştır.

Motivasyon Sağlayacak Tavsiye Kitap: Kendime Düşünceler

Kendime Düşünceler
Motivasyon Sağlayacak Tavsiyeler Kitaplar: Kendime Düşünceler

Marcus AURELİUS tarafından kaleme alınmıştır. AURELİS M.S 161 yılında Roma kıralı olmuştur. Bilime meraklı olan bu imparator insan-doğa ilişkisini incelemiş, insanın var oluş amacını ve nedenleri üzerinde düşüncelerini yazmıştır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu