Motivasyon

Motivasyon Önerileri

Motivasyon, bir işe güdülenmek demektir. Motivasyon önerileri sayesinde, insanlar istedikleri işe bir adım önde başlamaktadır. Motivasyon binlerce umuttur.

Motivasyon Türkçe olarak güdülenme, harekete geçirme, içsel davranış sayesinde bireyi yöneltme, yönlendirme, zihinsel duyguları başlatma denilmektedir. Motivasyon önerileri için ilk olarak, kendinizi tanımanız gerekmektedir. Bu durum bazen ayna karşısında, bazen yapılan bir hata ile bazen de başkalarının söylemesi ile gerçekleşir.

Motivasyon ve başarı için ünlü aktör Bruce Lee, şöyle bahsetmektedir: “Başarılı bir savaşçı, aslında lazer gibi odaklanabilen sıradan insana denir.” Başarılı mı olmak istiyorsunuz ilk olarak hedeflerinizi seçin. Hedefi olmayan bir gemi olmayacağı gibi hedefi olmayan bir yıldız, futbolcu, öğrenci ya da sporcu olamaz.

Motivasyon Önerileri

Motivasyon, hemen ortaya çıkmaz. Motivasyon varsa, belli bir durum karşısında atak yapma olasılığı da vardır. Motivasyon başlaması için ilk olarak bazı kilitler çözülmelidir. Buradaki kilitler çözülmediği takdirde başarı elde edilmez ve kendimizi kandırmış oluruz. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

Ertelememe: Bir işe başlayacağınız zaman iki seçenek vardır: ya ‘şimdi’ ya da ‘şimdi değil’. Eğer işi, şimdi yapmıyorsanız o halde hiç yapmayacaksınız. Çünkü sonraya bırakılan işler, takvim yapraklarında kalmış olacak ve unutulup gidecektir.

Zamanı yönetin: Eğer başarılı olmak ve gelecekle ilgili bir planınız varsa ilk olarak zamanı yönetmelisiniz. Boşa giden zamana başarılı insanların ihtiyacı yoktur. Çünkü başarılı insanların bir saniyesi bile çok değerlidir. Motivasyonun ilk kaynağı zamanı yönetmektir. Zamanı yönetmenin temel yapısı ise “hayır” diyebilmektir. “Hayır” diyebiliyorsanız zamanı kullanabiliyorsunuzdur.

Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçını: Etrafınızdan zamanınızı ve enerjinizi dağıtacak tüm nesnelerden ya da insanlardan kaçının. Bu yöntem hem basit hem de önemlidir. Örneğin; yataktan kaçınmak size hem vakit hem de potansiyel kazandırır.

Değiştirme: Tüm yaptığınız işler için belli motivasyona ihtiyacımız vardır. Motivasyonunuz yoksa umutsuz düşünen birine döneriz. Bir şeyleri değiştirmek için ilk önce kafamıza ‘değiştirme’ fikrini koymalıyız.

Başarılı olma isteği: Motivasyon varsa istemek vardır. Motive olanların hepsi bir şeyi arzu ederler; başarılı olmayı, sınavı geçmeyi, iş hayatında kademe atlamayı vs. Bir şeyi istemek başarılı olmak değildir. İstemek sadece hedefinizi belirtir. Eğer denerseniz başarılı olma ihtimaliniz de o kadar artar.

Güven: Kendine güvenen insan motive olandır. Kendini bilen, kendini tanıyan insan güven verendir. Güven cesareti, cesaret daha çok inanmayı, daha çok inanmak bol bol denemeyi ve denemek de başarıyı getirir.

Başarılı olmak için motivasyon
Başarılı olmak için motivasyon

Harekete GEÇ!

Unutmayalım başarılı olan insanların ilk adımı harekete geçmektir. Bir şeye adım atmadan hedefinize yaklaşamazsınız. Her ne kadar çıktığımız yolu sevsek de bazı zorluklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Eğer motivasyonunuzu düşük hissediyorsanız bu sizi zorlayacak ve hedefinize ulaşmanızda engellere neden olabilecektir. İşte burada devreye çevre faktörü girmektedir.

Her ne kadar yola yalnız çıksanız da bazen hedefe giderken gösterdiğiniz çaba tek başınıza olduğundan yetmeyebilir. İnsanlarla beyin fırtınası yapmak, fikir alış verişlerde bulunmak gibi kavramlar size son derece yardımcı olacaktır. Motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için çevrenizdeki insanlardan özellikle ailenizden, eşinizden, dostumuzdan yardım alabileceğiniz yöntemler düşünün.

Onların vereceği destekle motivasyonunuz da ki en ufak yükseliş bile size olumlu şekilde dönüş yapacaktır.

Daha fazla motivasyon içeriğine erişebilmek için buraya tıklayarak kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu