Motivasyon

Motivasyon Kavramını Anlamak

Motivasyon yani harekete geçirme, hem içsel hem de dışsal kaynaklardan oluşmaktadır. Anlamak için kaynaklarını, gelişme sürecini ve sonucunu kavramalısınız.

Motivasyonu anlamak için motivasyonu bilmek gerekmektedir. Motivasyon , başarıya odaklanmak için içsel bir başlangıçtır. Bu başlangıcın ardından kişi isteyerek ve savaşarak uğraş verecektir. Bununla birlikte birtakım başarılar da kişinin değişimiyle gelecektir. Dilimize Fransızcadan geçen motivasyon kelimesi, güdülenme, harekete geçirme olarak tanımlanmıştır.

Motivasyon ya da motive olmak, kişinin hassasiyetine bağlıdır. Zorla ortaya çıkmayacağı gibi sevmediği durumda da ortaya çıkmayacaktır. Kişinin ilk olarak bunun bilincinde olması gerekir. Sabah uykudan kalktığınızda ‘artık’ demeli, ‘şimdi’ ile başlamalı, ‘yarına’ bırakmamalıdır. Gözlerini her kapattığında motive olmalı ve amacına odaklanmalıdır.

Motivasyon, insanı harekete geçiren ve bu hareketi devam ettiren katalizör görevi görmektedir. Motivasyon kendiliğinden var olmadığı gibi kendiliğinden de yok olamaz. Bu işin, bir nedeni ve sonucu bulunmaktadır.

Motivasyon kavramını ortaya çıkartmak

Farklı alanlardaki ihtiyaçlarınız motivasyonu ortaya çıkartmaktadır. En temel motivasyon örneği, yaşamımızı devam ettirmemiz için belli yiyeceklere ve suya ihtiyaç duymaktayız. Bunları yemek davranışı da bir motivasyona örnektir. Çünkü aç olan ya da susuz bir insan, başka bir davranışla ilgilenmez. Her insanın farklılığından dolayı kişiye ait ihtiyaçlar, amaçlar ve ilgilendiği alanlar bulunmaktadır. Kişisel dünyamızdaki bu değişiklik, farklı motivasyonlara sahip olmamızı ve farklı motivasyonların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun en büyük örneği ise, insanların bilim, spor, meslek ya da eğlencedeki motivasyonların farklı olması ile ilişkilendirilebilir. Motive olmak için illa olumlu durum olmasına gerek yoktur. Bazen olumsuz durumlar da insanı motive eder. Kaybedeceği bir şey olmayan insanların daha çok motive olduğu saptanmıştır.

Motivasyonun kaynakları

Edison’un ampulü bin birinci denemede bulduğu söylenir. Yaklaşık bin kere denemiş ve yılmamış devam ederken bulmuştur. Tüm başarısız denemelerine rağmen yılmamış, motivasyonunu kaybetmemiş, inanmış ve bulacağını hayal etmiştir. Bu durum bize, iç motivasyona sahip olduğunu göstermektedir. Kişisel olarak oluşturduğumuz arzularımız, bizim iç motivasyonumuzu oluşturur. Dış kaynaklı motivasyonlar ise kısa süreli uğraşlar için değerlendirilebilir. Ödül, hediye, kazanç, başarı da dış kaynaklı motivasyondur. Burada, faaliyetlerin kısa ya da uzun olması, motivasyonun sürekliliği ile ilgilidir. Eğer motivasyonunuz varsa, yarışın yarısını tamamlamışsınız demektir. Motive olmayanlar, yarışa hiç başlamamış ya da vazgeçmiş insanlardan oluşur.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu