Motivasyon

Motivasyon Nedir? Motivasyon Teknikleri Nelerdir?

Motivasyon, bir işi yapabilmek için ateşlenme demektir. Motivasyon teknikleri ise, hayata yeniden başlama ile oluşur. Motivasyonunuz yoksa eksiksinizdir.

Motivasyon, güdülenme, niteliği beklenen seviyeye çıkartma, niceliğin görevini yapması için etkilemek demektir. Bir ya da birden fazla insanı, belirli bir yöne doğru devamlı şekilde harekete geçirmek için yapılan çabaların toplamına motivasyon denilmektedir.

Motivasyon teknikleri özellikle zor ve umuda ihtiyaç olduklarında ortaya çıkmaktadır. İnsanlar motive olmak için, ilk olarak bir hedef belirler. Sonra onun üzerinde hayaller kurarlar ve arından da amaca ulaşmak için her yolu deneyerek başarılı olmaya çalışırlar.

Kişisel motivasyonunuzu yüksek tutun
Kişisel motivasyonunuzu yüksek tutun

Motivasyon teknikleri

Motivasyon teknikleri, zihinsel bir sürecin ateşlenmesiyle başlar. Eğer beyniniz belli bir sınırları koyuyorsa sizin başarılı olma ihtimaliniz düşüktür. Bu yüzden, beyni sınırlamayın, beyni özgür bırakın ve hayallerle ortak çalışmayı deneyin. Başarılı insanların hepsi teknik olarak hayal kurduklarını ve hayal kurarak başarılı olduğunu ifade etmişlerdir. Daha detaylı motivasyon teknikleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. Kişisel farklılıkları tanımak: İnsanlar farklı yaratılmışlardır. İnsanların şahsi ihtiyaçları farklılık göstermektedir. İnsanlar, tutum, kişilik ya da özel bilgilerde değişkenlik gösterir.
 2. İşlere negatif bakmak:İşlere negatif bakmak avantaj değil dezavantaj sağlar. Dostoyevski’ye göre, sevmediğin işi yapmak ve sevmediğin birinin yanında durmak dünyanın en kötü hissidir. Her işin olumlu ve pozitif durumlarını bulmaya çalışın. Bu duruma başlamak sizi her zaman motive edecektir.
 3. Kendini her zaman sevmelisin: Her insan kendisini değerli ve özel hissetmelidir. Yataktan kalktığınızda ‘bugün dünden daha güzel olmalı’ düşüncesi ile hareket etmelisiniz.
 4. Sonuçlara odaklanın: Beyninizi serbest bırakıp sonuçta var olacağınız duruma odaklanın. Geçmişteki hatalar size ancak tecrübe sağlayabilir. Tembelliklerden uzak durup sonuçlara odaklanın. Sınavları bitirip ‘iyi, en iyi’ durumda olacağınızı hayal edin
 5. Bahaneleri ortadan kaldırın: Motivasyon sürecinin başlaması için bahaneleri ortadan kaldırın. Sorun ya da çözüm beyninizde oluşmaktadır. Zor ya da imkansız diye bir kavram yoktur. İlk olarak inanmalı ve bahaneleri bırakmalısınız. Yarın değil şimdi!
 6. Her zaman güne iyi başla: Eğer güne enerji başlarsan günün tamam öyle geçer. Bu düşünce ile hareket etmeye başla. Sabah erken kalk, spor yap, bol bol su iç, kitap oku ve hayal et. Sabahı neşelendir ki akşama kadar günün güzel geçsin.

Motivasyon tekniklerinin hepsi beyin ile başlar. Eğer beyninizi aktif ve doğru kullanamıyorsanız motive olmakta zorluk çekiyorsanız bol bol hayal kurun.

Motivasyon ilk kuralı: Gülümseyebilmek
Motivasyon ilk kuralı: Gülümseyebilmek

Kişisel olarak motivasyonunu yüksek tutmak için:

 • Ertelemeyin: Bazen işlerin yoğunluğundan hayatın temposundan veya tembellik dönemlerimizde önümüzde duran işe elimizi atasımız gelmez. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey şunu hatırlamak olsun; her seferinde bir küçük adım atın. İş hayatıyla örnek vermektense şöyle bir örnekleme yapabiliriz. Mesela eve gittiniz ve eşiniz sizinle birlikte yürüyüşe gitmek istiyor ama bir türlü başlayamıyorsunuz. Yorgunluk, üşengeçlik gibi bir çok sebep size engel olabilir. Fakat bunu aşmak için yapmanız gereken oldukça basit bir yöntem var. İlk gün çıkış ve sadece 5 dakika yürüyün eve dönün. İkinci gün 10 dakika yürüyün ve eve dönün bakacaksınız ki 30. günün sonunda 60 dakika yürüyor olacaksınız. İradeniz ne kadar yüksek olursa erteleme konusunda o kadar zayıf olacaksınız.
 • Sevmediğiniz bir işi boş zamanınızda ve eğlenceli bir ortamda yapın: Yer yüzünde bir çok insan işini çocuk yaşta seçme imkanına erişemiyor ve çoğumuz sevmediğimiz işlerde çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Peki bunun performansımıza olumlu şekilde etkilenmesi için ne yapabiliriz? Hiç sevmediğiniz ama yapmak zorunda olduğunuz bir şeyi eğlenceli ve sevdiğiniz bir yerde yapmayı hiç denediniz mi? Bir kez olsun bunu deneyerek aradaki farkı göreceksiniz.

Peki nasıl daha verimli olursunuz?

 • Daima pozitif olun: Sürekli işinizin olumsuzluklarını görmek yerine olumlu düşünerek işinizin eğlenceli yönlerini düşünün. Lütfen hemen işimde çile çekiyorum neresinde eğleneceğim demeyin. Çünkü her işin en az eğlenceli bir noktası vardır. En zor anlarınızda bu noktadan tutmaya çalışın.
 • Bahanelerden uzak durun: Aslında yapılan en büyük hatalardan birisi de budur. Daha bir işe başlamadan olumsuz tüm yönleriyle ele alıp bahaneler üretmek.. Önce siz bir başlayın, hataları olumsuzlukları sonra düzeltirsiniz. Ama ne olursa olsun başlayın!
 • Kendinizi tartın: Tamam iyi güzel gerçekten bir işi çok fazlasıyla istiyorsunuz fakat becerileriniz bunu karşılamıyorsa ne yapabilirsiniz? Mesela bir proje için kafa yoruyorsunuz çok fazla istiyorsunuz ama yapabilecek becerilere sahip değilseniz? Bu soruları kendinize sorduğunuzda verecek cevabınız yoksa sonucunda başarısız olup mutsuz olmakta var bunu unutmayalım. Peki bunu nasıl çözeceğimizi ele alacak olursak bunun cevabı oldukça nettir; gerekli becerileri kazanmadan sadece isteyerek başlamamızda fayda vardır.
 • Sonucu ele alın: Zaman zaman yaptığımız iş sırasında enerjimiz dibe vurabilir ve işi tamamlamak için gerekli enerjiyi bulamayabiliriz. Böyle anlarda işi bitirdiğinizde ki hazzı ve kapıyı kapatıp çıkarken ki rahatlığı düşünerek kendinizi motive ederek sonuca gidin.

Daha fazla motivasyon içeriğine erişebilmek için buraya tıklayarak kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu