Motivasyon

Motivasyon Kavramı: Yüksek Motivasyon Sağlayan Öneriler

Motivasyon kavramını tanımak için yazılmış detaylı bir inceleme yazısıdır. Kişisel motivasyon yükseltmek için yapmanız gerekenler..

Kişisel Motivasyon denildiğinde genellikle aklımıza moral gelmektedir ve hatta moral motivasyon diye bir deyim vardır. Aslında motivasyonu moralden ayıran bir çok etken vardır. Bunu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Moral insanın ruh halini yansıtırken motivasyon yapacağı iş isteğidir diyebiliriz. Şimdi detaylı bir şekilde motivasyonu nasıl yükselteceğimize, nelerin motivasyonumuzu düzeltmek için fayda sağlayacağına bir bakalım.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bugünkü makalemizde öğrencilerde motivasyon eksikliğinden kaynaklanan ders çalışmama problemini inceleyeceğiz. Konumuzun sonunda ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz motivasyon eksikliği nasıl giderilir konusunda yeterli birikime ulaşacak. Bu konu ile ilgili karşılaştığınız problemlere çözüm üretebileceksiniz.

Tipik öğrenci davranışlarından biridir ders çalışmaktan sıkılmak. Belli bir aşamaya kadar ders çalışmama, derslerden sıkılma gibi problemler doğal karşılanabilmektedir. Fakat bunu konunun aşılamaması sonucunda bazı kişisel bozukluklar oluşabilmektedir. Öğrencilik hayatında ders çalışmayan veya ders çalışmayı sevmeyen öğrenciler zaman içerisinde iş hayatı içerisinde de aynı davranışları göstermektedirler. Ders çalışmayı sevmemenin veya çalışmayı sevmemenin onlarca nedeni vardır oysa temel neden kendini motive edememeden kaynaklanır. Peki o halde motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

İnsanı motive eden temel neden ihtiyaç duyusudur. İnsan ihtiyaç duyduğu veya ihtiyaç duyduğunu düşündüğü şey için emek vermeye, çaba göstermeye başlar. Bu durumu en iyi reklam şirketleri yapar. Örneğin bir tatil reklamı düşünün size uzun yıllar çalıştığınızı ve çok yorulduğunuzu, iyi bir tatile ihtiyacınız olduğunuzu sizlere inandırıyor. Burada kendinizi tatile ihtiyacınız varmış gibi düşündüren bu reklamdan sonra üzerinize psikolojik bir ağırlık çöker ve tatili hakkettiğinizi düşünerek tatil yapmaya karar verirsiniz. Burada motivasyon eksikliği nasıl giderilir sorusunun cevaplarından biri ortaya çıkıyor oda şu; öğrencinin ders çalışması için ders çalışmaya ihtiyacı olduğunu düşünmesi gerekir.

Bir sınav sınavın ne için önemli olduğu öğrenci tarafından tam olarak belirlenmiş ve öğrenci bu sınav sonucundaki kazanımları sürekli düşünüyor ise motive olabilir. Eğer önemli bir sınavınız var ise ve sizinde içinizden çalışmak gelmiyorsa hayal kurmaya başlayın. Hayal kurarken sınavı kazandıktan sonra hayatınızdaki değişiklikleri düşünün bu sizi motive etmeye yetecektir.

Daima Gülümseyin!

Yapmak istemediğiniz bir iş veya sorumluluk olduğunda kendi kendinizi mutlu ve motive etmek için işin sonunda kendinize küçük ödüller verin. Ödül olarak bir çikolata, güzel bir yemek veya dostlarınızla eğlenceli bir toplantı yapabilirsiniz. Bu sayede gerçekleştirmiş olduğunuz çalışma sizin için daha eğlenceli bir hal alır.

Motive olmak istiyorsanız çalışmanıza bir gizem katın. İçinizdeki merak hissini kaybetmeyin. Öyle ki öğrenmeyi sağlayan temel güdülerden bir tanesidir merak. Eğer çalıştığınız derse ilgi duymuyor veya merak etmiyorsanız o halde o dersle ilgili ilginç bilgiler araştırın. Bu şekilde merak duygunuzu tetikleyebilirsiniz.

Çalıştığınız derse iyi konsantre olun, ders çalışırken çevrede dikkatinizi dağıtacak telefon gibi aletler olmasın. İki işi birlikte yapmaya çalışmayın. İki işi bir arada yapmaya çalışırsanız her iki işin getireceği başarıdan da yoksun kalırsınız.

Motivasyon Kaynağı: Gülümsemek
Motivasyon Kaynağı: Gülümsemek

Motivasyon Eksikliğinin Temel Nedenleri

Arkadaşlarınız ile veya herhangi ikili ilişkilerde sıkıntı yaşıyor, çalışma koşullarınız üzerinizde baskı oluşturuyor, düzensiz beslenme probleminiz var, bazı dersleri anlamıyor veya çok zorlanıyorsanız, aile ve sevdiklerinizden ilgi ve sevgi görmüyorsanız ve parasal sorunlarınız gibi problemleriniz var ise motivasyon düşüklüğü yaşarsınız. Motivasyon probleminin üzerine gidilip çözüm aranmaz ise zamanla artış göstererek devam eder.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir

Motivasyon eksikliğinizi gidermek için her şeyden önce özel bir insan olduğunuzu, hayatta birçok güzelliği hakettiğinizi ve azimli olmanız durumunda büyük başarılar elde edebileceğinizi bilin.

Yapmanız gerekenleri sıralarsak; uyku düzeninizi bozmayın, düzenli ve sağlıklı beslenin, bol bol vitaminli besin tüketin, sağlığınıza dikkat edin, spor yapın ve bol bol eğlenceli müzikler dinleyip dans edin. Bazı dönemler kendinize zaman ayırın. Mesela birgün erken uyanın ve telefonunuzu evde bırakın, birkaç saatliğine doğayla baş başa kalın. Bu sırada ailenizin dostlarınızın ve sevgilinizin sizi ne kadar çok sevdiğini düşünün bu size büyük bir güç verecektir.

Kişisel Motivasyon Teknikleri

Herkes hayatın bazı dönemlerinde enerji düşüklüğü, hayattan tat almama, yaptığı işten sıkılma gibi tatsız dönemler yaşamıştır. Makalemizde yediden yetmişe herkesin ihtiyaç duyabileceği kişisel motivasyon tekniklerini yazacağız. Bu sayede daha pozitif bakış açısı kazanacak, gerektiğinde kendi kendinizi deşarj ederek yolunuza daha kararlı bir şekilde devam edebileceksiniz.

Elde Edeceklerini Hayal Et

Bazı durumlarda kendinizi çok yorulmuş hissedersiniz. Yaptığınız hiçbir işi yapmak istemezsiniz. Böyle durumlarda yapacağınız şey iş bittikten sonra yaşayacağınız rahatlığı düşünmek yada iş sonundaki kazanımlarınızı hayal etmek olmalıdır. Böyle düşünmeniz size daha özverili çalışma hevesi katacaktır. Adeta yaptığınız işle bütünleşin, işin sonunu hayal edin kendinize inanın.

Kişisel Motivasyon: Hayal gücünüzü kullanın
Kişisel Motivasyon: Hayal gücünüzü kullanın

Başlamak İşin Yarısıdır

Bazı insanlar yaptığı bir işin kusursuz olmasını isterler. Mükemmeliyetçi kişiliğin vermiş olduğu güdüyle hareket ederek yapacakları işin her ayrıntısını incelerler. Çünkü onlar için her şey mükemmel şekilde tasarlanmalı ve kusursuz olarak devam etmelidir. Bu tür davranış şekli daha işe başlamadan motivasyonumuzu kırar. Çünkü işe başlamadan bir işin her problemini çözemezsiniz. Bir iş yaparken kaşımıza tahmin edemeyeceğimiz problemler çıkar ve uzun zaman harcayıp kafa yorduğumuz planlar boşuna yapılmış olur. Bundan dolayı yapmak istediğimiz bir işe başlamak çok önemlidir. Burada yanlış anlaşılmaması gereken nokta hangi işi yaparsanız yapın kesinlikle bir iş planına ihtiyacınız var ama gereksiz ayrıntılara takılmayın.

İki İşi Birlikte Yapmaya Çalışmayın

Bazı insanlar her işi aynı anda yapabileceklerini sanırlar. Fakat işin sürekliliği ve sonuna gelindiğinde ise aslında birkaç işin bir arada yürümediğini anlarlar. Fakat çok geç olur çünkü artık başarısız olunmuştur. Bu durum derin bir özgüven yetersizliğini beraberinde getirir ve zamanla kendini hiçbir iş beceremeyen biri olarak görürlerbu da büyük bir ruhsal bunalımıtetikleyebilir. Dolayısıyla insanın kendini tanıması, sınırlarını bilmesi çok önemlidir. Yapabileceklerinin farkında olan insanlar hem başarısızlık duygusunu çok az tadarlar. Böylece ayakları yere daha güçlü basan bireyler olarak yaşarlar.

Arada Bir Tempoyu Azaltın

En önemli kişisel motivasyon tekniklerinden birtanesi de budur. Kendinizi bir maratonda düşünün, start sesini duyuyor ve aniden bütün gücünüzle koşmaya başlıyorsunuz. Sonucu siz söylemeden ben söyleyeyim; ilk birkaç dakika içerisinde bütün nefesinizi tükettiniz ve koşmayı bıraktınız. Dolayısıyla yarışı kaybettiniz.

Hayatta böyledir işte; hep son sürat koşamazsınız. Ortalama bir hızla koşun, ileriyi düşünün çünkü yorulacaksınız. Arada bir tempoyu düşürüp yürüyün.

Kişisel Motivasyon: İyi bir ortamda çalışın
Kişisel Motivasyon: İyi bir ortamda çalışın

Rekabet Önemlidir

Rekabeti kullanmak kişisel motivasyon teknikleri arasında en etkili olanlarından birtanesidir. Rekabetin olumlu yönlerini kullanın. Sizden iyi olan arkadaşlarınızı rakip olarak görün ve yaptığınız işlerde küçük kapışmalar içerisine girin. Burada dozu kaçırmamak çok önemlidir.

Kendinize Model Alın

Yapmış olduğunuz işte başarısı olan, kendini kanıtlamış insanlarla beraber olmaya çalışın. Onlardan her zaman bir şeyler öğrenin. Bir gün ondan daha iyi olabilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Yaptığınız işi aşk ile yaparsanız o işin sanatçısı olursunuz. Sanatçılar yeniliklerin mucididir. Herkesin içinde bir miktar yaratıcılık vardır bunu kaybetmeyin. Bazen çocuk gibi düşünün.

Bir işe küçük dokunuşlarla kendinizden bir şey katarsanız o şey size ait olur, bu da motivasyonunuzu arttırır.

Çalışma Şeklinizi ve Yerinizi Güncelleyin

Her gün aynı ortamda ve aynı metotları kullanılarak yapılan işler motivasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Her gününüzün birbirinin tekrarı olması, aynı dizi ve yoğunlukta yapılması kişinin işten bunalmasına neden olur. Örneğin her gün ders çalışıyorsanız farklı farklı derslere çalışın, zamanla ortamınızı değiştirerek parka veya bir kütüphaneye gidin. Tüm bunlar çalışmaların daha eğlenceli ve verimli olmasını sağlayacaktır.

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu